Çok sayıda ülkeden belediye başkanı Nevşehir'de bir araya geldi

NEVŞEHİR (AA) – Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA) Yönetim Kurulu Toplantısı ile "Kent Diplomasisi ve Yerel Yönetişim Komitesi" yan etkinliği kapsamında çok sayıda ülkeden belediye başkanı Nevşehir'de buluştu.

Nevşehir Belediyesinin ev sahipliğinde düzenlenen etkinlik, Türkiye'nin yanı sıra Orta Doğu ve Batı Asya'daki çeşitli ülkelerden 100'e yakın belediye başkanı ve yerel yönetim temsilcisini bir araya getirdi.

Bu akşam basına kapalı gerçekleştirilecek etkinlikle ilgili düzenlenen basın toplantısında konuşan UCLG-MEWA Yönetim Kurulu Üyesi, Nevşehir Belediye Başkanı Rasim Arı, dünyanın çeşitli ülkelerinden çok sayıda belediye başkanını Nevşehir'de ve Türkiye'de ağırlamaktan büyük mutluluk duyduğunu söyledi.

Nevşehir Belediye Başkanı görevine seçilmesinin ardından katıldığı ilk UCLG-MEWA toplantısında Sayman Yönetim Kurulu Üyesi görevinin yanında Denetleme Kurulu Başkanlığı ve Kültür ve Turizm Komitesi Eşit Başkanlığı görevlerine getirildiğini anlatan Arı, Nevşehir ve Türkiye'yi böylesine önemli bir platformda temsil etmekten dolayı onur duyduğunu dile getirdi.

UCLG-MEWA çatısı altında yerel yönetimlerin karşılıklı iş birliği ve diyalogları güçlendirmek için çalışmalar yürüttüğünü belirten Arı, "Ülkeler arasında var olan diyalogları, birliği, beraberliği, iş birliğini gerçekleştirmek için liderlerimiz, hükümetlerimiz nasıl gayret sarf ediyorsa bizim de UCLG-MEWA olarak temel maksadımız, yerel yönetimlerde bu iş birliğini tesis etmek ve ülkelerimizin birlik ve beraberliğini, iş birliğini güçlendirmek." dedi.

– "Duygularımız sözlerden daha güçlüdür"

UCLG-MEWA Başkanı Mohamad Saadie de teşkilatın yapısı hakkında bilgi vererek, "Başkan Arı ile kentin geleceğine yönelik stratejik plan üzerine sohbet ettik. Bunu çok başarılı olarak gördüm. Bu çalışmalarında UCLG olarak Başkan Arı'nın arkasında olacağız. UCLG 146 ülkede temsilcisi olan dünyadaki en büyük ikinci kuruluştur. Öncelikli hedefimiz sürdürülebilir kalkınmadaki amaçları gerçekleştirmektir. Dil konusu aramızdaki engel olmayacak çünkü bizim duygularımız sözlerden daha güçlüdür." diye konuştu.

UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman ise oturumlarda, yerel yönetimlerin çeşitli sorun ve önerilerinin görüşüleceğini bildirdi.

Etkinlik sayesinde farklı ülkelerdeki yerel yöneticilerin tecrübe paylaşımı yaparak, kentlerin refah seviyesinin artmasında köprü olduğunu vurgulayan Duman, "Ülkemizdeki birçok şehir başka ülkelerdeki şehirlerle 'kardeş şehir' oluyor. Kardeş şehrin içini doldurmamız lazım. O kentteki üniversite ile karşı taraftaki üniversitelerin, turizmcileri ve ticaret erbabının bir araya gelmesi gerçek manada kardeşliğin tesisini sağlayacaktır. Bu bağlamda Türkiye Belediyeler Birliğinin çalışmaları var, bu konuyu ele alacağız." ifadelerini kullandı.

Çeşitli oturumlarla sürecek etkinlik 12 Mart'ta sona erecek.

– UCLG-MEWA Yönetim Kurulu üyelerinden ziyaretler

Saadie ve beraberindeki heyet, Nevşehir Valisi İlhami Aktaş ile Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ) Rektörü Prof. Dr. Mazhar Bağlı'yı ziyaret etti.

Vali Aktaş'a teşkilatın çalışmaları ile ilgili bilgi veren Saadie, kentte bulunmaktan dolayı mutlu olduklarını söyledi.

Ziyaretin anısına Saadie ve Vali Aktaş karşılıklı hediye takdiminde bulundu.

Saadiye ve beraberindekilerle NEVÜ yerleşkesinde bir araya gelen rektör Bağlı da üniversite-şehir iş birliği kapsamında yürütülen çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

NEVŞEHİR (AA) – Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ) Rektörü Prof. Dr. Semih Aktekin, AA muhabirine, Hacı Bektaş Veli’nin vefatının 750. yılı dolayısıyla, Cumhurbaşkanlığı ve UNESCO tarafından 2021’in “Hacı Bektaş Veli Yılı” ilan edilmesiyle çeşitli etkinliklere ev sahipliği yaptıklarını belirtti.

