Çankaya Köşkü'nde “İş Kodu Çalışma Grubu” toplantısı

ANKARA (AA) – Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu Başkanvekili Mehmet Uçum, "İş Kodu Kanunu" oluşturulması için bir politika belge taslağı üzerinde çalıştıklarını belirterek, "Bizim çalışma hayatında tek, ortak, standart dediğimiz bir hukuk sistematiğimiz yok. Kod kanunu, çalışma ilişkilerinin bir genel düzenlemesinin yapılması, sonra her alana özgü düzenlemelerin o kanun içerisinde ayrı ayrı bölümler şeklinde yer almasıdır." dedi.

Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulunun "İş Kodu Çalışma Grubu" toplantısı Çankaya Köşkü'nde yapıldı.

Burada konuşan Uçum, Kurulun, çalışma ilişkileri alanında 5 farklı çalışma grubu oluşturduğunu, bunlardan birisinin de "İş Kodu Çalışma Grubu" olduğunu belirtti.

Çalışma hayatında çok sayıda farklı kanuni düzenlemelerin bulunduğunu hatırlatan Uçum, temel çalışma ilişkileri alanında "Borçlar Kanunu, İş Kanunu, Deniz İş Kanunu, Basın İş Kanunu" gibi 4 farklı kanunun söz konusu olduğunu kaydetti.

Uçum, İş Kanunu'nda 43 konuda var olan düzenlemelerin, başka birçok kanunda da yer aldığına ve bunlar arasında çelişkilerin bulunduğuna dikkati çekerek, bunun uygulamada hak kaybına yol açtığını dile getirdi.

Kıdem tazminatı, iş güvencesi, çalışma süreleri, fazla çalışma ücretlerine ilişkin farklı uygulamaların bulunduğunu aktaran Uçum, şöyle konuştu:

"Bizim çalışma hayatında tek, ortak, standart dediğimiz bir hukuk sistematiğimiz yok. Biz, bu durumu 'mevzuat dağınıklığı' olarak tespit ettik. Bu çalışma grubu, İş Kodu Çalışma Grubu olarak bu konu üzerine çalıştayını yaptı. Bu mevzuat dağınıklığının sadece mevzuat uygulamasına ilişkin bir sorun olmadığını aynı zamanda çeşitli çalışan kategorileriyle ilgili hak kayıpları oluşturduğunu da tespit etti.

Böyle olunca da çalışma hayatında tek bir kanunun ve bu kanunun da kod şeklinde olması yönünde bir görüş ortaya çıktı. Kod kanunundan kasıt, çalışma ilişkilerinin bir genel düzenlemesinin yapılması, sonra her alana özgü düzenlemelerin o kanun içerisinde ayrı ayrı bölümler şeklinde yer almasıdır."

Basın İş Kanunu'nun da böyle bir iş kodunun içerisinde yer alabileceğine işaret eden Uçum, böylece basın çalışanları ile diğer çalışanlar arasındaki uyumsuzlukların giderilebileceğini söyledi.

– "Nihai Taslak Cumhurbaşkanı'nın onayına sunulacak"

Mehmet Uçum, bu nedenle bir politika belge taslağı oluşturduklarına değinerek, bu belgelerin, politika kurullarının önemli ürünleri olduğunu kaydetti.

Hukuk Politikaları Kurulunun, çalışma hayatında "İş Kodu Kanunu" için bir politika belge taslağı oluşturarak, bunun üzerine çalıştığını anlatan Uçum, bugünkü toplantıda katılımcıların birinci taslakla ilgili görüşlerini paylaşacağını, burada ortaya çıkan ağırlıklı görüşe göre taslağın içeriğinin geliştirileceğini dile getirdi.

Uçum, nihai taslağın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onayına sunulacağını, kabul edilmesi durumunda bunun Cumhurbaşkanlığı Programı'nın bir parçası haline geleceğini ve TBMM'de yasalaşacağını aktardı.

Toplantıya, yargı üyeleri, akademisyenler ve bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri de katıldı.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

  • Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mısır’la diplomatik temasların başlamasına ilişkin, “Mısır halkı bizimle ters düşmez.” dedi.
  • Galatasaray Kulübü Başkanı Mustafa Cengiz, hem pandemi döneminde hem sözleşme yenilerken maaşında yaptığı indirimlerle Fernando Muslera’nın gerçek bir kaptan gibi davrandığını söyledi.
  • Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Milorad Dodik ve Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi üyelerini resmi törenle karşıladı.
  • Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Ford Otosan Gelecek Vizyon Toplantısı’nda konuştu.
  • Azerbaycan ordusunun tatbikatında, Türk yapımı Bayraktar SİHA’lar da kullanıldı.
  • Kastamonu’da çilek üretimine başlayan Filiz Çevikoğlu, ürünlerini de Malezya’ya göndermeyi planlıyor.
  • TFF 1. Lig ekiplerinden Menemenspor’un teknik direktörü Ümit Karan, Süper Lig’in son dönemde çok gergin geçtiğini, ne zaman, kimin lider olacağını söylemenin kolay olmadığı şampiyonluk yarışında Galatasaray’ın tecrübesiyle öne çıktığını belirtti.
  • Hatay’ın Hassa ilçesinde “Yılancı Mustafa” olarak tanınan Mustafa Göktürk, Amanos Dağları’nın eteklerindeki kırsal mahallelerde evlere giren yılanları, ucu çengelli bir demir ve plastik maşayla yakalayarak doğaya bırakıyor.

Antalya’nın Muratpaşa ilçesindeki bir villada, aynı aileden 4 kişi, silahla vurulmuş halde ölü bulundu. Villada inceleme yapan polis ekipleri, Mustafa Gider’in (40) babası, annesi ve kız kardeşini pompalı tüfekle vurduktan sonra intihar ettiğini belirledi.

