CHP'li Gürer'den “asbest” uyarısı:

TBMM (AA) – CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, kanserojen madde olan asbestin, kullanıldığı ve kullanılacağı alanlarda denetimlerin artırılması gerektiğini söyledi.

Gürer, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, kanserojen bir madde olan asbestin yasaklanmasına rağmen birçok üründe hala kullanıldığını söyledi.

Kentsel dönüşümlerde asbest içeren yapı malzemelerinin uygunsuz sökülmesi, bina yıkımlarının kontrolsüz ve denetimsiz yapılması neticesinde oluşabilecek sorunlara yönelik önlem alınması gerektiğini belirten Gürer, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının bu konudaki yönetmeliğinin yenilenmeyi beklediğini ifade etti. Gürer, "Yönetmelik, kentsel dönüşüm bittikten sonra mı çıkarılacak?" diye sordu.

Bu yönetmeliğin çıkarılarak asbestli yapıların denetim altına alınmasının zorunlu olduğunu vurgulayan Gürer, asbestli binalarda yıkım öncesi yapılacak uygun olmayan çalışmaların da önlenmesini istedi.

İçme suyu borularının yaklaşık yüzde 25'inde de asbestli boru kullanıldığını dile getiren Gürer, bunun da ciddi bir risk içerdiğini kaydetti.

Gürer, "Asbest kullanılmış ve kullanılacak olan alanlarda denetimler artırılmalıdır." dedi.

Erdoğan: "Daha gidecek çok yolumuz, yazacak yeni başarı hikayelerimiz var. Kanal İstanbul gibi daha gerçeğe dönüştürecek muhteşem projelerimiz var."

Akar:"Bugüne kadar olduğu gibi şehitlerimizin kanı yerde bırakılmadı, bırakılmayacak. Yapılması gereken ne varsa yapıldı, yapılmaya devam edilecek."

Erdoğan: "Türkiye savunma sanayisinde dışa bağımlılığını yüzde 70'lerden yüzde 30 seviyesine düşürdü."

Milli Savunma Bakanı Akar: "Pençe Operasyonları kapsamında bugüne kadar 83 terörist etkisiz hale getirildi."

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Büyük ve güçlü Türkiye hedefimize ulaşma yolunda son 18 yılda sıfırdan Ar-Ge ve girişimcilik ekosistemi inşa ettik."

Erdoğan: "Birileri fildişi kulelerde ahkam keserken, milletimize karamsarlık yayarken, biz büyük ve güçlü Türkiye hedefimize kararlılıkla yürüyoruz."

Etiketler: