Çağdaş Gösteri Sanatları Festivali, “Net Miyiz?” temasıyla başlıyor

İSTANBUL (AA) – İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetimi Programı ve Sahne Sanatları Alanı öğrencileri tarafından düzenlenen Çağdaş Gösteri Sanatları Festivali "festival408", bu yıl 10. yaşını kutluyor.

İstanbul Bilgi Üniversitesi'nden yapılan açıklamaya göre, geçen yıl "içine sığmaya çalıştığımız ev" temasını site tasarımına taşıyarak Çağdaş Gösteri Sanatları Festivali "festival408"i ilk kez çevrim içi olarak düzenleyen İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetimi Programı ve Sahne Sanatları Alanı öğrencileri, "festival408"in 10. yaşını devam eden salgın koşulları sebebiyle bu yıl da çevrim içi kutluyor.

Festivalde oyun yazımından koreografiye, yönetmenlikten tasarıma, pazarlamadan web tasarımına kadar tüm yaratıcı, idari ve teknik aşamalar, 10 yıldır İstanbul Bilgi Üniversitesi öğrencileri tarafından gerçekleştiriliyor.

"festival408", salgın sürecinde hissedilen belirsizlikler ve dizilerle giderilmeye çalışılan sosyalleşme ihtiyacını irdelemek için "Net Miyiz?" teması ve Netflix platformunun formatıyla hayata geçiriliyor. Festival, 23 Mayıs Pazar günü saat 16.00'da Performans Sanatları öğrencilerinin sahne aldıkları "GALA: 408 Performansları" ve "10. Sezon Özel: Mezunlar Söyleşisi"nin ardından DJ Regret eşliğindeki açılış partisiyle başlıyor.

24 Mayıs'ta "www.festival408.com" web adresinde yayına başlayacak Çağdaş Gösteri Sanatları Festivali kapsamında, salgın sürecindeki toplumsal ve bireysel, bedensel ve psikolojik muğlaklıklara değinen dışa vurumcu sanat ve dans terapisi atölyelerinden video performanslara, konserlerden söyleşilere pek çok etkinlik bulunuyor.

Kendilerini geleceğin etkinlik organizatörleri, menajerleri, ışık tasarımcıları, sahne amirleri, dansçıları ve performansçıları olarak tanımlayan "festival408" öğrenci ekibi, "kişilerin en yakınlarıyla bile yakınlaşamadıkları, belirsizliklerle dolu bir yılı aşkın süreçte günbegün dizi karakterleriyle sosyalleşiyor olmasının" 2021 temasının çıkış noktasını oluşturduğunu belirtiyor. Ekip, belirsizliği unutturan, sohbetlerde belirleyici olan internet üzerindeki bu kurgusal dünyayla aramızdaki "simbiyotik" ilişkiyi irdelemek, Netflix'e selam vermek ve ev halini eleştirmek istediklerini ifade ediyor.

– Festival programı

Festival programında canlı etkinlikler olarak sahne performansları, konserler, söyleşiler ve atölyeler olmak üzere çeşitli etkinlikler yer alıyor. 24 Mayıs Pazartesi saat 20.30'da Melis Karaduman ve Canay Doğan düetlerle sahne alırken, 25 Mayıs Salı saat 16.00'da CABARET FLOU-Fleurs Elegantes Duo, 26 Mayıs Çarşamba saat 21.00'de Nilipek, 30 Mayıs Pazar saat 21.00'de ise "Sezon Finali: DJ C Fyah" konserleri gerçekleştirilecek.

26 Mayıs Çarşamba saat 18.00'de Zoom üzerinden yapılacak söyleşide, edebiyat, sahne ve ekran yapıtlarının çevirilerinde netlik konusuna değinilecek. Söyleşide, Murakami çevirileriyle tanınan Ali Volkan Erdemir, oyun yazarı ve çevirmen Erdem Avşar, Umberto Eco gibi yazarların çevirmeni Eren Yücesay Cendey, Tiyatro Boyalı Kuş'un Genel Sanat Yönetmeni ve oyun çevirmeni Jale Karabekir, Sherlock Holmes çevirilerinden tanınan Çağdaş Acar ve altyazı çevirmeni Aslıhan Tuna yer alacak.

27 Mayıs Perşembe saat 18.00'de Zoom üzerinden gerçekleşecek ve salgın döneminde dijital sahne uygulamaları yapan kurumların temsilcileriyle yapılacak "Sahnenin Dijital Kürasyonu" isimli söyleşide, Zorlu PSM Genel Müdürü Filiz Ova, Borusan Sanat Müdürü Aydın Dorsay, DasDas Sahne'nin kurucularından oyuncu Mert Fırat, Platform Tiyatro kurucularından oyun yazarı ve yönetmeni Ceren Ercan, İstanbul Müzik Festivali Direktörü Efruz Çakırkaya, Moda Sahnesi kurucularından oyuncu Onur Ünsal, Galata Perform'un Genel Sanat Yönetmeni oyuncu ve yazar Yeşim Özsoy yer alacak.

29 Mayıs Cumartesi saat 14.00'te Zoom üzerinden yapılacak, dijital performanslara performansçı gözünden bakmayı hedefleyen "Sahne ve Performansçının Dijital Hali" isimli söyleşide, Ayşe Lebriz Berkem, Nezaket Erden, Mark Levitas, Fulya Peker ve Gizem Bilgen olacak.

Atölye programı, 24 Mayıs Pazartesi saat 17.30'da hikaye anlatıcısı ve oyuncu Deniz Soruklu Evren'in "Bir Varmış Bir Yokmuş- Hikaye Anlatıcılığı Atölyesi" ve 25 Mayıs Salı saat 18.30'da "Şahmeran Masalı" performansı ile devam edecek. 26 Mayıs Çarşamba saat 14.00'te Malik Derin Küçümen'in yürüttüğü "Solo Charleston" dans atölyesi ise 1920'lere geri götürecek. 27 Mayıs Perşembe saat 13.00'te de Özge Seçkin, "Sporun En Zarif Hali: Bale Fitness" ile yer alacak. 28 Mayıs Cuma saat 18.00'de "Redbull Mix & Match Atölyesi" ile kokteyl saati olacak.

"festival408"in dışa vurumcu sanat ve sanat terapisi serisinde Aylin Vartanyan, Beliz Demircioğlu, Bihter Yasemin Adalı ve Meral Anaşin gibi uzmanların atölye ve söyleşileri yer alıyor.

– Sahne Sanatları Alanı öğrencilerinden performans

Canlı yayının ardından site üzerinde de gösterime girecek etkinliklerin yanı sıra BİLGİ Sahne Sanatları Alanı öğrencilerinin bireysel bitirme performansları, Performistanbul ile birlikte gerçekleştirilen "PA315 Performans Sanatı Pratikleri", "Bilgi Güncel Sanat Kulübü Performans Sanatı Konuşmaları", "İkinci Yeni" şiirlerinin performanslarının yer aldığı 7. Metafor Festivali, Güray Dinçol yönetmenliğinde sahnelenen "Bakkhalar", Kubilay Karslıoğlu'nun yönetmenliğini yaptığı "Son" ve "Mutfak" oyunları, Fulya Peker'in yönettiği "Ölüm Oyunları" ve mezunlardan performanslar da 24 Mayıs'tan itibaren www.festival408.com üzerinden izlenebilecek.

"festival408"in canlı etkinlik programı 23-30 Mayıs'ta Zoom, Twitch ve YouTube üzerinden izlenebilecek. Tüm festival, 24 Mayıs'tan itibaren www.festival408.com web adresi üzerinden takip edilebilecek.

Bu arada, tüm canlı etkinliklere kayıt için https://linktr.ee/fest408 web adresi ziyaret edilebiliyor.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

VAN (AA) – Van Teknokent laboratuvarında yaklaşık 7 aylık bir çalışma sonucu “M+RT1 (Martı)” adını verdikleri amfibik aracı hazırlayan 7 kişilik öğrenci grubu, TEKNOFEST 2021 “İnsanlık Yararına Afet Yönetim” kategorisinde ön değerlendirme ve kritik rapor aşamasını geçerek finallerde yarışmaya hak kazandı.

Öğrenciler Van Teknokent laboratuvarında oluşturulan atölyede hazırladıkları özgün bir tasarıma sahip, afet durumlarında hava, kara ve denizde gidebilen aracın son kontrollerini yaparak yarışa hazır hale getirdi.

“Takım ruhuyla çalışıyoruz”

Van Teknokent Genel Müdürü Yasemin Yetkin, AA muhabirine, yenilikçi, topluma faydalı, aynı zamanda ticarileşme potansiyeli yüksek olan iş fikirlerinin ortaya çıkmasını kolaylaştırmak ve bu fikirlerin uluslararası pazarlarda yer almalarını teşvik etmeyi amaçladıklarını söyledi.

Bu amaçla gençleri ve girişimci adayları bu yöne yönlendirdiklerini belirten Yetkin, şunları kaydetti:

“21-26 Eylül tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirilecek TEKNOFEST finaline birbirinden kıymetli 4 takımla katılmanın sevincini yaşıyoruz. Takım ruhuyla çalışıyoruz. Bu birlikteliği devam ettirdiğimiz sürece ilimizin başta TEKNOFEST olmak üzere birçok alanda beklenen başarıyı mutlaka yakalayacağına inanıyorum. Finala katılan takımlarımızla gurur duyuyoruz. Ekiplerimize desteklerini esirgemeyen başta Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli’ye, Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı’na, Tuşba ve İpekyolu Gençlik Merkezine teşekkür ediyorum. Yarışmada yer alan takımlarımıza başarılar diliyorum.”

Takım danışmanı Musa Çalışkan ise projelerinin TEKNOFEST “İnsanlık Yararına Afet Yönetim” kategorisinde finale kaldığını söyledi.

Tasarladıkları M+RT1 adlı aracın aynı zamanda uçabildiğini belirten Çalışkan, “Yarışmada birinci olmayı bekliyoruz. Bu aracımız arama kurtarma ve güvenlik personellimize afet durumlarında yardımcı olacak. Aracımız hem hava hem kara hem de denizde gidebiliyor. Aracımızın mekanik elektronik ve yazılımlarının tamamı takımımız tarafından tasarlandı.” diye konuştu.

Ayrıca Van Teknokent bünyesinde hazırlanan “Musician Chef”, “Ostoi”, “Akıllı Sera” adlı projeler de TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali finalinde farklı kategorilerde yarışacak.

BURSA (AA) – İHA’lar konusunda farkındalığı artırmak, bu alandaki teknolojik gelişimi gençlerle paylaşmak, onları bu alana yönlendirmek ve teşvik etmek amacıyla TÜBİTAK tarafından TEKNOFEST’21 kapsamında gerçekleştirilen İHA Yarışmaları; Uluslararası İHA Yarışması, Liseler Arası İHA Yarışması ve Uluslararası Serbest Görev İHA Yarışması kategorilerinde gerçekleştiriliyor.

Bu yıl 6’ncısı yapılan Uluslararası İHA Yarışması ile 2’nci kez düzenlenen Liseler Arası İHA Yarışması’nın yanı sıra ilk kez Uluslararası Serbest Görev İHA Yarışması’na da yer veriliyor.

Toplam 1500’ün üzerinde takımın başvurduğu yarışmalarda, yarışma imkanına sahip olan 342 takım final heyecanı yaşıyor.

6. Uluslararası İHA Yarışması iki kategoride gerçekleşiyor

Uluslararası İnsansız Hava Araçları Yarışması’nda İHA’lar ile ilgili teknolojik gelişmelerin takip edilmesi, katkı sağlanması, farkındalığın artırılması hedeflenirken katılımcılara teknik ve sosyal deneyim kazandırılması amaçlanıyor.

Ön lisans, lisans ve lisansüstü öğrencilerin katılabildiği yarışmalarda takımlar Döner Kanat ve Sabit Kanat kategorilerinde yarışıyor.

