Pts. May 27th, 2019

Çin'de insan kaçakçılığı operasyonu: 23 gözaltı

PEKİN (AA) – polisi, ülkenin güneyinde düzenlediği insan kaçakçılığı operasyonunda 23 kişiyi gözaltına aldı.

Şinhua ajansının haberine göre, Çin polisi, ülkenin güneyinde bulunan Yünnan eyaletindeki bir tren istasyonunda geçen şubatta başkasının kimliğiyle bilet almaya çalışan Vietnam uyruklu bir kadını fark etti.

Polisin, Vietnam uyruklu kadınla konuşmaya çalışması üzerine kadına eşlik eden Ren soyadlı Anhui eyaletinden bir kişi, kadının polisle konuşmasını engellemeye çalıştı.

Durumdan şüphelenerek, soruşturma başlatan Çin polisi, Ren'ın Vietnam uyruklu kadını Yünnan eyaletindeki iki adamdan satın aldığını ortaya çıkardı.

Soruşturmayı genişleterek olayın insan kaçakçılığının bir parçası olduğunu tespit eden güvenlik birimleri, Yünnan ve Hınan eyaletlerinde düzenledikleri operasyonda, Vietnam'dan kadınları kaçırarak, Çin'e yasa dışı yollardan getirdiği belirtilen 23 kişilik çeteyi gözaltına aldı.

Polis ayrıca çetenin alıkoyduğu 11 Vietnam uyruklu kadını kurtardı.

Soruşturmanın sürdüğü bildirildi.

  • Çin'de uçak motoruna atılan şans parası davaya neden oldu
  • – Çin’de bir hava yolu şirketi “yolculuğun güvenli geçmesi için” uçağın motoruna şans parası atan yolcu hakkında dava açacak

  • Çin’de çocuk kaçıranlara idam cezası
  • PEKİN (AA) – Çin’de çocuk kaçıran çetenin iki üyesine idam cezası verildi.
    Şinhua ajansının haberine göre, ülkenin güneyindeki Guangdong eyaletinin Guangcou kentindeki bir Orta Halk Mahkemesi’nde 2003 ile 2005 arasında 9 çocuk kaçıran 5 kişilik çetenin yargılandığı dava sonuçlandı.
    Çetenin iki üyesine idam cezası verilirken, bu kişilerin siyasi haklarından mahrum edileceği, mal varlıklarına el konulacağı bildirildi.