Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: Son aylarda yurt dışından 15 milyar doların üzerinde portföy girişi gerçekleşti

ANKARA (AA) – Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, “PKK terör örgütünün katliamlarına ama, fakat, lakin diyen vicdansızlar”ın Karabağ’da çözüm için bir araya gelip oyalama taktiği güdenlerin uzantıları olduğunu bildirdi.

Oktay, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) tarafından koordine edilen Türkiye-Azerbaycan İş Forumu’nda katılımcılara hitap etti.

Azerbaycan ve Türk iş hayatının mensuplarını bir araya getiren toplantının, iki ülke arasındaki ilişkileri daha da güçlendireceğini söyleyen Oktay, Türkiye ve Azerbaycan’ın birbirinin sadece kardeşi değil en önemli siyasi ve ticari ortağı olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, “Hedefimiz, salgın sebebiyle yavaş seyreden küresel ekonomik büyüme karşısında iş insanlarımıza yeni alternatifler bulmak, zayıf ve kırılgan büyüme eğilimlerini birlikte yapılacak projeler ile aşmaktır.” ifadelerini kullandı.

Kovid-19 salgını nedeniyle oldukça zorlu bir yılın geride bırakıldığının altını çizen Oktay, Türkiye’nin hem salgınla mücadele hem de sanayinin çarklarını döndürme ve ticareti geliştirme noktasında kararlı olduğunu vurguladı.

Türkiye’nin dönüşen küresel konjonktürden etkilendiğini, ülkenin refahını artıracak büyük yatırımların karşılığının ise salgınla mücadele döneminde alındığını belirten Oktay şunları kaydetti:

“Salgın süresince Türkiye’yi ekonomisiyle yükseltme hedefimizden asla kopmadık ve Türkiye’nin direnci kırılmadı. 2020 yılının ilk yarısında yüzde 3,1 oranında daralan Türkiye ekonomisi, özel tüketim ile yatırım harcamalarındaki kuvvetli artışın desteğiyle üçüncü çeyrekte yıllık yüzde 6,7, bir önceki çeyreğe göre yüzde 15,6 oranında büyüme kaydetmiştir. 2020’nin son çeyreğine ve 2021 yılına ilişkin öncü veriler, ekonomimizdeki toparlanma eğiliminin devam ettiğine işaret etmektedir.”

“Ülkemize yurt dışından 15 milyar doların üzerinde portföy girişi gerçekleşti”

Oktay, son analizlere göre G-20 ülkeleri içinde 2020’yi pozitif büyümeyle kapatabilecek 2 ülkenin, Türkiye ve Çin olduğuna işaret ederek, uluslararası kuruluşların Türkiye’ye yönelik negatif büyüme tahminlerini eleştirdi, kendilerinin Türkiye’nin 2020’yi pozitif büyümeyle tamamlayacağını ısrarla söylediklerini hatırlattı.

Oktay şöyle devam etti:

“Kovid-19 sonrasında ülkemizi dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri haline getirmek için daha büyük projelere, daha büyük yatırımlara yönelmiş durumdayız. Yüksek teknoloji sektörleri öncelikli olmak üzere çekeceğimiz uluslararası yatırımlarla ülkemizi bir yatırım, üretim ve teknoloji üssü haline getirmeyi hedefliyoruz. Son aylarda ülkemize yurt dışından 15 milyar doların üzerinde portföy girişi gerçekleşmiştir. Yatırım ortamının daha da iyileşeceği, öngörülebilirliğin daha da artırılacağı, yatırımcıların beklentilerini daha yüksek düzeyde karşılanacağı bir ortamın tesisi için gereken tüm adımları atıyoruz. Ekonomi ve yatırımları doğrudan ilgilendiren bir hukuk reformu gündemimiz var. Önümüzdeki günlerde reform taslakları TBMM gündeminde olacaktır. Ekonomiye ilişkin reform paketi çalışmaları da bunun içindedir. Türkiye’ye güvenen yatırımcılar bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da kazanmaya devam edecektir.”

“Muzaffer Azerbaycan göğsümüzü kabartmıştır”

Dağlık Karabağ’ın vatan hasretinin 44 gün süren çetin muharebeler sonucunda son bulduğunu aktaran Oktay, işgalci Ermenistan’ın Karabağ’dan sökülüp atılmasının, Türkiye-Azerbaycan kardeşliğinin gücünü sahada bir kez daha tüm dünyaya gösterdiğini ifade etti.

