Pts. Eki 14th, 2019

Çin bankaları, BRICS içerisinde en güçlü kredi profiline sahip

LONDRA (AA) – Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, BRICS (Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika) bankaları içerisinde Çin bankalarının en güçlü kredi profiline sahip olduğunu bildirdi.

Kredi derecelendirme kuruluşundan yapılan açıklamada BRICS olarak tanımlanan Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika bankaları içerisinde en güçlü kredi profiline sahip olanların Çin, en zayıf kredi profiline sahip olanların ise Rus bankaları olduğu kaydedildi.

Açıklamada, Çin bankalarının BRICS içerisinde en yüksek varlık kalitesine sahip olduğu, Çin bankalarının takipteki kredilerinin toplam krediler içindeki payının sadece yüzde 1,5 seviyesinde olduğu ifade edildi.

Rus bankalarındaki takipteki kredilerin toplam krediler içerisindeki payının yüzde 11,8 seviyesinde olduğu bildirilen açıklamada Güney Afrika ve Brezilya bankalarının BRICS içerisinde en karlı bankalar olarak görüldüğü, Hint bankalarının ise karlılık açısından diğer ülkelerdeki bankalardan daha zayıf durumda olduğu vurgulandı.

Çin bankalarında önümüzdeki dönemde net faiz marjındaki iyileşmenin destekleyici olması nedeniyle karlılık seviyesinin istikrarlı seyretmesinin beklendiği kaydedildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Moody’s Direktör Yardımcısı Yaroslav Sovgyra, “BRICS ülkelerindeki bankaların faaliyet ortamı genel olarak olumlu. Çin’deki bankaların büyümesinin ılımlı bir şekilde yavaşlamasına rağmen, bu bankalar grup içerisinde (BRICS) en düşük sorunlu krediye sahip durumda.” ifadelerini kullandı.

Erdoğan: "(Barış Pınarı) Harekatımızı sonuna kadar götürmekte kararlıyız. Başladığımız işi bitireceğiz. Bir kere yükselen bayrak bir daha inmez."

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Türkiye Barış Pınarı Harekatı'yla en az 1974 Kıbrıs Barış Harekatı kadar hayati önemde bir adım atmıştır."

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Sadece terör örgütünün bir sözde siyasi organizması var, onun haricinde şu anda milletimiz yekvücut halinde."

Erdoğan: "(Barış Pınarı Harekatı) 700'ü aşkın havan topu bizim ülkemize, ilçelerimize atıldı. 18 şehidimiz, 200'e yakın yaralımız var."

Erdoğan: "Terör örgütlerine ve onların yularını elinde tutan şer odaklarına rağmen, terörü kaynağında yok etme irademizi asla sekteye uğratmadık."