2016 yılında gerçekleştirilmeye başlanan ve 204 takımın başvuru yaptığı yarışmalara katılım her geçen yıl artış gösterirken 2021 başvuruları 570 takımla rekor seviyeye ulaştı. Bu yıl 130 ulusal ve Endonezya, Pakistan, Polonya, Azerbaycan olmak üzere 14 yabancı takım yarışmalara katılmaya hak kazandı.

Takımlardan iki farklı uçuş görevinin yerine getirilmesi beklenen yarışmalarda birinci görevde takımların uçaklarının manevra kabiliyetleri test ediliyor. İkinci görevde ise takımlardan belirli ağırlıktaki yükü önceden belirlenmiş bir alana bırakmaları istenirken dereceye giren takımlar ödül almaya hak kazanıyor.

Her kategori için 40 bin TL değerinde Performans Birincilik, 30 bin TL değerinde Performans İkincilik, 20 bin TL değerinde Performans Üçüncülük ve 10 bin TL değerinde Mansiyon Ödülü verilecek yarışmalarda takımlar, yine her kategori için 25 bin TL Yerlilik Birincilik, 20 bin Yerlilik İkincilik ve 15 bin TL Yerlilik Üçüncülük ödüllerinin sahibi olacak.

2. Liseler Arası İnsansız Hava Araçları Yarışması

TEKNOFEST çatısı altında her yıl büyüyen ilgi ve artan katılımla gerçekleşen Uluslararası İHA Yarışmaları, 2020’den bu yana kapsamına aldığı lise takımları ile gençleri daha erken yaşlarda teknoloji dünyasına dahil ederek bu konuda bilinç oluşturmalarına olanak tanıyor.

Teknik ve sosyal deneyim kazandırmak konusunda da lise öğrencilerini destekleyen yarışmalara 2’nci kez düzenlendiği 2021’de 741 takım başvuru yaparken 130 takım yarışmaya katılmaya hak kazandı.

Yarışmalar sonunda katılımcılar her kategori için 25 bin TL Performans Birincilik, 20 bin TL Performans İkincilik, 15 bin TL Performans Üçüncülük ve 7 bin 500 TL Mansiyon ödüllerinin sahibi olacaklar.

Uluslararası Serbest Görev İnsansız Hava Araçları Yarışması ilk kez TEKNOFEST’te

TEKNOFEST teknoloji yarışmaları kapsamında TÜBİTAK tarafından Uluslararası Serbest Görev İnsansız Hava Araçları Yarışması ilk kez bu yıl düzenleniyor. Yarışmada gençleri, herhangi bir kategori ve görev tanımı olmaksızın hayal ve fikir dünyalarını geliştirerek farklı yapılardaki İHA’larla her türlü bilimsel, teknolojik, yetenek ve beceriye dayalı uçuşları gerçekleştirmeye teşvik etmek amaçlanıyor.

İHA teknolojisinde başarılı olan ulusal ve uluslararası öğrencileri bir araya getirecek yarışmada lise ve dengi okul öğrencileri ile birlikte ön lisans, lisans ve lisansüstü öğrencileri de katılım gösteriyor. Konuya ilgili öğrencilerin gelişimine katkı sağlayarak çalışma yapmalarını teşvik etmenin amaçlandığı yarışmalara başvuru yapan 248 takımdan katılım hakkı kazanan Polonya ve Pakistan olmak üzere 2 uluslararası takım ile 66 ulusal takım yarışmalarda yer alıyor.

Yarışma bitiminde ödül almaya hak kazanan takımlar 50 bin TL Altın Performans Birincilik, 45 bin TL Altın Performans İkincilik, 40 bin TL Altın Performans Üçüncülük, 36 bin TL Gümüş Performans Birincilik, 34 bin TL Gümüş Performans İkincilik, 32 bin TL Gümüş Performans Üçüncülük, 24 bin TL Mansiyon Performans Birincilik, 22 bin TL Mansiyon Performans İkincilik ve 20 bin TL değerinde Mansiyon Performans Üçüncülük ödüllerinin sahibi olacaklar.