Hacı Bektaş Veli’nin tasavvuf felsefesini anlatan Aktekin, onunla Orta Asya’dan gelen tasavvuf geleneğinin, Türklerin İslamlaşması ve göç ettiği coğrafyalara İslam’ın yayılmasını sağladığını ifade etti.

Aktekin, Türklerin Anadolu’ya geldiği dönemde, bölgede Roma ve Bizans zulmünden kaçan Hristiyan nüfus olduğunu, Hacı Bektaş Veli’nin temsil ettiği tasavvuf geleneğinin Müslümanlaşma sürecinde kolaylaştırıcı yönleri bulunduğunu vurguladı.

Hacı Bektaş Veli’nin, Anadolu ve Balkanlar’ın Müslümanlaşmasında çok büyük katkısı olduğuna dikkati çeken Aktekin, şöyle konuştu:

“İslam dininin sadece fıkhi boyutunun değil, irfani ve tasavvufi boyutunun ön plana çıkması ve farklı dinlerden gelen insanlara hoşgörüyle bakan tarafının da ilmi olarak nesiller boyunca sürmesinde etkisi var. ‘Bir olalım, iri olalım diri olalım.’, ‘Eline diline beline sahip ol.’, ‘İlimden gidilmeyen yolu sonu karanlıktır.’, ‘Ara bul.’ felsefesi ki bizim üniversitemizin de sloganıdır. Hacı Bektaş Veli, çağlar boyu Anadolu ve Balkanlar’daki insanlara yol göstermiş ve etkisi bugüne kadar sürmüştür. İslamiyet’in evrensel mesajları sevgi, saygı, hoşgörü, sabır, ilim, kadın ve erkek arasında insani anlamda bir ayrım olmaması gibi temel mesajlar da Hacı Bektaş Veli aracılığıyla nesiller boyunca güçlü şekilde iletilmiştir.”

Tarihi şahsiyetlerin hayatları ve görüşlerinin birtakım menkıbe ve efsanelerle karışarak sonraki çağlara aktarıldığına değinen Aktekin, Hacı Bektaş Veli felsefesinin net olarak anlaşılması amacıyla NEVÜ bünyesinde 2014’te Hacı Bektaş Veli Araştırma ve Uygulama Enstitüsü kurulduğunu anımsattı.

Aktekin, enstitüde “Alevi Bektaşi Kültürü” ile “Alevi Bektaşi İlmi Kaynakları” adlı iki ayrı lisans üstü programdaki eğitimlerin yanı sıra çeşitli araştırmalar yapıldığını dile getirerek, “Akademik çalışmalarla, mitolojik ile ilmi olanı ayrıştıracak çalışmalara odaklanıyoruz. Akademisyenlerimiz, Hacı Bektaş Veli’nin hayatı, öğretileri ve Anadolu ile Anadolu dışındaki etkilerini ilmi boyutlarıyla ortaya çıkaracak çeşitli çalışmalar yapıyor.” dedi.

Yıl içinde çeşitli sempozyum, konferans, seminer ve etkinlikler düzenlediklerini aktaran Aktekin, benzer programlara gelecek yıllarda da ev sahipliği yapacaklarını sözlerine ekledi.

İslam kültürünün Anadolu’ya kök salmasını sağlayan önemli isimlerden Hacı Bektaş Veli’nin öğretileri, her yıl olduğu gibi vefatının 750. yılında da çeşitli kurum ve kuruluşlarca düzenlenecek anma programlarıyla insanlığa anlatılacak.

Etkinlikler kapsamında, ilçeye gelenler Hacı Bektaş Veli Külliyesi ve Hacı Bektaş Veli’nin türbesini ziyaret edip, konferans, sempozyum ve kültür sanat etkinlikleriyle bu felsefeyi daha iyi anlama fırsatı buluyor.

İZMİR (AA) – Enerya Kapadokyagaz, Nevşehir'de Göreme, Ortahisar ve Uçhisar beldelerine doğal gaz götürecek.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Enerya Kapadokyagaz, yatırımlarını ve doğal gaz ağını her geçen gün artırıyor.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumundan 18 Mart'ta aldığı izinle Göreme, Ortahisar ve Uçhisar beldelerini dağıtım lisansına dahil eden Enerya Kapadokyagaz, bu kapsamda ilgili beldeler için gereken 6" çelik boru hattı imalatına başladı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Enerya Kapadokyagaz Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Özaltın, dağıtım lisansının alındığı günden itibaren temiz ve ekonomik enerji olan doğal gazı bölge halkının hizmetine sunmayı amaçladıklarını kaydetti.

Söz konusu üç beldeye doğal gaz hizmetinin getirilmesi için ilgili tüm kamu kurum ve kuruluşlarıyla çok yoğun görüşmeler yaptıklarını ve gerekli prosedürlerin tamamladığını ifade eden Özaltın, gelecek yıla kalacak olan projenin bir yıl öne çekildiğini bildirdi.