Cuma namazı sonrası bütün camilerde yağmur için dua edildi

ANKARA (AA) – Diyanet İşleri Başkanlığınca, son dönemde ülke genelinde yaşanan kuraklık nedeniyle cuma namazı sonrası bütün camilerde yağmur yağması için dua edildi.

Cuma vakti Türkiye genelindeki camilerde “Su: Hayat ve Şifa Kaynağımız” konulu hutbe okunarak, yağmur duası yapıldı.

Gaziantep

Gaziantep’te de camilerde cuma hutbesinde su israf etmemenin önemi anlatıldı.

Hutbe arasında vatandaşlar yağmur yağması için dua etti.

Şanlıurfa

Türkiye’nin önemli tarım merkezlerinden Şanlıurfa’da da cuma namazında yağmur duası yapıldı.

Tarihi Balıklıgöl Yerleşkesi’nde Dergah Camisi’ndeki yağmur duasında, uzun süredir yağış düşmediği hatırlatılarak, özellikle ekinlerin ve hayvanların suya ihtiyacı olduğu dile getirildi, rahmet temennisinde bulunuldu.

Dua sırasında bazı vatandaşların duygulandığı görüldü.

Kilis

Kilis’te, kış döneminde yeterli yağmur yağmaması ve kuraklık endişesi nedeniyle cuma namazında yapılan yağmur duası ilgi gördü.

Aralarında çocukların da bulunduğu cemaat imam eşliğinde yağmur duası yaparak, bol ve hayırlı yağmur diledi.

Malatya, Adıyaman ve Kahramanmaraş’ta da aynı şekilde yağmur yağması için cuma vakti eller semaya yükseldi.

Kırıkkale

Kırıkkale’de sabah saatlerinden itibaren başlayan sağanağa rağmen başta Nur Cami ve Külliyesi olmak üzere bütün camilerde yapılan duaya cemaat “amin” dedi.

Nevşehir

Nevşehir’de kent merkezindeki Bekir Efendi Camisi’nde namazın ardından edilen duada, kuraklık yaşanan bölge için yağmur niyazından bulunuldu.

Vatandaşlar, ellerini rahmet ve bereket temennisiyle dua için açtı.

Sivas

Sivas’ta da tüm camilerde cuma namazı sonrası yağmur duası yapıldı.

Sivas Valisi Salih Ayhan da Cumhuriyet Üniversitesi Merkez Camisi’nde yapılan duaya katıldı.

​​​​​​​Vatandaşlar, yağış olması için ellerini semaya açarak dua etti.

Niğde

Niğde Kalesi içinde bulunan tarihi Alaeddin Camisi’nde ve diğer camilerde cuma namazı öncesi “Su: Hayat ve Şifa Kaynağımız” konulu hutbe okundu.

Suyun bilinçli kullanılması ve israf edilmemesine ilişkin okunan hutbeden sonra cuma namazı kılındı, ardından yağmur duası edildi.

Kayseri

Kayseri’de cuma namazı için camileri dolduran vatandaşlar yağmur duasına da eşlik etti.

Hacı Ahmet Çolakbayrakdar Camisi’nde, cuma namazında imamlar, uzun süredir devam eden kuraklığın sona ermesi, toprağın yağmurla buluşması için dua etti.

Vatandaşlar duaya “amin” diyerek katıldı.

Kırşehir

Kırşehir’deki camilerde de cuma namazının ardından yağmur duası yapıldı.

Hoca Ahmet Yesevi Camisi’nde din görevlisinin suyun önemi ile ilgli hutbenin ardından cemaatle yağmur duası edildi.

​​​​​​​Namaza gelen cemaat, imamın duasına “amin” diyerek eşlik etti.

Konya

Konya’nın simge camilerinden Hacıveyiszade Camisi’nde cuma hutbesinde suyun bilinçli kullanılması ve israf edilmemesine ilişkin, “Su: Hayat ve Şifa Kaynağımız” konusu anlatıldı.

Hutbenin ardından imamın yaptığı yağmur duasına cami içerisinde ve avlusunda namaz kılan vatandaşlar eşlik etti.

Afyonkarahisar, Karaman ve Aksaray’da da cuma namazında yapılan yağmur duasına maske ve sosyal mesafe kurallarına riayet ederek iştirak eden vatandaşlar semaya el kaldırdı.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

KASTAMONU (AA) – Şiddetli yağışın ardından 11 Ağustos’ta Ezine Çayı’nın taşması sonucu ilçede iş yerleri ile çok sayıda evin yanı sıra camiler de su ve balçık altında kaldı.

