Cezayir'deki Barış Toplumu Hareketi: Hafter'in yenilgileri Cezayir'in çıkarınadır

CEZAYİR (AA) – Cezayir’deki en büyük İslami eğilimli parti olan Barış Toplumu Hareketi, Libya’nın doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin darbeci lideri Halife Hafter’in son zamanlarda aldığı yenilgilerin Cezayir’in çıkarına olduğunu bildirdi.

Hareketten yapılan yazılı açıklamada, “Arap ülkelerinde kaosu yayan ve büyük hasara yol açan, dış güçler tarafından uluslararası hukukun dışında desteklenen Hafter güçlerinin aldığı yenilgiler olumlu gelişmelerdir ve bu yenilgilerin desteklenmesi gerekir.” ifadeleri kullanıldı.

Hafter milislerinin Arap ve Avrupa ülkelerinin desteğiyle meşru Libya hükümetine karşı meşruiyet ve güç için mücadeleye giriştiği kaydedilen açıklamada, “Libya’da meydana gelen olaylar, Cezayir’in çıkarları ve stratejik derinliği üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Bu değişimlerdeki (Cezayir’in) varlığı, uluslarası meşruiyetin vücut bulması, Cezayir’in çıkarınadır.” değerlendirmesinde bulunuldu.

“Resmi kurumlarda Fransızca kullanılması suç sayılsın” çağrısı

Ülkede gündemde olan anayasa değişikliği taslağına da değinilen açıklamada, resmi kurumlarda ve belgelerde Arapça yerine Fransızca kullanılmasını suç kabul eden maddenin anayasaya eklenmesi çağrısında bulunuldu.

Ne olmuştu?

Libya ordusu, dün sabah Hafter’e bağlı milislerin işgalindeki Vatiyye Askeri Hava Üssü’nde milislerin direnciyle karşılaşmadan ve kayıp vermeden kontrolü sağladığını duyurmuştu.

Hafter, Nisan 2019’da başkent Trablus’a yönelik saldırı emri vermesinin ardından savaş uçaklarıyla başkentin çevresini vurmak için Vatiyye Üssü’nü yoğun biçimde kullanmıştı.

Başkentin 140 kilometre güneybatısında kurulu Vatiyye, savaş uçaklarına uygun pistleri, hangarları, akaryakıt tankerleri, araç depoları, 10 bin askeri dışarıdan destek almadan konuşlandırma kapasitesiyle stratejik önem arz ediyor.

Muhabir: Abderrazak Boulkemh,Said İbicioğlu

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

Güvenlik kaynakları AA muhabirine yaptığı açıklamada, Sadi Kaddafi (48) ve Muammer Kaddafi’nin özel kalem müdürlüğünü yapan Ahmed Ramazan’ın Trablus’ta tutuklu bulundukları hapishaneden serbest bırakıldığını belirtti..

Kaynaklar, Sadi’nin, Libya Başsavcılığının kararı ve Başbakan Abdulhamid Dibeybe’nin onayı ile serbest bırakıldığını aktardı.

Sadi’nin özel uçakla Türkiye’ye hareket etmek üzere ülkeden ayrıldığı belirtildi.

Baba Kaddafi döneminde ülkenin sportif faaliyetlerinin yönetiminde yetkileri bulunan Sadi, aynı zamanda Libya ulusal futbol takımında oynuyordu.

Sadi Kaddafi, 2011’de Kaddafi rejiminin çöküşünden sonra Nijer’e kaçtı ancak 2014’te Libya makamlarının girişimleri sonucu, Libya Futbol Federasyonu başkanlığı döneminde “zorla zimmetine para geçirmek” suçlamasıyla yargılanmak üzere Libya’ya getirildi.

İslam İşbirliği Teşkilatından (İİT) yapılan yazılı açıklamada, Cezayir’in Fas ile diplomatik ilişkilerini kestiğine ilişkin basında yer alan haberlerin Teşkilatın Genel Sekreterliği tarafından takip edildiği kaydedildi.

İki ülkenin yüksek çıkarlarına ve iyi komşuluk prensibine öncelik vermesi gerektiği aktarılan açıklamada, tarih ve ortak çıkarların bir araya getirdiği Fas ve Cezayir’in, İİT’nin faal üyesi olduğu ve ortak İslami çalışmada etkili iki ülke olduğu vurgulandı.

İİT ayrıca Fas ile Cezayir’e ortaya çıkabilecek görüş farklılıklarının çözümü konusunda diyalog dilini benimseme çağrısında bulundu.

Cezayir Dışişleri Bakanı Ramtan Lamamra, dün yaptığı açıklamada, “son dönemlerde yaşanan düşmanca eylemler” neticesinde ülkesinin Fas ile diplomatik ilişkileri kesme kararı aldığını duyurmuştu.

Fas Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada ise Cezayir’in tek taraflı aldığı kararın gerekçelerinin kabul edilmediği belirtmişti.