Büyükelçi Nur Sağman: “Senegal, Türkiye'nin Afrika politikasının samimiyetinin farkında”

DAKAR (AA) – Türkiye'nin Dakar Büyükelçiliği Geçici Maslahatgüzarı Büyükelçi Nur Sağman, "Senegal, Sahraaltı Afrika'da bizim için sadece ortak değil, dost ve kardeş bir ülke. Senegal, Türkiye'nin Afrika politikasındaki samimiyetinin farkında." dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Senegal'i ziyareti öncesi AA muhabirine konuşan Sağman, 1962'de açılan büyükelçiliğin kıtadaki en eski büyükelçilikler arasında olduğunu hatırlattı.

İkili ilişkilerin hem siyasi hem ekonomik olarak çok iyi seviyede olduğunu belirten Sağman, Türkiye'nin Afrika açılımı ve Afrika ortaklık politikasıyla ilişkilerin daha da hızlandığını kaydetti.

Büyükelçi Sağman, "İki ülke arasındaki iş birliği cumhurbaşkanlarımız arasındaki dostluğu pekiştirmiş, onların dostluğu da Türkiye-Senegal ilişkilerini pekiştirmiş durumda." ifadesini kullandı.

– "Senegal, sadece ortak değil, dost ve kardeş bir ülke"

Senegal'in bölgesinde ekonomik gelişmişlik açısından ilk sıralarda yer aldığının altını çizen Nur Sağman, bu özelliğiyle Türk iş çevrelerinin de Batı Afrika'da en çok ilgi gösterdiği ülkelerden olduğunu söyledi.

Sağman, "Senegal, Sahraaltı Afrika'da bizim için sadece ortak değil, dost ve kardeş bir ülke. Senegal, Türkiye'nin Afrika politikasındaki samimiyetinin farkında." değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye'nin Afrika politikasında her anlamda samimi olduğuna ve ilişkilerin karşılıklı kazan kazan sistemi temelinde oluşmasını istediğine dikkati çeken Büyükelçi Sağman, "Sayın Cumhurbaşkanımızın Cezayir ve Gambiya'dan sonra Senegal'e ziyareti, buranın Türkiye için önemini gösteriyor." diye konuştu.

– "Senegal'deki Türk projeleri halkın hayatına dokunuyor"

Türk firmalarının başkent Dakar ve çevresinde havaalanı, kongre sarayı, fuar merkezi, spor salonu, otel inşaatı, un üretimi, demiryolu döşenmesi, mobilya üretimi gibi alanlarda faaliyet gösterdiğini belirten Sağman, Senegal'deki istikrar ve barış ortamı ile güvenlik sıkıntısının olmamasının ülkeyi daha da cazip hale getirdiğini anlattı.

Sağman, Türkiye'nin Senegal'daki ekonomik varlığının gayet güçlü olduğuna, giderek de arttığına işaret ederek, "Bazı Türk firmalarının Senegal'de üstlendiği çok önemli başarılı projeler var. Bunlar, Senegal halkının hayatına doğrudan dokunan projeler." dedi.

Türkiye'nin Senegal kamuoyundaki görünürlüğünün son derece yüksek olduğuna vurgu yapan Büyükelçi Sağman, "Senegal gelişmeye son derece açık, sürekli kalkınan, yeni projelerin olduğu bir ülke. Bu ziyaretlerle iş çevrelerimize de yeni imkanları gösterebilmiş oluyoruz." ifadesini kullandı.

Sağman, ziyaretle Senegalli iş insanlarına Türkiye pazarının daha iyi tanıtılacağını aktardı.

Ziyaretin Senegal makamlarının Türk iş insanlarına gösterdikleri teveccühü sürdürmesine katkıda bulunmasını umduğunu dile getiren Sağman, "İkili ticaret hacmimiz potansiyelimizi yansıtmıyor, kazan kazan temelinde bunu artırmalıyız. Senegalli iş çevrelerine Türkiye gibi büyük bir pazar var, gelin burayı keşfedin diyoruz." diye konuştu.

– "İki ülke halkları da birbirini tanımalı"

Büyükelçi Nur Sağman, Türkiye'nin Dakar Büyükelçiliğinin yanı sıra Türkiye Maarif Vakfı (TMV), Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA), Anadolu Ajansı (AA), Türk Hava Yolları (THY) ve Yunus Emre Enstitüsü'yle (YEE) Senegal'de varlık gösterdiğine dikkati çekti.

TMV'nin 3 kentte 13 okul ile faaliyet gösterdiğini, THY'nin haftada 8 uçuşla Senegal'i dünyaya bağladığını, TİKA'nın tarım ve kapasite geliştirme projeleriyle ülkenin kalkınmasına destek olduğunu vurgulayan Sağman, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ziyaretiyle YEE'nin varlığının da pekişmesini temenni ettiklerini dile getirdi.

Sağman, siyasi ve ekonomik ilişkiler kadar kültürel ilişkilerin de büyük önem taşıdığının altını çizerek, "İki ülke halkları da birbirini tanımalı, YEE Kültür Merkezi'nin açılmasını temenni ediyoruz, bu sayede kültürel varlığımız güçlenecek, insanlar Türkçe'ye yönelecek, Türk kültürünü tanıyacak." ifadelerini kullandı.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL (AA) – Çelik üreticisi Tosyalı Holding şirketlerinden Tosçelik Spiral Boru, Ukrayna’dan Fas’a, İtalya’dan Senegal’e kadar uzanan birçok büyük uluslararası projeyle 2021’de de yurt dışı pazarlarda öne çıkıyor.