İlçe merkezindeki, 1908 yılında inşa edildiği belirtilen Merkez Camisi’nin içi de yarım metreyi bulan balçıkla kaplandı.

Sular çekildikten sonra, caminin duvarlarında 2 metreyi aşan selin izleri balçıkla birlikte geride kaldı.

Camide balçığın temizlenmesi için askerler ve ekipler yoğun çalışma yürüttü.

Ekiplerin özverili çalışmaları ile temizlenen cami, cuma namazıyla birlikte tekrar ibadete açıldı.

İSTANBUL (AA) – Ayasofya, İstanbul’un fethine kadar 916 yıl kilise, 1453’ten, 1934’te alınan kararla müze oluncaya dek cami olarak kullanıldı ve 86 yıl müze olarak hizmet verdi. Sürekli Vakıflar Tarihi Eserlere ve Çevreye Hizmet Derneği, Ayasofya’nın camiden müzeye dönüştürülmesine yönelik Bakanlar Kurulu kararının iptali istemiyle Danıştay’da dava açtı.

Danıştay 10. Dairesi, 10 Temmuz 2020’de Ayasofya’nın camiden müzeye dönüştürülmesine dair 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını oy birliğiyle iptal edince Ayasofya’da yeniden ibadet etmenin yolu açılmış oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, aynı gün Ayasofya’nın yeniden ibadete açılmasına ilişkin kararnameyi imzalayarak, sosyal medya hesabından “Hayırlı olsun” notunu paylaştı.

Ayasofya’nın Diyanet İşleri Başkanlığına devredilerek ibadete açılmasına ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlandı.

Müze statüsünden çıkmasıyla Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi’nin ücretli giriş uygulamasının kaldırıldığını, camiyi 24 Temmuz 2020’da, cuma namazıyla ibadete açmayı planladıklarını duyurdu.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, camiye 3 imam ve 5 müezzin atandığını açıkladı.

Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi’nin yeniden ibadete açılmasına özel tedavül para ve hatıra para basıldı.

Cemaat, tarihi yarımada sokaklarını doldurdu

Açılış günü, cuma namazını Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi’nde kılmak isteyen, İstanbul’un yanı sıra başka kentlerden ve yurt dışından gelenler, sabah erken saatlerden itibaren Ayasofya Meydanı’na girmek için adeta akın etti. Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını önlemleri kapsamında camide ve alanda sosyal mesafe kuralı uygulandı.

Camiye sığmayan cemaat, tarihi yarımada sokaklarını doldurdu. Cami ve çevresinde namaz için erkeklere Ayasofya Meydanı, Sultanahmet Meydanı ve Yerebatan Caddesi, kadınlara ise Sultanahmet Türbesi yanındaki alan ile Mehmet Akif Parkı tahsis edildi.

Açılış dolayısıyla 21 bin polis görev yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kur’an-ı Kerim okudu

Diyanet İşleri Başkanlığınca camide dua programı düzenlendi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, cami içinde Fatiha Suresi’ni ve Bakara Suresi’nin ilk 5 ayetini okudu.

Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi’nin 4 minaresinden 4 müezzinle ezan okundu, 86 yıl sonra kılınan ilk namazda, Cumhurbaşkanı Erdoğan, TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin yanı sıra çok sayıda Müslüman saf tuttu. Cami, 86 yıl sonra 24 Temmuz 2020’de kılınan cuma namazıyla ibadete açılmış oldu.

Prof. Dr. Ali Erbaş, “Ayasofya: Fethin nişanesi, Fatih’in emaneti” başlıklı hutbe verdi. Erbaş, hutbesini okumak için minbere kılıçla çıktı. Hutbe sonrası cuma namazının farzını kıldıran Erbaş, Fetih Suresi’ni okudu.

Ayasofya-i Kebir Camisi, kılınan ilk cuma namazının ardından sabaha kadar açık kaldı.

Türkiye’nin dört bir yanından ve yurt dışından cami açılışına gelenler, duygusal anlar yaşadı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeniden ibadete açılan Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi’ne Al-i İmran Suresi’nin 159 ve 160. ayetlerinin yer aldığı hat levhasını bağışladı.

86 yıl sonra ilk bayram namazı

Camide 86 yıl sonra ilk bayram namazı, 31 Temmuz 2020’de Kurban Bayramı’nın ilk günü kılındı. Diyanet İşleri Başkanı Erbaş’ın kıldırdığı namaz, caminin içini ve çevresini dolduran binlerce vatandaşın katılımıyla eda edildi.

Camideki ilk Ramazan Bayramı namazını da bu yıl 13 Mayıs’ta Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Erbaş kıldırdı.

Muhabir: Hikmet Faruk Başer