“CNR Avrasya Boat Show Denizde” fuarı başladı

İSTANBUL (AA) – Deniz tutkunlarını bir araya getiren Uluslararası Deniz Araçları Ekipmanları ve Aksesuarları Fuarı (CNR Avrasya Boat Show Denizde) yeni normale dönüş kriterleri kapsamında alınan önlemlerle ziyaretçilerine kapılarını açtı.

CNR Holding kuruluşlarından Pozitif Fuarcılık A.Ş. tarafından Yat ve Tekne Endüstri Derneği (YATED) iş birliği ile organize edilen fuar, 1-6 Haziran 2021'da Ataköy Marina Mega Yat Limanı'nda ziyaretçilerini ağırlayacak.

AA muhabirine açıklama yapan CNR Holding Pazarlama Grup Başkanı Mert Kaan Duman fuara ilişkin şunları kaydetti:

"Burada 150 bin metrekare alanda, Ataköy Marina'da bu organizasyonu gerçekleştiriyoruz. Gelen ziyaretçilerimiz burada yüzlerce firmayı bulabilecek. Buraya geldikleri zaman yat yattan tutun balıkçı teknesine kadar küçük teknelere kadar hepsini bulabilecekler. Türkiye'de ilk defa görecekleri denizde yüzen karavanı burada görmüş olacaklar bu da hakikaten bir farklılık ve çeşit getiriyor bizim fuarımıza. 1-6 Haziran'da düzenlemiş olduğumuz bu fuara bütün halkımızı bekleriz."

Fuarda, kategorilerinin en iyilerinden olan tekneler, katamaranlar, şişme botlar, deniz motorları ve başlangıç tekneleri ile tekne ekipmanları ve aksesuarlar tanıtılıyor.

– "Pandeminin hayatımıza girmesiyle birlikte hem denizde hem de karada giden karavan fikri ortaya çıktı"

Denizden karaya, karadan denize doğa keyfi sunan yüzen karavanlar da fuarın en dikkati çeken deniz araçları arasında yer alıyor.

Denizde ve karada kullanılabilen karavanlar hakkında bilgi veren üretici şirketin satış pazarlama direktörü Ece Tataroğlu, "Bu karavan hem denizde hem de karada gidiyor. Bizim iki ortağımız var. Bir tanesi deniz taşımalığında diğeri de kara taşımacılığında çok uzun yıllardır uzun tecrübe sahibi bununla birlikte pandeminin de hayatımıza girmesiyle birlikte bu fikir ortaya çıktı." dedi.

Salgın sebebiyle bir yıldan uzun bir süredir ev konforunda, tekne, izole yaşam süren deniz tutkunlarının yeni gözdesi oldu. Bu anlamda yaşam alanıyla, birden fazla kamarasıyla, gün ışığını daha fazla alan bol pencereli lüks tasarımlı tekneler dikkatleri üzerine çekiyor. Söz konusu teknelerin boyları 19,35 metreye, fiyatları da 18 milyon liraya kadar ulaşıyor.

Fuarda, yazlık yerine tercih edilen; çift gövde üzerinde geniş ve ferah iç ve dış yaşam alanları bulunan, denizde ev rahatlığı sunan katamaranlar da sergileniyor.

14,76 m boyunda olan katamaranın fiyatı 6,5 milyon lirayı buluyor. Sürat düşkünü deniz tutkunları için son zamanlarda çok tercih edilen şişme botlar da görücüye çıkıyor.

Fuarda, fiyatları milyonlarla ifade edilen deniz araçlarının yanı sıra, fiyatı 7 bin lira olan küçük ve uygun bütçeli balıkçı tekneleri de sergileniyor.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL (AA) – Mobilefest Dijital Teknolojiler Fuarı ve Konferansı, 11 Kasım'da İstanbul Kongre Merkezi'nde kapılarını açıyor.

HIS Travel açıklamasına göre, His Fuarcılık Hizmetleri (ExpoHIS) tarafından düzenlenen Mobilefest, 11-13 Kasım 2021'de ikinci kez dijital teknoloji ekosistemini bir araya getirmeye hazırlanıyor.

