Cengiz Enerji'nin Özbekistan’daki elektrik üretim kapasitesi 460 megavata çıkacak

ANKARA (AA) – Cengiz Enerji'nin Özbekistan'daki ikinci doğal gaz yakıtlı kombine çevrim enerji santrali için anlaşma imzaladığı bildirildi.

Şirketten yapılan açıklamada, söz konusu santralin Özbekistan’ın Sirdaryo kentinde 70 bin metrekarelik alana kurulacağı ve saatte 220 megavat enerji üreteceği belirtildi.

Santralin elektrik üretim kapasitesinin 2022'de 460 megavata ulaşacağı ifade edilen açıklamada, "Cengiz Holding’in iştiraki Cengiz Enerji, Özbekistan’da kuracağı ikinci doğal gaz yakıtlı kombine çevrim enerji santrali için anlaşma imzaladı." ifadesi kullanıldı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Cengiz Holding Enerji Grup Başkanı Ahmet Cengiz, "Taşkent’te devam eden 240 megavat kapasiteli doğal gaz yakıtlı kombine çevrim enerji santralinden sonra Sirdaryo'da 220 megavat üretim kapasiteli ikinci tesis için anlaşmaya vardık. Her iki santralde saatte toplam 460 megavat elektrik üreteceğiz. Bu da yaklaşık 230 bin hanenin tükettiği elektriğe denk geliyor. Özbekistan, enerji alanında yeni yatırımcılara büyük kolaylıklar sağlıyor ve Türkiye’yle karşılaştırıldığında henüz doygunluğa ulaşmış bir pazar değil. Bu nedenle önümüzdeki dönemde de bu ülkede olmak istiyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Santrallerin yap-işlet modeliyle çalışacaklarını aktaran Cengiz, şunları kaydetti:

"Özbekistan, geniş doğal gaz kaynaklarına sahip bir ülke. Buna karşın eskiden kalma ve ekonomik ömrünü tamamlamış olmasına karşın üretimi sürdüren elektrik santrallerinin verimleri çok düşük. Ülkede doğal gaz kaynaklarını daha verimli kullanmak, elektrik kesintilerinin önüne geçebilmek ve enerji teminini daha istikrarlı hale getirebilmek için önemli çalışmalar yürütülüyor. Biz de bunun bir parçası olarak önümüzdeki yıl içinde ilk santralimizde elektrik üretmeye başlayacağız. Taşkent'te 50 bin metrekare alana kurulu tesisimiz Mart 2022'de devreye girecek. Sirdaryo'daki 70 bin metrekarelik alanda yer alacak yeni tesisin kurulumunu da yine gelecek yılın ikinci yarısında tamamlamayı planlıyoruz."

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

FERGANA (AA) – Ziraat Bankası'nın iştiraki olan Ziraat Bank Özbekistan'ın ülkedeki 5'inci şubesi Fergana'da hizmet vermeye başladı.

Yurt dışında geniş bir hizmet ağına sahip Ziraat Finans Grubu'nun üyesi Ziraat Bankası'nın iştiraki Ziraat Bank Özbekistan, Taşkent ve Semerkant’taki 4 şubesinin ardından ülkedeki 5'inci şubesini Fergana şehrinde hizmete açtı.

Bölgenin en kalabalık şehirlerinden olan ve Fergana Vadisi'ne adını veren şehirde düzenlenen şubenin açılış törenine Fergana Valisi Hayrulla Bazarov ve Türkiye’nin Özbekistan Büyükelçisi Olgan Bekar ile çok sayıda davetli katıldı.

Ziraat Bank Özbekistan Genel Müdürü Zafer Canpolat, açılışta yaptığı konuşmada, 1993 yılında Özbekistan'ın ilk yabancı sermayeli bankası olarak bankacılık sektörüne adım atan Ziraat Bank Özbekistan'ın, yüzde 100 Türk sermayeli bir banka olmakla birlikte Özbekistan'ın yerel bankası olduğunu kaydederek, Ziraat Bank Özbekistan’ın Taşkent ve Semerkant’taki 4 şubesinden sonra 5'inci şubesini Fergana'da açmakta olduğunu belirtti.

Canpolat, Ziraat Bank Özbekistan'ın ekonomik ve sosyal olarak gelişmekte olan ve son yıllarda çok ciddi kalkınma hamlesi başlatan Özbekistan’da modern bankacılık hizmetlerini sunarak müşteri portföyünü artırmayı hedeflediğini kaydederek, "Bankacılık sektöründeki faaliyet hacminin üst seviyelere taşınmasının yanı sıra, Türkiye-Özbekistan arasındaki ticaret hacminin artırılması ile Türkiye’deki bankacılık sektöründeki kazanım ve tecrübelerini dost ve kardeş Özbekistan’da hayata geçirilmesi de stratejik hedefimizdir." dedi.

Fergana’dan sonra Buhara, Andican ve Namangan da şubeler açacaklarını belirten Canpolat, "Ziraat Finans Grubu olarak ata vatanımız, canımız Özbekistan’ın bu bereketli topraklarında şube açmanın haklı gururunu yaşıyoruz.” diye konuştu.

– "Ziraat Bankası, kendi tarihinde de yeni sayfa açacaktır"

Fergana Valisi Bazarov da Türkiye’nin Özbekistan’ın en önemli ortaklarından olduğunu belirterek, bağımsızlığın ilk yıllarından başlayarak iki ülke arasındaki iş birliğinin bir çok alanda hızla gelişmekte olduğunu kaydetti.

