Çin'den ABD’nin 2020 Ulusal Savunma Yetki Yasası'na tepki

Çin Savunma Bakanlığı, Çin’in iç işlerine açıkça müdahale olduğunu savunduğu ABD 2020 Ulusal Savunma Yetki Yasası’na tepki gösterdi.

Bakanlık Sözcüsü Vu Çien, başkenti Pekin’de düzenlediği basın toplantısında, ilgili yetki yasasının soğuk savaş mantalitesi barındırdığını söyledi.

Yasada, “Çin ordusu tehdidinin” abartıldığını kaydeden Vu, ABD yönetiminin, Tayvan, Hong Kong Özel İdari Bölgesi ve Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ne müdahale ettiğini belirterek “Çin ordusu, buna (yasaya) kesinlikle karşı çıkıyor.” dedi.

Sözcü Vu, Tayvan’ın Çin’in iç işleri ve ülkenin ayrılmaz bir parçası olduğunu savunarak “Herhangi bir ülkenin Tayvan ile herhangi bir şekilde askeri ilişki kurmasına kesinlikle karşı çıkıyoruz. Hiç kimsenin, hiçbir zaman Tayvan’ı Çin’den herhangi bir şekilde ayırmasına izin vermeyeceğiz.” diye konuştu.

ABD’nin Çin’in kalkınmasını engelleyen girişimlerinin başarılı olamayacağının altını çizen Vu, “Nihayetinde kaldırdığı taş kendi ayağını ezecek.” ifadelerini kullandı.

Vu, ABD’yi soğuk savaş mantalitesini terk etmeye ve ilgili yasanın Çin’i olumsuz etkileyen maddelerini uygulamamaya davet etti.

ABD Başkanı Donald Trump, 2020 Ulusal Savunma Yetki Yasası’nı (NDAA) imzalayarak, ülke tarihindeki en yüksek savunma bütçesini (738 milyar dolar) hayata geçirmiş, söz konusu yasayla ABD’nin 6. askeri hizmeti kuvveti olarak Uzay Kuvvet Komutanlığı kurulmuştu.

Yasa, Pentagon’a 635 milyar doları temel harcama, 71,5 milyar doları Denizaşırı Muhtemel Operasyonlar fonu, 23,1 milyar doları Enerji Bakanlığı bünyesinde yapılacak savunma ve 8,1 milyar doları diğer savunma harcamaları olmak üzere toplam 738 milyar dolarlık bütçe tahsis ediyor.

 • Çin’de hükümet ve Komünist Parti hakkında izinsiz kitap yayımlayanlara hapis

  PEKİN (AA) – Çin’de 12 kişi, Çin Komünist Partisi (ÇKP) ve hükümet hakkında izinsiz kitap basarak yasal düzenlemeleri ihlal ettikleri gerekçesiyle hapis cezasına çarptırıldı.

  ÇKP’nin resmi yayın organlarından Global Times gazetesinin haberine göre, ÇKP ve hükümet meselelerine ilişkin yasaları ihlal ederek kitap yayımladıkları ve sattıkları suçlamasıyla 12 sanık Hubey eyaletine bağlı Yüeyang Orta Halk Mahkemesinde hakim karşısına çıktı.

  Sanıklardan söz konusu grubun elebaşı olduğu belirtilen birinin 2010’dan bu yana ÇKP’nin önemli toplantılarına ilişkin kitap ve dokümanları, toplantıların hemen akabinde internetten indirerek derlediği ve bunları kitap olarak bastığı kaydedildi.

  Hubey eyaletindeki Vuhan kentinde bir kitabevine 44 bin 600’den fazla kitap satarak 1 milyon yüen (yaklaşık 157 bin dolar) gelir elde ettiği belirtilen sanığın ayrıca kendisini ÇKP üyesi olarak tanıttığı ve ülke genelindeki ÇKP ve hükümet organlarına “yasa dışı kitapları” sattığı vurgulandı.

  Mahkeme söz konusu sanığı 7 yıl 10 ay hapis, 450 bin yüen (yaklaşık 64 bin 330 dolar) para, grubun diğer üyelerini de 2 yıldan 7 yıla kadar hapis cezalarına çarptırdı.

 • Çin, İran ve Rusya ortak deniz tatbikatı yapacak

  PEKİN (AA) – Çin Savunma Bakanlığı, Çin, İran ve Rusya’nın Umman Körfezi bölgesinde ortak deniz tatbikatı yapacağını açıkladı.

  Savunma Bakanlığı Sözcüsü Vu Çien, başkent Pekin’de düzenlediği basın toplantısında, Çin, Rusya ve İran’ın 27-30 Aralık’ta Umman Körfezi’nin olduğu bölgede ortak tatbikat düzenleyeceğini bildirdi.

  Tatbikata, Çin Halk Kurtuluş Ordusu Donanması’nın güdümlü Şining füze destroyeriyle katılacağını söyleyen Vu, tatbikatın üç ülkenin donanmaları arasında iş birliğini derinleştirme, dünya deniz güvenliği ve barışını ortaklaşa koruma konusunda iyi niyet ve kabiliyet gösterimini hedeflediğini ifade etti.

  Aden ve Basra körfezlerini birbirine bağlayan Umman Körfezi, önemli bir petrol ve doğal gaz nakliye güzergahı olarak kullanılıyor. Bölge zaman zaman gerilimlerle gündeme geliyor.

Süper Lig'de 5 haftalık program açıklandı, 30. haftadaki Galatasaray-Trabzonspor maçı 5 Temmuz Pazar günü oynanacak.

Nijerya'nın kuzeybatısında düzenlenen silahlı saldırılarda en az 60 kişi hayatını kaybetti.

ABD'de Kovid-19 salgınında ölenlerin sayısı son 24 saatte 1511 artarak 102 bin 197'ye yükseldi.

Türkiye Futbol Federasyonu, Ziraat Türkiye Kupası yarı finali rövanş maçlarının 16 ve 18 Haziran tarihlerinde oynanacağını açıkladı.

TFF, sezonun kalan bölümünde lig ve kupa maçlarında takımlara 5 oyuncu değişikliği hakkı verileceğini açıkladı.