5G, mobilite, yapay zeka ve akıllı teknolojiler başta olmak üzere hizmet ve altyapı sağlayıcılarını ve teknoloji üreticilerini yeni iş birliği imkanları ve gelir kaynakları oluşturmak amacıyla yerli ve yabancı iş insanları ve sektör profesyonelleriyle bir araya getirecek olan etkinlik, bu yıl İstanbul Kongre Merkezi'nde gerçekleşecek.

Türkiye'nin merkezinde olacağı Doğu Avrupa, Balkanlar, Kuzey Afrika ve Türki Cumhuriyetleri kapsayan bölgenin en önemli teknoloji fuarı olmayı hedefleyen Mobilefest, aynı zamanda teknoloji ve hizmet üreten yerli firmaların yurt dışına açılmasına, ihracat ve yeni iş birlikleri fırsatları yaratılmasına ve Türkiye'ye yapılan teknoloji yatırımlarının artırılmasına öncülük etmeyi amaçlıyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Mobilefest Fuar Koordinatörü Soner Şeker, bir ülkede bilişim sektörünün gelişmesinin, olgun bir pazar olma açısından büyük önem taşıdığını belirterek, şunları kaydetti:

"Türkiye'de bilişim sektörü pazarı, yatırımlar, çalışan sayısı ve devlet destekleri açısından sürekli büyümektedir. Sektörde, yazılım üreticilerinin sayısı 150 bini geçmiş olup bunların büyük bir kısmı 35 yaşın altındadır. Türkiye'nin yetenek havuzu mühendisler ve yazılım üreticileri ile her geçen gün büyümekte ve '1 Milyon Yazılımcı' gibi önemli projelerle desteklenmektedir. Avrupa Birliği, MENA ve Orta Asya’yı kapsayan büyük pazarlara olan yakınlığı ile Türkiye, 1,5 milyar kişi ve 24 trilyon dolarlık gayri safi milli hasılayı kapsayan büyüklükteki bir ekonomiye 4 saatlik uçuş mesafesindedir.

Türkiye'de, yurt dışındaki emsallerine oranla daha uygun şartlarda teknolojik çözümler ve tedarikçiler bulmak mümkünken, yatırım maliyetleri de oldukça uygundur. Özellikle Kovid-19 krizi döneminde tedarik zincirlerinde aksamalar yaşayan teknoloji firmaları kendilerine yeni lokasyonlar ararken, Türkiye bu anlamda ilk sıralardaki tercihlerden birisi olmuştur. Biz de Mobilefest olarak Türkiye'nin teknoloji alanında büyüyen gücünü sergilemeyi hedefliyoruz. Türkiye, bölgenin teknoloji üssü olabilir."

– "Amacımız 5 yıl içerisinde bölgenin en önemli teknoloji fuarı olmak"

Her geçen gün büyüyen ve gelişen bilişim sektörünün hacmine ve potansiyeline inandıklarını söyleyen Soner Şeker, Türkiye'nin ihracatının, özellikle kilo başı ihracatın bilişim sektörü ile önemli ölçüde artacağına, cari açığın kapanmasına olumlu etkileri olacağına, bu alandaki istihdamın yükseleceğine inandıklarını aktardı.

Şeker, Türkiye'nin geleceğinin burada olduğunu belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Türkiye'de uzun yıllardır uluslararası ticari bir bilişim fuarının gerçekleşmemesinin çok büyük bir eksiklik olduğunu düşünüyoruz. Amacımız 5 yıl içerisinde bölgenin en önemli teknoloji fuarı olmak. Yaptığımız işe inanarak ve doğru hamlelerle Mobilefest'i büyütmeyi ve buna bağlı olarak sektörün büyümesine, bilişim ihracatının artmasına, Türkiye'ye yeni yatırımların gelmesine ve ileride ülkemizin bir teknoloji merkezi olmasına katkı sağlamayı hedefliyoruz."

İSTANBUL (AA) – Balparmak'ın ana sponsorluğunu üstlendiği Uluslararası Apiterapi, Apimedika, Apikültür ve Propolis kongrelerini kapsayan World Api Expo, çevrim içi gerçekleştirildi.

