Sal. Tem 16th, 2019

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır:

– “Akkuyu Nükleer Santrali faaliyete geçtikten sonra olası bir çatlak ya da depremde Mersin, hatta Akdeniz haritadan silinecek. Akdeniz’in ve insanlarımızın geleceği için bu projenin iptal edilmesini istiyoruz”

TBMM (AA) – CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, Akkuyu Nükleer Santrali faaliyete geçtikten sonra olası bir çatlak ya da depremde Mersin'in hatta Akdeniz'in haritadan silineceğini savunarak, "Akdeniz'in ve insanlarımızın geleceği için bu projenin iptal edilmesini istiyoruz." dedi.

Başarır, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, Mersin'in çok önemli sorunlarının olduğunu söyledi.

Mersin'in bitmek bilmeyen bir havaalanı projesi bulunduğunu dile getiren Başarır, insanların Mersin'e ulaşımda zorluk yaşadığını ifade etti.

Akkuyu'da inşa edilen nükleer santralin yüzde yüzüne Rusların sahip olduğunu, ancak çevre ülkelerde oluşabilecek bir zararı Türkiye'nin üstlendiğini belirten Başarır, "Otoyollara, hastanelere garanti verdik ama maalesef nükleer santrale de garanti vermişiz. Dünyanın her yerinde 6 dolar olan birim fiyat için biz 12 dolar 35 sent garanti vermişiz. Doların bugünkü değeri düşünüldüğünde bu kabul edilebilir değil." diye konuştu.

Akkuyu Nükleer Santrali'nin inşaatında, geçen temmuz ayında meydana gelen çatlağın kapatılmasının ardından ikinci kez çatlak oluştuğunu ifade eden Başarır, "Mersin Akkuyu Nükleer Santrali faaliyete geçtikten sonra olası bir çatlak ya da depremde Mersin, hatta Akdeniz haritadan silinecek. Bunun boyutlarını düşünmek bile istemiyoruz. Akdeniz'in ve insanlarımızın geleceği için Akkuyu Nükleer Santral projesinin iptal edilmesini istiyoruz." dedi.

 • CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen:”İleride Akkuyu’da reaktör patlarsa bedelini yapanlar değil maalesef yananlar ödeyecek”
 • TBMM (AA) – CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, "İleride Akkuyu’da reaktör patlarsa bedelini yapanlar değil maalesef yananlar ödeyecek. Bu projeyi durdurun ki ileride bir gün birileri yaşanan facianın dizisini çekmesin ve Mersin, Çernobil olmasın." dedi.
  Antmen, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, 6 Nisan 2019 tarihinde Mersin-Akkuyu’da nükleer santralde reaktörün oturacağı temelin iki kere çatladığını belirtti.
  Nükleer

 • CHP'den Akkuyu Nükleer Santrali inşaatıyla ilgili araştırma istemi
 • TBMM (AA) – CHP, Akkuyu Nükleer Santral inşaatında çatlak oluştuğunda yönelik haberlerin araştırılmasını istedi.
  CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen
  ve arkadaşlarının imzasıyla TBMM Başkanlığına sunulan araştırma önergesinin gerekçesinde, 6 Nisan 2019'da Mersin-Akkuyu’da nükleer santralde reaktörün oturacağı temelin bazı bölümlerinde çatlak oluştuğu ifade edildi.
  Nükleer santralde