KONYA (AA) – Konya, Afyonkarahisar, Aksaray ve Karaman’da, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında kullanıma kapatılan birçok iş yeri ve mekan, normalleşme süreciyle yeniden açıldı.

Seyahat kısıtlamasının kalkması ve bazı işletmelerin açılması dolayısıyla Konya’da işlek cadde ve sokaklarda hareketlilik yeniden başladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı normalleşme adımları kapsamında kafe, restoran gibi işletmelerin de açılmasıyla şehrin birçok noktasında hareketlilik yaşandı.

https://youtu.be/CpMiM7ZPrvA

Çok sayıda sürücü yollara çıkarken, işe gitmek isteyen vatandaşlar da toplu taşıma araçlarında yoğunluk oluşturdu. Sokağa çıkanların maske takarak sosyal mesafe kuralına riayet ettikleri görüldü.

Bazı işletmelerin önünde kuyruklar oluştu. İşletmeler müşterilerinin ateşini ölçerken, polis ekipleri de dışarıya maskesiz çıkılmaması konusunda sık sık uyarı yaptı.

– Afyonkarahisar

Afyonkarahisar’da Kovid-19 tedbirleri kapsamında geçici olarak kapatılan lokanta, restoran, kafe, pastane, kıraathane, kahvehane ve çay bahçeleri gibi işletmeler yeniden açıldı.

Kentte, normalleşme süreciyle beraber İçişleri Bakanlığınca 81 il valiliğine gönderilen genelge kapsamında, yiyecek içecek işletmeleri, bugünden itibaren yeniden müşteri kabul etmeye başladı.

Birçok iş yeri dezenfekte edilirken işletmeler, sosyal mesafeye göre masa düzenine riayet ederek el dezenfektanı ve kullan-at tarzı malzemeler kullandı. Öte yandan işletmelerde personeller, maske ve eldiven kullanımına dikkat etti. Bazı işletmelere gelen müşteriler ateşi ölçülerek kabul edildi.

Afyonkarahisar Kafeciler ve Restorancılar Derneği Başkan Yardımcısı Eren Alan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kentteki bütün restoran ve kafelerin, açılış öncesi gerekli hazırlıkları yaptığını söyledi.

İşletmelerin yaklaşık 2,5 aydan beri kapalı olduğunu dile getiren Alan, şöyle konuştu:

“Detaylı temizliklerimizi ve dezenfektanlarımızı yaptık. Yine hizmetimiz sırasında genelgede yer alan tek kullanımlık malzemelerimizi tedarik ettik. Ayrıca, Afyonkarahisar’daki bütün işletmelerde personellerin eğitimleri yapılarak, kıyafetleri ve maskeleriyle çalışma koşulları sağlandı. Müşterilerimiz belirlenen kurallara uygun olarak işletmelerimize gelebilirler ve gönül rahatlığıyla hizmetlerini alabilirler.”

Kır Bahçesi İşletmecisi Sait Nazım Doğru da normalleşme sürecinde bütün hazırlıklarını tamamladıklarını ve çocuk oyun alanı gibi ortak kullanım alanlarını kaldırdıklarını aktardı.

Açık havada sosyal mesafeye dikkat edilerek bugünden itibaren misafir kabul etmeye başladıklarına değinen Doğru, personele gereken eğitimin verildiğini ve siparişlere göre hazırlanan yöresel ürünlerin, hijyenik şartlarda yapıldığını ifade etti.

– Aksaray

Aksaray’da, Kovid-19 tedbirleri kapsamında kullanıma kapatılan birçok iş yeri ve mekan, normalleşme süreciyle yeniden açıldı.

Faaliyetleri geçici süreliğine durdurulan/kısıtlanan lokanta, restoran, kafe, pastane, kıraathane, kahvehane, çay bahçesi, dernek lokalleri (iskambil, okey, tavla oyunları ve nargile satışları ile doğrudan temasa neden olacak şekilde dans ve oyun amacıyla yapılan canlı müzik faaliyetleri hariç olmak üzere) bugün itibarıyla belirlenen kurallar dahilinde saat 22.00’ye kadar hizmet verecek.

Lokanta işletmecisi Osman Karabıyık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, işletmelerinin Kovid-19 tedbirleri kapsamında uzun süredir kapalı olduğunu söyledi.

Bugün itibarıyla başlatılan normalleşme süreci kapsamında, sosyal mesafe kurallarına uyarak işletmesini açtığını belirten Karabıyık, “Lokantamızın dezenfekte işlemlerini yaptırdık. Temizlik işleri titizlikle yapıldı. Personel olarak azami şekilde pandemi kurallarına uyuyoruz. Maskelerimizi hiç çıkartmıyoruz. Sandalyelerimizin arasında 60 santimetre, masalarımızın arasında 1,5 metre mesafe koyduk. Sabah saatlerinden itibaren yoğun bir şekilde işlerimize devam ediyoruz.” diye konuştu.

– Karaman

Karaman’da kent merkezindeki çay ocakları, kahvehaneler ve lokanta gibi işletmeler, kapılarını tekrar müşterilerine açtı. İşletmeler kurallara uyulması konusunda müşterilerini uyarıyor.

Döner salonu işleten Ali Rıza Divleli, uzun sürenin ardından iş yerini açmanın mutluluğunu yaşadığını söyledi.

Tüm kurallara uyarak hizmet vermeye başladıklarını ifade eden Divleli, ülkenin Kovid-19 salgınından en kısa sürede kurtulması temennisinde bulundu.