Bazarov, “Dünyada kendi yerine ve nüfuzuna sahip, Özbekistan'ın en yakın ortağı ve kardeş ülke Türkiye’nin Ziraat Bankası’nın iştiraki Ziraat Bank Özbekistan’ın Fergana’da şube açması bizim için çok önemli. 1863 yılında Osmanlı döneminde faaliyete başlayan ve büyük bir geçmişe sahip Ziraat Bankası, Fergana’da şubesini açarak kendi tarihinde de yeni sayfa açacaktır." dedi.

Büyükelçi Bekar, tarihi İpek Yolu üzerinde bulunan ve tarihte hanlıklara başkentlik yapmış olan ve ülke nüfusunun yüzde 10’unu barındıran Fergana’nın yüzyıllar boyunca bölgenin en önemli tarım, ticaret, ilim ve kültür merkezi olduğunu anımsatarak, Ziraat Bank Özbekistan'ın yeni şubesinin Fergana’nın ekonomik hayatına önemli katkılar sağlayacağına inandığını belirtti.

Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev’in liderliğinde gerçekleştirilmekte olan reform sürecinde kaydedilen ilerlemelere paralel Ziraat Bankası’nın da bankacılık hizmet ağını ülke geneline yaymaya çalışmakta olduğunu belirten Bekar, "Ziraat Bank Özbekistan Türkiye ile Özbekistan arasındaki ticaret hacminin artırılması ve ülkenin bankacılık sektöründeki kazanım ve tecrübelerinin dost ve kardeş Özbekistan’da hayata geçirilmesine yardımcı olmaktadır." değerlendirmesini yaptı.

ÇORUM (AA) – Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görev yapan Afşarlar, Özbekistan’ın başkenti Taşkent’teki Ulusal Çocuk Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Alisher Sharipov’dan, biri doğuştan yemek borusunda sorun olan iki hasta, makatı kapalı bir, diğerlerinde ise tümör bulunan çocuk hastaları ameliyat etmesi için davet aldı.

Hitit Üniversitesi Rektörlüğünün onayıyla Taşkent’e giden Afşarlar, burada bir haftada hastanenin çocuk cerrahları Dr. Khasim Sultanov ve Dr. Mansur Nasirov’un yanı sıra çocuk onkoloğu Dr. Kamol Iskendarrov’un desteğiyle 11 çocuğu ameliyat etti.

Başarılı geçen ameliyatlarla çocuklar sağlığına kavuşurken, Afşarlar da ülkedeki doktorlara tecrübelerini aktarmış oldu.

Prof. Dr. Afşarlar, AA muhabirine, Sağlık Bakanlığının organizasyonunda daha önce 3 kez Özbekistan’a gitmesinden dolayı tecrübesinin ülkedeki hekimlerce bilindiğini söyledi.

Ülkede sağlık sıkıntısı çeken çocukların ameliyat edilmesi ve tecrübelerin paylaşılması konusunda özel bir davet aldığını belirten Afşarlar, Özbekistan’da bu ameliyatları yapacak tecrübede cerrah bulunmadığı için kendisinin davet edildiğini söyledi.

Ameliyatlarda yeni teknikler kullandığını belirten Afşarlar, Özbekistan’da ameliyat olmayı bekleyen çocukları sağlıklarına kavuşturmanın mutluluğunu yaşadığını vurguladı.

İlk olarak 3 tümör ameliyatını yaptıklarını anlatan Avşarlar, şöyle devam etti:

“Bu hastalar, ülkedeki birçok merkez tarafından tümörlerin çıkarılmasının mümkün olmadığı söylenerek refüze edilen hastalardan oluşmaktaydı. Gayet başarılı ameliyatlarla tümörleri çıkardık. Daha sonra yemek borusu doğuştan tam kapalı olan 1,5 yaşında erkek bebek ile kostik madde içimi sonrası yemek borusu kimyasal yanığa maruz kalan 3 yaşında bir kız çocuk için gastrik pull-up ameliyatı yaptık. Yani çocuklarda midenin yukarı çekilmesi suretiyle yemek borusu oluşturuldu. İleri tecrübe gerektiren bu ameliyatlar, daha önce Özbekistan’da çocuk hastalarda hiç yapılmamış. İki hastaya yaklaşık 6-7 saat süren ameliyat başarıyla uygulandı. Makatı kapalı çocuk için anal atrezi ameliyatı yaptık. Laparoskopi ve videotorakoskopi gerektiren hastalar içinse planlanan operasyonları başarıyla gerçekleştirdik. Ameliyat sonrası erken dönemde hastalarımızın hiçbirinde herhangi bir sorun yaşanmadı.”

Afşarlar, Özbekistan’da sağlık alt yapısından ziyade bazı alanlarda tecrübeli doktor sıkıntısı yaşandığını dile getirerek, “Bu ameliyatlar ülkemizdeki birçok merkezde yapılıyor ama Özbekistan özelinde nispeten özellikli, tecrübe gerektiriyor. Ülkemiz sağlık alanında ciddi gelişme gösterdi. Türk hekimlerine yurt dışında güven, ciddi oranda fazla. Türk hekimlerinin tecrübelerini biliyorlar ve bundan her fırsatta faydalanmak istiyorlar. Özbekistan ata toprağı, onlar soydaşlarımız. Biz de gidip oralarda hizmet vermekten mutluluk duyuyoruz.” diye konuştu.