“Carmen” 1 Nisan'da Zorlu PSM'de sahnelenecek

İSTANBUL (AA) – İstanbul Devlet Opera ve Balesi (İDOB), Fransız besteci Georges Bizet'in unutulmaz eseri "Carmen" operasını sahneye taşıyor.

Prömiyerini 2019'da Aspendos Opera ve Bale Festivali'nde yapan ve sanatseverlerin yoğun ilgi gösterdiği eser, 1 Nisan'da Zorlu PSM'de izlenebilecek.

Dünya genelinde en çok sahnelenen operaların başında gelen eser, ilk kez 1875'te Paris'te sahnelendi. Ludovic Halevy ile Henri Meilhac'ın librettosunu kaleme aldığı eser, Bizet'nin vefatının ardından büyük başarı kazandı.

İspanya'nın Sevilla şehrinde 1830'lu yıllarda yaşayan ve bir tütün fabrikasında işçi olarak çalışan çingene kız "Carmen"in hikayesini işleyen eserin konusu kısaca şöyle:

"Carmen, asker Don Jose'den çok etkilenir ve onu cezbederek ait olduğu saygın hayattan koparıp kendisiyle beraber dağlarda yaşamaya ikna eder. Ancak bir süre sonra Carmen'in aşkı bitmiştir ve hayatına yeni biri girmiştir. Don Jose'nin ise onun için bunca sıkıntıyı göze aldığı kadını kolayca bırakmaya hiç niyeti yoktur."

İtalyan yönetmen Vincenzo Grisostomi Travaglini tarafından sahneye koyulan operada "Carmen"i Nesrin Gönüldağ ile Barbora Hitay, "Don Jose"yi Ali Murat Erengül ve Efe Kışlalı, "Escamillo"yu Caner Akgün ile Alper Göçeri, "Micaela"yı Gülbin Günay ile Ayten Telek, "Zuniga"yı Göktuğ Alpaşar, "Morales"i Utku Bayburt, "Frasquita"yı Anna Sirel Yakupoğlu, "Mercedes"i Elif Tuba Tekışık, "Le Dancarie"yi Alp Köksal, "Le Remendado"yu ise Çağrı Köktekin ile Onur Turan dönüşümlü oynayacak.

Eserin koreografisini Ayşem Sunal Savaşkurt yaptı. Roberto Gianola ve Zdravko Lazarov'un dönüşümlü olarak İDOB Orkestrası'nı yöneteceği etkinliğin dekor tasarımını Zeki Sarayoğlu, kostüm tasarımını Ayşegül Alev, ışık tasarımını ise Giovanni Pirandello üstlendi.

Paolo Villa ile Volkan Akkoç'un koro şefi olarak yer alacağı gösterim, 7, 8 ve 9 Nisan'da yeniden izleyiciyle buluşacak.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL (AA) – “12. Uluslararası İstanbul Opera Festivali”nin ‘Gala Konseri’ne Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Fecir Alptekin, İstanbul Devlet Opera ve Balesi Müdürü Suat Arıkan ve MaNga grubunun solisti Ferman Akgül’ün de aralarında bulunduğu müzikseverler katıldı.

Konsere ara verildiğinde AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Alptekin, Opera Festivalini her sene iple çektiğini belirterek, “Tüm şehir operalarımızdan karma bir kadro oluşturulmuş, nefis bir konser oluyor. Gerçekten sonra boyunca dinlerken gurur duyuyorum.” diye konuştu.

Geçen seneki festivalde “Saraydan Kız Kaçırma” operasını dinlediğini ifade eden Alptekin, “Bu yılda bir mani olmazsa izleyeceğim. Özellikle Arkeoloji Müzesinin bahçesindeki tarihi dokuda izlemek bir başka keyif.” ifadelerini kullandı.

İstanbul Devlet Opera ve Balesi Müdürü Suat Arıkan da festivale olan ilgiden memnun olduklarını dile getirerek, “İlerleyen programlara talebinde çok olduğunu görüyoruz. Her sene ilginin yoğun olmasından ötürü “Saraydan Kız Kaçırma Operası”nı bu yıl üç gün temsili yapılacak ama onun da biletleri şimdiden tükendi.” dedi.

“İlk kez opera konseri dinliyorum”

MaNga grubunun solisti Ferman Akgül ise ilk kez bir opera temsilinde bulunduğunu söyleyerek, “Kendi turnelerimizden fırsat bulup konserlere gidemiyorduk. Her solistin kendisine has ifadelerini hayranlıkla izliyorum. İnsanlık için küçük ama benim için galiba büyük bir adım oldu.” diye konuştu.