Holdingden yapılan açıklamaya göre, Tosyalı Holding, 3 kıtada sayıları 30’u bulan tesis ve 19 şirketiyle dünya demir çelik sektöründe başarılı işlere imza atmayı sürdürüyor.

Tosyalı Holding’in önde gelen şirketlerinden Tosçelik Spiral Boru, 2021’de dâhil olduğu birçok uluslararası büyük proje ile yurt dışındaki projelerde öne çıkıyor.

Tosçelik Spiral Boru, bu yıl Ukrayna’dan Fas’a, İtalya’dan Senegal’e kadar uzanan 5 farklı uluslararası projenin boru tedarikçisi olarak birçok dünya devi şirketin güvenilir iş ortağı oldu.

Tosçelik Spiral Boru’nun bu yıl aldığı önemli işlerden birisi Ukrayna Kremenchuk Dinyeper Köprüsü. Dinyeper nehrinin Poltova bölgesindeki Kremenchuk şehrinin doğu ve batı yakalarını birbirine bağlayacak olan 2 kilometre uzunluğunda 720 metrelik eğik askı köprü ve yaklaşım viyadükleri inşaatı işinde kullanılacak çelik kazık borular, Tosçelik Spiral tarafından temin edilecek.

Ürünler, İskenderun Tosyalı Limanından yüklenerek Dinyeper nehri üzerinde özel gemilerle köprü şantiyesine teslim edilecek. Toplam 7 bin 500 tonluk projenin ilk fazı kapsamındaki teslimatın bu yıl, ikinci fazın teslimatlarının ise 2022 yılı içerisinde gerçekleştirilmesi planlanıyor.

– Batı Afrika’nın taşımacılık üssü Nador Port

Fas’ın Akdeniz kıyısında yer alan ve Kuzey Batı Afrika’nın önemli bir lojistik noktası olan Nador kentinin 2023’e kadar taşımacılık üssü haline çevrilmesi hedefleniyor. Bu kapsamda Avrupa ve Afrika Kalkınma Bankaları fonlarıyla desteklenen 2,8 milyar avro değerinde Nador West Med Liman Kompleksi projesinde de 40 bin ton çelik kazık borularının tedarikinin bir kısmını da Tosçelik üstlenmiş bulunuyor.

Tosçelik Spiral, birim boyu 50 metreye kadar olan 25 bin ton çelik kazık boruların sevkiyatını İskenderun’daki Tosyalı Limanı’ndan Fas’a gerçekleştirecek.

Senegal’in başkenti Dakar’ın 25 kilometre güneyinde yer alan ve Senegal’i Afrika’nın Batı kıyısında dökme yük için önemli bir merkez haline getirmeyi amaçlayan Bargny-Sendou Limanı Katı Madde Dökme Terminali kazık boruları teminini de Tosçelik Spiral gerçekleştirecek.

Portekiz’in lider deniz inşaat müteahhit firmalarından ETERMAR tarafından gerçekleştirilen projenin ikinci etabında her biri 35 bin DWT kadar olan dört geminin aynı anda yanaşabileceği 360 metrelik bir rıhtım platformu yapılacak.

Proje sonucunda Batı Afrika bölgesinin tamamındaki en büyük dökme yük limanı hizmete açılmış olacak. Proje kapsamında Tosçelik Spiral, 2 bin 500 ton çelik kazık boruları, 23-27 metre uzunluklarda üretip, İskenderun Tosyalı Limanından yükleyerek Dakar limanına teslim edecek.

– Tosçelik Spiral İtalya’daki iki önemli projede de yer alıyor

Tosçelik Spiral, Ukrayna, Fas ve Senegal’deki bu projelerin yanı sıra 2021’de İtalya’daki iki büyük projenin de boru tedarikçisi oldu. Şirket, Entre Acque Umbre Toscane) ihalesi için 2 bin ton çelik boru temini gerçekleştirecek.

Ayrıca "Muson Nehri Vadisinin Sulanması" projesi kapsamındaki çalışmaların yürütülmesi için yaklaşık 10 kilometre çelik boru tedarik edecek.

DAKAR (AA) – Tanıtımı Senegal’in ilk Cumhurbaşkanı Leopold Sedar Senghor döneminde 1966’da yapılan, temeli 3. Cumhurbaşkanı Abdoulaye Wade zamanında atılan, Çin’in 35 milyon dolarlık desteğiyle inşası tamamlanan Siyahi Medeniyetler Müzesi’nin açılışı 2018’de yapıldı.

Her yıl çok sayıda kişi tarafından ziyaret edilen müzede, Afrika medeniyetine ait başta tıp, matematik ve edebiyat alanlarına ait buluş ve eserler sergileniyor. Müzenin ortasında da Senegal’in simgelerinden Baobab ağacının devasa figürü bulunuyor.

Dünya tarihine siyaset, sanat ve spor alanında damga vurmuş siyahilerin fotoğraflarının da yer aldığı müzede, Afrika kültürü her alanda görülüyor.

Heykellerin de bulunduğu müzenin bir bölümünde ise Afrika kültürünü yansıtan kıyafetler yer alıyor.

Müzede, Afrika medeniyetinin Neolitik Çağ’dan Demir Çağı’na kadar olan dönemde bilim ve teknoloji alanına sunduğu katkıları gösteren eserler de sergileniyor.

Müzede sergilenen eserlere ait Fransızca bilgilerin yanı sıra Çince tercümesi de bulunuyor.