Çar. Tem 24th, 2019

Büyük İpek Yolu 1. Uluslararası Folklor Festivali

– Özbekistan’da düzenlenen festivale, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 20’den fazla ülkeden 100’e yakın sanatçı katılıyor

TAŞKENT (AA) – Özbekistan'da düzenlenen "Büyük İpek Yolu 1. Uluslararası Folklor Festivali" başladı.

Ülkenin doğusundaki Fergana vadisinde bulunan tarihi Mergilan kentindeki festivalin açılışına, hükümet üyelerinin yanı sıra ülkedeki yabancı misyon şefleri ile çok sayıda yerli ve yabancı davetli katıldı.

Törende halk oyunları gösterileri sunuldu.

Festivale, Türk dünyası müzikleriyle ilgili çalışmalar yapan sanatçı Bünyamin Aksungur ve ekibinin yanı sıra 20'den fazla ülkeden 100'e yakın sanatçı ve uzman katılıyor.

, 13 Temmuz'da sona erecek.

 • Mersin'de 46. Uluslararası Müzik ve Folklor Festivali
 • MERSİN (AA) – Mersin'in Silifke ilçesinde bu yıl 46'ncısı düzenlenen Uluslararası Müzik ve Folklor Festivali başladı.
  Anıt Meydanı'ndaki festival açılışında saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı okundu, Atatürk Anıtı'na çelenk sunuldu.
  Yörük çadırlarının kurularak konuklara yöresel yiyeceklerin ikram edildiği festivale, çok sayıda kişi katıldı.
  Silifke Kaymakamı Şevket Cinbir, festivalin açılışında yaptığı konuşmada, festivallerin kaynaşma ve buluşma vesilesi olduğunu

 • 28. Uluslararası Akçaabat Müzik ve Halk Oyunları Festivali
 • TRABZON (AA) – Trabzon'un Akçaabat ilçesinde bu yıl 28'incisi düzenlenen "Uluslararası Akçaabat Müzik ve Halk Oyunları Festivali" başladı.
  Akçaabat Belediyesince organize edilen, yerli ve yabancı halk oyunları topluluklarının sahne alacağı festivalin açılışı, Hıdırnebi Yayla Şenliği ile yapıldı. Şenliğe bölgeye has kıyafetleriyle katılanlar, soğuk havaya aldırış etmeden horon oynadı.
  Yöreye özgü ürünlerin de tanıtıldığı ve satışının yapıldığı şenlik