Çanakkale'de “Türkiye'de kadın hakları” konferansı düzenlendi

ÇANAKKALE (AA) – Çanakkale'nin Biga ilçesinde, CHP Kadın Kolları tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla "Türkiye'de kadın hakları" konulu konferans düzenlendi.

Biga Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonu'nda düzenlenen konferansa konuşmacı olarak katılan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, aile içi şiddetin önlenmesi ve kadın hakları konusunda mesleki olarak uzun yıllar mücadele ettiğini söyledi.

Mensubu olduğu baroda ve sivil toplum örgütlerinde bu mücadelenin önderliğini yaptığını dile getiren Karaca, şöyle devam etti:

"Bugün 18 yıldır uygulanan politikalar nedeniyle kadınların iş ve emek alanından giderek aile içerisine hapsedildiği, sadece ailede çocuklarına bakan, ev hizmetlerinde değer bulan çok yoğun sürecin içinde yer alıyoruz. Oysaki bir toplumun aydınlık seviyesi, özellikle uluslararası değerlendirme kuruluşlarında toplumun yükselişi, aydınlanması, modern ülkelerin baş aktörlerinden biri kadına tanınan özgürlüktür."

Karaca, Türkiye'de kadınların iş yaşamına katılım oranının 2019 itibarıyla yüzde 28,8 olduğunu belirterek, "Evde çocuklarına, bakıma muhtaç aile bireylerine bakmak için 494 bin kadın iş yaşamından ayrılmak zorunda kalmış. TÜİK verilerine göre 11 milyon 741 kadın ise iş yaşamında var olmak istiyor. Kız çocuklarımız eğitimden, kadınlarımız iş yaşamından koparılıyor. Bu ülkenin gelişmiş ülkeler arasına girebilmesi bu anlayışla çok da mümkün görünmüyor." ifadelerini kullandı.

Konferansa, CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, CHP Çanakkale İl Başkanı Metin Ümit Vural, CHP Biga İlçe Başkanı Osman Öztürk, CHP Kadın Kolları Başkanı Özge Elmas ve partililer katıldı.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

ÇANAKKALE(AA) – Sabah saatlerinde Çanakkale’nin Lapseki içesinde bulunan Asya Ankraj Sahası’na gelen basın mensupları, burada bulunan iskeleden teknelerle Asya Kulesine götürüldü.

Asansörlerle iki grup halinde kuleye çıkan yaklaşık 80 gazeteci, buradaki çalışmaları 318 metre yükseklikten görüntüleyerek yetkililerden bilgi aldı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun da ziyaret programı kapsamında köprü inşaatında devam eden çalışmaları inceleyip köprünün deniz üzerindeki çalışabilmesi için oluşturulan ve işçiler tarafından kullanılan “kedi yolu”ndan beraberindekilerle 4 bin 608 metre yürüyerek Avrupa kıtasına geçmesi bekleniyor.

ÇANAKKALE (AA) – “Çanakkale Boğazı’nın gerdanlığı” olarak nitelendirilen proje için Asya yakasında bulunan Lapseki Şekerkaya ile Avrupa yakasında yer alan Gelibolu Sütlüce mevkilerindeki şantiyelerde Karayolları Genel Müdürlüğü personellerinin yanı sıra 649’u mühendis 5 bin 95 kişiyle yoğun çalışma yürütülüyor.

ÇİMTAŞ firması tarafından Bursa’nın Gemlik ve Kocaeli’nin Gölcük ilçelerindeki fabrikalarda üretilen her biri yaklaşık 700 ton ağırlığındaki tabliye blokları belirlenen noktalara sırayla yerleştiriliyor.

Çalışma kapsamında iki kule arasında 67 tabliyenin montajı sona erdi. Kalan 20 tabliye için çalışmalar hızla devam ediyor.

Her biri 45 metre genişliğinde, 48 metre uzunluğundaki mega tabliye bloklarının yerlerine monte edilmesiyle köprüde araçların geçeceği yol büyük ölçüde tamamlandı.

Anadolu Ajansı (AA) ekibi, toplam uzunluğu 2023 metre olacak tabliye yolunu yaklaşık 100 metre yükseklikten görüntüledi.

Çalışmaların tamamlanmasıyla Avrupa ve Asya kıtası, Çanakkale Boğazı’nda ilk kez birbirine bağlanmış olacak.

Gece ve gündüz çift vardiya yapılan montaj işlemi süresince bazı günlerde Çanakkale Boğazı transit gemi geçişlerine kapalı tutuluyor. Diğer günlerde ise belirlenen bölgelerde gemi trafiği tek yönlü işletiliyor.

Otoyol çalışmaları

Otoyol çalışmaları kapsamında proje başlangıcı olan Malkara Kavşağı ile Umurbey beldesindeki Çanakkale Kavşağı arasındaki 83,4 kilometrelik kesimde toprak işleri, sanat yapıları ve üst yapı çalışmaları sürüyor.

Bölgedeki 2 betonarme yaklaşım viyadüğü, 2 betonarme viyadük, 6 hidrolik köprüsü, 5 alt geçit köprüsü, 39 üst geçit, 40 alt geçit ve 227 menfez, 4 kavşak inşa edildi. Ayrıca, bir köprü, 4 üst geçit, bir kutu menfez, 8 kavşak, 4 otoyol hizmet tesisi, 5 ücret toplama istasyonu, 2 bakım işletme merkezi için çalışma yapılıyor.

– Köprünün açılışı 18 Mart 2022’de

Özellikleri itibarıyla “simgelerin köprüsü” olarak anılan, mühendisliğindeki ince detaylarla öne çıkan, “dünyanın en uzun orta açıklıklı köprüsü” olacak 1915 Çanakkale Köprüsü’nün iki ayak aralığı, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100’üncü yılına atıfla 2023 metre olarak tasarlandı.

Köprünün kule bağlantıları ve unsurları, Türk bayrağına atfen kırmızı ve beyaz renklerde olacak. Her iki yakada kulelerin üst kısmı, Seyit Onbaşı’nın Çanakkale Savaşı’nda namluya sürdüğü top mermisini temsil edecek şekilde yapılacak.

İki ayak aralığına ilaveten 770’er metre yan açıklıklar, 365 ve 680 metrelik yaklaşım viyadükleriyle Çanakkale Boğazı’nın ilk asma köprüsünün uzunluğu 4 bin 608 metreyi bulacak.

“2×3” şeritle hizmet verecek köprünün tabliyesi 3,5 metre yüksekliğe sahip. Tabliyenin her iki tarafında inşa edilecek yürüme yolları, bakım onarım amacıyla kullanılacak.

Köprünün, Çanakkale Deniz Zaferi’nin 107’nci yıl dönümüne rastlayan 18 Mart 2022’de hizmete alınması planlanıyor.