“Biz 30 yıldır Karabağ’da süren Ermenistan zulmüne sessiz kalmadığımız gibi işgalci Ermenistan’ın Karabağ’da sivilleri katletmesine de kayıtsız kalmadık.” ifadelerini kullanan Oktay, Türkiye’nin Azerbaycan’ın yanında olmaya devam edeceğini bildirdi.

Oktay, iş terörle mücadeleye gelince dost bilinen ülkelerin ayak oyunlarına şahit olduklarını dile getirerek, “Eli kanlı PKK/YPG ve FETÖ masum vatandaşlarımızın canına kıyarken kör ve sağır olanları iyi tanıyoruz. Karabağ’ın 30 yıldır donmuş bir ihtilaf olarak çözümsüz kalmasını isteyenler kimse, bakıyoruz PKK/YPG çocuklarımızı, gençlerimizi katlederken susanlar da aynı taraflar. Karabağ’da sözüm ona çözüm için bir araya gelip oyalama taktiği güdenler kimse, PKK/YPG’nin katliamlarına ‘ama, fakat, lakin’ diyen vicdansızlar da bunların içimizdeki uzantılarıdır. Bir yerde terör varsa bunun aması, fakatı, lakini olmaz.” değerlendirmesinde bulundu.

“Türkiye’de de büyük bir heyecanla karşılandı”

Azerbaycan’ın işgal altındaki topraklarını geri almasının Türkiye’de de büyük bir heyecanla karşılandığını belirten Oktay, iki ülke arasındaki ilişkilerin bundan sonraki seyrine ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:

“Gerek işgalden kurtulan topraklar, gerek Kovid-19 salgınının oluşturduğu yeni avantajlar Türkiye ve Azerbaycan ekonomik ilişkilerinde yeni bir dönüm noktası olarak değerlendirilebilir. Önümüzde 2023 yılına kadar 15 milyar dolarlık ticaret hacmine ulaşmak gibi bir hedefimiz var. Bu istikamet doğrultusunda, siz kıymetli iş insanlarına mevcut potansiyele hayat vermek için tarihi bir görev düşmektedir. Bu salonda nice mega projeleri hayata geçirmiş, sağlık, gıda, tekstil ve müteahhitlik gibi farklı alanlarda nice hayati iş birliklerine imza atmış iş insanlarımız var.”

“İşgalcilerden kurtarılan toprakları ihya edeceğiz”

Türkiye ve Azerbaycan’ın iş insanlarının elini taşın altına koymaya hazır olduğunu belirten Oktay, “Azerbaycan-Türkiye ‘gardaş’ diyorsak lojistiği en hızlı hale getireceğiz. ‘Tek millet, iki devlet’ ruhu diyorsak hem vatandaşlarımızın hem de iş insanlarımız arasındaki hasbi ilişkileri güçlendireceğiz.” dedi.

Türkiye’nin bunun için üzerine düşeni yapacağını vurgulayan Oktay, iş insanlarının lojistik duvarlara, bürokratik engellere takılmaması gerektiğinin bilincinde olduklarını kaydetti, Türkiye ile Azerbaycan arasında imzalanan anlaşmaların hayırlı olmasını diledi.

“Azerbaycan’ın işgalden kurtarılmış topraklarının yeniden ihyasında Azerbaycan’ın yanında olacağız; Karabağ’ın kalkınmasında gerek altyapı gerek üretime yönelik yatırımlarda Türk iş dünyasının duyarlı olacağına inanıyorum.” ifadelerini kullanan Oktay, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Karabağ zaferi Türkiye, Nahçıvan ve Azerbaycan’ın kara yoluyla birleşmesi için büyük bir fırsatı da beraberinde getirmiştir. Bu noktada Nahçıvan’ın ortak stratejik önceliğimiz olduğunu vurgulamak isterim. Şuşa kara yolu yapımı şu anda Türk firmalarınca üstlenilmiş durumda. İnanıyorum ki Şuşa kara yolu Cumhurbaşkanlarımız Recep Tayyip Erdoğan ve İlham Aliyev’in Zafer Yürüyüşünde ifade ettikleri gibi, 2021 yılının yaz aylarında tamamlanmış olacaktır.”