Konserin tarihi bir atmosferde yapılıyor olmasına da değinen Akgül, “Bizim rock konserleri çok gürültülü olduğu için bu tip mekanlarda yapamıyoruz. İstanbul’u ve bu tarihi müzikle yaşayabilmek artık çok keyif veriyor.” dedi.

Akgül, Manga grubuyla çalışmalarına devam ettiklerini dile getirerek, “Yeni albüm çalışmasındayız, bir iki tane senfoni projesi hazırlığımız var, Türk müziği çalışmalarım ve ‘Yunus’ projesi çalışmaları devam ediyor. Birçok daldan eserler yazmaya ve konserler tasarlamaya devam ediyoruz, artık konserler açıldığı için de 1-2 ay içerisinde yavaş yavaş sergilemeye başlayacağız.” açıklamasında bulundu.

Can Okan’ın orkestra şefliğini üstlendiği konserde, Birgül Su Ariç, Perihan Nayır Artan, Gülbin Günay, Ayten Telek, Hande Soner Ürben, Efe Kışlalı, Aylin Ateş, Ferda Yetişer, Şenol Talınlı, Faik Mansuroğlu, Caner Akgün, Murat Güney, Umut Tarık Akça, Zafer Erdaş ve Gökhan Ürben’den oluşan 15 solist sanatçı sahne aldı.

Kovid-19 tedbirleri kapsamında maske, hijyen ve mesafe kurallarına uygun gerçekleştirilen konserde, Wagner, Mozart, Rossini, Gounod, C. Saint-Saens, Messenet, Bizet, Verdi ve Puccini’nin de aralarında bulunduğu önemli bestecilerin eserlerinden seçkin örnekler seslendirildi.

Festival, 11 Temmuz’a kadar devam edecek

Etkinlik yarın barok dönem eserlerinden seçkin antik arya ve düetlerin seslendirileceği “Barok Konseri” ile devam edecek.

Orkestra Şefi Paolo Villa yönetimindeki konserde, İDOB Orkestrası’na Otilia İpek, Elif Tuğba Tekışık, Kaan Buldular, Kevork Tavityan ve Suat Arıkan eşlik edecek. Konserde, keman sololarıyla Oleksandr Samoylenko ve antik barok çalgı “lavta” sololarıyla Hande Cangökçe de yer alacak.

Düzenlendiği ilk yıldan beri festival programında yer verilen Wolfgang Amadeus Mozart’ın “Saraydan Kız Kaçırma” eseri, 8 ve 10 Temmuz ile kapanışın gerçekleşeceği 11 Temmuz’da sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

Caner Akın’ın sahneye koyduğu eser, klasik haline sadık kalınarak, aylardır dünya gündemini oluşturan salgına da göndermelerin yapıldığı farklı bir reji anlayışıyla seyirci karşısında olacak.

Solistler Erdem Erdoğan ve Ufuk Toker “Belmonte”, Tuncay Kurtoğlu ve Umut Tingür “Osmin” rolünü, Ceren Aydın ve Hale Soner Kekeç “Konstanze”, Işılay Meriç Karataş, Nazlı Deniz Süren ve Evren Işık Yasemin “Blondchen”, Serkan Bodur, Berk Dalkılıç ve Onur Turan “Pedrillo”, Caner Akın “Selim Paşa”, Adahan Cabar ise “çocuk” rolünü yorumlayacak.

Murat Cem Orhan yönetimindeki İDOB Orkestrası ve Volkan Akkoç yönetimindeki İDOB Korosu’nun eşlik edeceği Saraydan Kız Kaçırma Operası’nın koreografisini Tan Sağtürk üstleniyor.

Sanatseverler, 12. Uluslararası İstanbul Opera Festivali biletlerini “www.biletinial.com” sitesinden alabiliyor.

İSTANBUL (AA) – Sağlık Bakanlığının Kovid-19 salgını önlemleri kapsamında belirlediği maske, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uygun olarak güvenli bir ortamda gerçekleştirilmesi hedeflenen festivalin açılışı, 1 Temmuz Perşembe akşamı “Gala Konser” ile yapılacak.

Konserde İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrası eşliğinde 15 solist, aynı anda sahnede olacak.

Orkestra şefliğini Can Okan’ın üstleneceği açılış konserinde, Wagner, Mozart, Rossini, Gounod, C. Saint- Saens, Messenet, Bizet, Verdi, Puccini gibi ünlü bestecilerin eserlerinden seçkin örnekler seslendirilecek.

Festival kapsamında düzenlenecek konserlerin biletlerine “www.biletinial.com” internet adresi üzerinden ulaşılabilir.