Cansuyu Derneğinden Zimbabve'ye insani yardım

İSTANBUL (AA) – Cansuyu Derneği, insani krizin yaşandığı Zimbabve'deki ihtiyaç sahiplerine temel gıda maddeleri ve hijyen paketleri ulaştırdı.

Dernekten yapılan açıklamaya göre, STK, dünyanın dört bir yanındaki yardım faaliyetlerine ara vermeden devam ediyor.

Türk Büyükelçiliği ve Zimbabve makamları ile yapılan görüşme ve istişareler neticesinde bölgeye temel gıda maddeleri ve hijyen paketleri gönderen dernek, başkent Harare ve civarındaki yerleşim bölgeleri ile Norton ve yakın zamanda tayfunla yerle bir olan Highfields'a da yardım götürdü.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Cansuyu Derneği Dış İlişikler Koordinatörü Bayram Numan Köksal, aralıkta Birleşmiş Milletler tarafından yapılan açlık krizi ilanının ardından çalışmalara başladıklarını belirtti.

Gıda yardımının yanı sıra hijyen kiti hazırlığını da tamamlayarak, Zimbabve'yle ortak planlanan bir zaman diliminde bölgeye intikal ettiklerini anlatan Köksal, şunları kaydetti:

"Doğal kaynaklı sorunlar yanında en önemli problemin ekonomik temelli olduğunu ve asıl açlık krizinin bu sebeple şehirlerde olduğunu tespit ettik. Ekonomik sebeplerle halkın alım gücü tamamen bitmiş durumda ve yerel parayla hiçbir şey alınamıyor. Üç şehirde gerçekleştirdiğimiz yardımlardan binlerce insanın istifadesini sağlamaya gayret ettik ve yardımları aracısız bir şekilde son alıcılara bizzat ulaştırdık."

Cansuyu Derneği Başkanlık Danışmanı İsmail Mansur Özdemir de 3 şehirde, 4 noktada gerçekleştirdikleri yardım çalışmasının yanı sıra İslam Konseyi'ne ait 4 yetimhanede de gıda çalışması ve hijyen kitlerinin dağıtımını yaptıklarını aktardı.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL (AA) – Cansuyu Derneği, Türkiye başta olmak üzere Afrika, Asya ve Ortadoğu ülkelerinde mazlumlar ve muhtaçlar için kurban organizasyonları düzenleyecek.

Dernekten yapılan açıklamaya göre, pandemi sürecine rağmen bu sene de 60 farklı bölgede kurban kesimi gerçekleştirilecek.

Bölgelerdeki kurbanlık fiyatları göz önüne alınarak derneğin kurban bağış bedeli Afrika ve Asya'da 700, Arakan ve Moro'da 900, Türkiye ve Filistin'deki kamplar ile Yemen'de 1300, abluka altındaki Gazze'de ise 2 bin 300 lira olarak belirlendi.

Hangi ülkede ne kadar kesim yapılacağı, mağduriyet ve muhtaçlık durumuna göre tespit edilecek. Kurbanlıklar, Cansuyu ekipleri tarafından satın alınıp bayramın üçüncü günü ikindi vaktine kadar belirlenen noktalarda kesilerek muhtaçlara dağıtılacak.

Bütün kurbanlık kesimlerinin kayda alınıp daha sonra bağışçılara internet sitesi üzerinden ulaştırılması planlanıyor.

Hayırseverler, kurban bağışlarını "www.cansuyu.org.tr" internet sitesi üzerinden online olarak, ilgili banka hesap numaralarına "EFT/havale" yoluyla, Cansuyu Derneği temsilciliklerinden veya 444 66 39 numaralı telefon numarasından detaylı bilgi alarak bağışlarını yapabilecek.

ABUJA (AA) – Türkiye Diyanet Vakfının (TDV), yanı sıra Türkiye’nin Harare Büyükelçiliği takibinde ve İslamic İnformation Bureau iş birliğiyle 400 gıda paketi ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldı.

TDV Su Kuyusu Proje Koordinatörü ve İnsani Yardım Uzmanı Selman Aktaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ülkenin Mashonaland West, Mashonaland East ve Bulawayo bölgelerinde 400 gıda paketini ihtiyaç sahiplerine ulaştırdıklarını belirtti.

Aktaş, TDV’nin Zimbabve’nin içinde bulunduğu ekonomik duruma karşı özellikle azınlıkta olan Müslümanlara her zaman destek verdiğini ve bunu sürdüreceğini kaydetti.

TDV’nin şu anda ülkede 21 su kuyusu ve vakıf çeşmesi açtığını aktaran Aktaş, açılacak 8 kuyu ve çeşme çalışmalarının da devam ettiğini ifade etti.