Balparmak'tan yapılan açıklamaya göre, Dünya Arı Günü'nde başlayan World Api Expo'da, 1. Uluslararası Apiterapi Ortak Kongresi (IFA, FELAPI, ApiDer), Uluslararası Propolis Araştırma Grubu (IPRG) Konferansı ve Türkiye Arıcılar Birliği Arıcılık Zirvesi olmak üzere 3 etkinliğe ev sahipliği yapıldı.

Balparmak, Apiterapi Derneği tarafından 20-29 Mayıs'ta çevrim içi düzenlenen Uluslararası Apiterapi, Apimedika, Apikültür ve Propolis Kongreleri'ni kapsayan World Api Expo'nun ana sponsoru oldu.

Balparmak, bilimsel oturumlarda Ar-Ge Merkezi uzman araştırıcılarından Tuğçe Daştan'ın TÜBİTAK tarafından desteklenen "Türkiye'nin Farklı Bölgelerinden Toplanan Arı Polenlerinin Fonksiyonel Özelliklerinin Belirlenmesi ve Standart Polen Eldesi" konulu araştırma proje sonuçlarını paylaşırken, uzman araştırıcılardan İlknur Çoşkun ise TAGEM tarafından desteklenen ve devam eden "Arı sütü üretiminde farklı besleme, saklama, ve ambalajlama tekniklerinin kalite parametrelerine ve ekonomik sürdürülebilirlik üzerine etkilerinin belirlenmesi" konulu araştırma projesinin besleme konusunda elde edilen ilk bulgularını paylaştı.

Balparmak, Ar-Ge Merkezi uzmanlarının bilimsel programda yer alan sunumlarının yanı sıra 4 ayrı özel oturumda konusunda uzman akademisyenleri ağırlayacak. Prof Dr. Erdem Yeşilada'nın konuşmacı olduğu oturum, "Doğanın Şifa Veren Çok Amaçlı İş Birliği: Apiterapi+Fitoterapi" başlığıyla gerçekleşti.

Dr. Etil Güzelmeriç ise "Propolisin Kaynağı: Sağlığa Faydaları Açısından Kritik Nokta" başlıklı bir konuşma yaptı. Prof Dr. Sibel Silici, gebe ve bebeklerde propilen glikol (propolis ekstraksiyon çözücü) tehlikesi konusunu ele alırken, Prof Dr. Osman Sağdıç, piyasada satılan ticari propolis örneklerinin biyoaktif bileşenlerine ilişkin bilgiler aktardı.

Balparmak Ar-Ge ve Kalite Direktörü Dr. Emel Damarlı'nın yer aldığı oturumda ise "Türkiye'de Sürdürülebilir Arıcılığın Sağlanmasına Yönelik Eğitim Programı: Balparmak Arıcılık Akademisi ve Akademi"nin faaliyetleri ele alındı.

– "Uluslararası kongre zincirinin ülkemiz liderliğinde düzenlenmesi gurur verici"

Açıklamada görüşlerine yer verilen Balparmak Ar-Ge ve Kalite Direktörü Dr. Emel Damarlı, World Api Expo'nun ulusal ve uluslararası bilim insanlarını, sektör temsilcileri, dernek ve federasyonları buluşturduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"Dünyayı etkileyen pandemi sürecince tüm toplumlarda farkındalığı artan başta propolis olmak üzere arı sütü, polen, apilarnil, arı zehri gibi arı ürünlerinin ve bu ürünlerin tedavi desteği olarak kullanıldığı Apiterapi uygulamalarındaki bilimsel gelişmelerin ele alınan uluslararası kongre zincirinin ülkemiz liderliğinde geniş katılımlı olarak düzenlenmesi bize gurur verdi. World Api Expo Kongresi, bilimsel çıktılarının öneminin yanı sıra uzun bir aradan sonra konuyla ilgili farklı disiplinlerden uzmanların bir araya gelerek iletişim kurmalarını sağladığı için bizleri çok heyecanlandırdı. Bu açıdan kongrede ana sponsor olarak görev almaktan duyduğumuz mutluluğu ifade etmek isteriz."