Çağrı merkezini Diyarbakır’a taşıyan Arzum’dan bölge istihdamına katkı

İSTANBUL(AA) – Arzum’un İstanbul’dan Diyarbakır’a taşıdığı çağrı merkezi hizmete girdi.

Arzum'dan yapılan açıklamaya göre, Arzum, Anadolu’da işsizliğin yoğun olarak yaşandığı bölgede yaptığı bu yatırımla hem istihdama destek sağlıyor hem de toplum için bir umut olmayı amaçlıyor. Müşterilerine her zaman samimi ve çözüm odaklı hizmet deneyimi yaşatmayı hedefleyen Arzum, Diyarbakır’daki çağrı merkezinde 0850 222 1 800 numaralı telefondan, haftanın 6 günü 09.00-19.00 saatleri arasında hizmet verecek. Tüm Türkiye’den gelen çağrılar bu merkezden yönetilecek.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Arzum CEO’su Mete Zadil, ürünleriyle milyonlarca insanın hayatını kolaylaştırdıklarını belirterek, "Müşteriye her zaman yakın olmak, ihtiyaçları olduğu anda onlara ulaşılabilmek bizim için çok önemli. Çağrı merkezi müşterinin sesidir. Çağrı merkezine ulaşan her talep, şikâyet, öneri ve teşekkür bizim gelişim alanlarımızı belirler. Bu geribildirimleri analiz ederek en iyi müşteri deneyimini yaratmak bizim işimiz. Genç nüfusa sahip Diyarbakır’a yaptığımız bu yatırımla Türkiye’nin en önemli gündem maddelerinden biri olan işsizlik sorununa bir nebze de olsa katkı sunduğumuz için mutluyuz." ifadelerini kullandı.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL (AA) – Türk Telekom'un müşteri deneyimi şirketi AssisTT, Brandon Hall Group tarafından düzenlenen 2021 Brandon Hall Group HCM Excellence Ödülleri’nde Çağrı Merkezi Okulu programıyla "En iyi Beceri ve Yetkinlik Gelişimi Programı" kategorisinde altın ödül almaya hak kazandı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, kurumsal firmalara eğitim teknolojileri konusunda danışmanlık hizmeti veren ve dünya çapındaki yaklaşık 10 bin müşterisinin eğitim stratejilerini yönlendiren Brandon Hall Group’un gerçekleştirdiği Brandon Hall Group HCM Mükemmellik Ödülleri, online platformda yapılan etkinlikle açıklandı.

İnsan odaklı çalışma anlayışıyla çağrı merkezi sektöründe müşteri deneyimini zenginleştiren AssisTT, sektöre yetkin insan kaynağı yetiştirmeyi amaçlayan Çağrı Merkezi Okulu programıyla "En iyi Beceri ve Yetkinlik Gelişimi Programı" kategorisinde altın ödül aldı.

Sektörde bir ilke imza atarak Ekim 2019’da Çağrı Merkezi Okulu’nu hayata geçiren AssisTT, sektör profesyonellerine, Çağrı Merkezi Bölümü öğrencilerine ve bu alana ilgi duyan herkese uzman eğitmenler vasıtasıyla eğitim desteği veriyor.

Sınıf içi eğitimlerle başlayan Çağrı Merkezi Okulu, salgın süreciyle dijital ortama taşındı. Program kapsamında eğitim, temel ve ileri seviye olarak iki seviyede veriliyor.

– "Sektörel deneyimimizi ve bilgi birikimimizi paylaşmanın sosyal sorumluluğumuz olduğuna inanıyoruz"

Açıklamada görüşlerine yer verilen AssisTT İnsan Kaynakları ve İdari İşler Genel Müdür Yardımcısı Ömer Faruk Tüfekçi, sektörün lider oyuncusu olarak nitelikli ve yetkin insan kaynağı yetiştirmelerinin en önemli gündem maddelerinden biri olduğunu belirtti.

Hem çağrı merkezi sektörüne katkıda bulunmak hem de öğrencilerin profesyonel iş hayatına geçişini kolaylaştırmak amacıyla hayata geçirdikleri Çağrı Merkezi Okulu projesinin uluslararası alanda faaliyet gösteren böylesi prestijli kurumlar tarafından takdir edilmesinin kendileri için çok kıymetli olduğunun altını çizen Tüfekçi, şunları kaydetti:

"Sektörel deneyimimizi ve bilgi birikimimizi paylaşmanın sosyal sorumluluğumuz olduğuna inanarak hayata geçirdiğimiz Çağrı Merkezi Okulumuzun kapılarını bu sektörde kariyer hedefleyen herkese açtık. Çağrı Merkezi Bölümü öğrencileri başta olmak üzere gençlere ulaşmak adına üniversitelerle de iş birliği yapıyoruz. Şu ana kadar Sivas Cumhuriyet, Samsun Ondokuz Mayıs, Düzce, Uludağ ve Selçuk Üniversiteleriyle iş birliği protokolleri yaptık. Önümüzdeki dönemde de iş birliği yaptığımız üniversite sayısını arttırarak daha çok gence ulaşmayı hedefliyoruz. Çağrı Merkezi Okulumuzda eğitim alan öğrencilere teorik eğitim yanında staj ve iş fırsatlarında öncelik de sunuyoruz."

SAKARYA (AA) – Sağlık, polis, jandarma, itfaiye ve orman ekiplerine gelen acil çağrılar, 112 Acil Çağrı Merkezinde karşılanarak tek elden yönetiliyor.

Merkeze gelen aramalar, çağrı karşılayıcılar tarafından alınarak konusuna göre ilgili birimlere iletiliyor.

Sakarya 112 Acil Çağrı Merkezine geçen yıl yapılan 1 milyon 400 bin çağrının yarısından fazlası, kayıtlara “asılsız” ya da “gereksiz” olarak geçti.

Merkeze gelen, “Telefon hattımı taşıyacağım, internet faturamı ödeyeceğim, yardımcı olur musunuz?”, “Kapımın önünden süpürgem çalındı, ekip gönderin.”, “Çocuğumun emziği kayboldu, alabilir misiniz?”, “Maaşım neden az yattı?”, “Kız arkadaşım telefonuma cevap vermiyor, siz arar mısınız?”, “Sahil çok kalabalık, azaltın.”, “Araba plakasını versem, sahibinin bilgisini verir misiniz?” şeklindeki çok sayıda çağrı ise çalışanları meşgul ediyor.

Sakarya 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürü Mehmet Bilginer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, acil çağrıların tek numara altında birleştirildiğini anımsatarak bunun avantajları olduğunu belirtti.

Acil çağrı yapıldığında ilgili kurumun vakadan hemen haberdar olduğunu, bu sayede olaylara erişim süresinin kısaldığını anlatan Bilginer, merkezde emniyet, jandarma, sağlık, itfaiye ve orman birimlerinin bulunduğunu, AFAD’ın da sisteme entegre edilmesine yönelik çalışmaların sürdüğünü kaydetti.

“Gereksiz aramalar personelin iş yükünü artırıyor”

Merkezde bir çağrının karşılanma süresinin 1,91 saniye olduğunu aktaran Bilginer, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) döneminde kısıtlamalarla ilgili çağrıların da geldiğini, gereksiz aramaların personelin iş yükünü artırdığını ifade etti.

Bilginer, merkeze ilginç çağrılar geldiğine dikkati çekerek, “Bunlar gereksiz meşguliyet oluşturduğundan gerçekten acil durumu olan vatandaşlarımız bize ulaşmada zorluk çekmektedir. Vatandaşlardan ricamız; 112 Acil Çağrı Merkezini gereksiz yere meşgul etmeyelim. Gerçek ihtiyaç sahibi; anneniz, babanız, kardeşiniz veya çocuğunuz olabilir.” dedi.

Öncelikli acil durum halinde vatandaşların soğukkanlı olmalarının önem arz ettiğini vurgulayan Bilginer, “Çağrı alıcı arkadaşlarımızın sorularına elden geldiğince net cevaplar verilebilmesi, vakaya ulaşılabilmekte kolaylık sağlamaktadır. 112 arandığında çağrının alınmasında yoğunluktan dolayı gecikmeler yaşanabiliyor. Bu durumda vatandaşımız telefonu kapatıp başka yerleri aramaya çalışıyor. Bu durumda vatandaşa dönüş sürecinde zorluklar yaşanmaktadır. Bu nedenlerle acil durum çağrısı yapıldığında ulaşamadıysa telefonunu meşgul etmesin, çağrı alıcılarımız kendilerine dönüş yapacaktır.” diye konuştu.

Bilginer, merkeze geçen yıl gelen yaklaşık 1 milyon 400 bin çağrının yarısından fazlasının gereksiz ya da asılsız olduğunu aktararak vatandaşların 112’yi meşgul etmemesinin önemine işaret etti.

Çağrının asılsız veya gereksiz olması halinde idari para cezası uygulandığına dikkati çeken Bilginer, vatandaşlardan bu konuda duyarlılık beklediklerini sözlerine ekledi.

Muhabir: Emre Ayvaz