Azerbaycan’ın Ukrayna, Gürcistan ve Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ülkeleri ile yaptığı serbest ticaret anlaşmalarının Azerbaycan’daki yatırımcılara geniş bir pazar imkanı sunduğunu anlatan Oktay, Azerbaycan’a Türkiye’den yatırımların artırılarak buradan BDT ülkelerine ihracat yapılmasının ikili ticaretin artırılmasında önemli etken olacağını vurguladı.

“İş birliği iklimine diğer dost ülkeleri de dahil etmeyi sürdüreceğiz”

Oktay, Azerbaycan’la ticari ilişkilerin sadece kar amacıyla yatırım olarak değerlendirilemeyeceğini, bölge ekonomisine birlikte sağlanacak katkının beraber kalkınma anlamına geldiğini dile getirdi.

“Bu bilinçle iş forumunda sağladığımız iş birliği iklimine diğer dost ülkeleri de dahil etmeyi sürdüreceğiz.” ifadelerini kullanan Oktay, bu amaçla Türkiye-Azerbaycan-Pakistan Üçlü İş Forumu’nun ve Türkiye-Azerbaycan-Gürcistan İş Forumu (TAGİF) altıncı toplantısının yapılmasının takipçisi olacaklarını bildirdi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, “Bizleri daha da güçlendirecek olan ekonomik ve ticari ilişkilerimizi geliştirmek ve yeni iş birliği imkanlarını el birliğiyle oluşturmaktır. İş insanlarımızın yolunu açarken, iki ülkenin üreticilerini, girişimcilerinin kazan-kazan anlayışıyla sahada daha aktif olduklarını görmeyi arzu ediyoruz.” dedi.

İki ülke arasında imzalanan anlaşmalar

İş Forumu kapsamında, Azerbaycan Cumhuriyeti Ekonomi Bakanlığı ile Eti Bakır A.Ş./ Artvin Maden İşletmeleri, AzerbaycanWda İhracatı ve Yatırımları Teşvik Fonu (AZPROMO) ile Bursa Ticaret ve Sanayi Odası, Azerbaycan Girişimci Kadınlar Birliği (AQSİA) ve Uluslararası Yatırım ve İş Dünyası Konfederasyonu (ULUSKON), Küçük ve Orta Girişimciliğin Geliştirilmesi Ajansı (KOBİA) ile Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) ve Azerbaycan Küçük ve Orta Girişimciliğin Geliştirilmesi Ajansı (KOBİA) ile Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu AS Group Investment ve Reta Line Mimarlık Mühendislik, CTC Holding ile Zorlu Holding, Aslan Yapı, ve Varnet Cam Sera, BETEKS ve Koçaklar Tekstil ile Bakü Tekstil Fabrikası ve Bakü Örme arasında iş birliği anlaşmaları imzalandı.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL(AA) – Japonya’nın başkenti Tokyo’da 23 Temmuz-8 Ağustos tarihlerinde düzenlenecek 32. Yaz Olimpiyat Oyunları’nda mücadele edecek milli sporcular, antrenörler ve yöneticilerden oluşan kafile, İstanbul Havalimanı’ndan törenle uğurlandı.

Havalimanının “VIP Lounge” bölümünde gerçekleştirilen törene Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu da katıldı.

Törende konuşan Bakan Kasapoğlu, milli sporcuların Türkiye’yi en iyi şekilde temsil edeceğine inandığını belirterek, “Burada ülkemizi, 84 milyonu en güzel şekilde temsil edecek sporcularımız var. Onlar bizi her zaman gururlandırdı ve gururlandırmaya devam edecekler. İnşallah yine şanlı bayrağımız ve İstiklal Marşı’mız en güzel heyecanımız olacak.” ifadelerini kullandı.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle 1 yıl ertelenen olimpiyatlara hazırlık sürecinin uzun sürdüğünü aktaran Kasapoğlu, “Hep birlikte çok uzun bir süreci yaşadık. Pandemi süreci geçti. Bu dönemde ertelenmesi veya iptal olması gibi pek çok kaygı ve heyecan yaşadık. Hamdolsun bu süreci bir fırsata dönüştürmenin mücadelesini verdik. Hiçbir zaman umutsuzluğa, karamsarlığa prim vermedik. Eldeki imkanları nasıl güçlendiririz, eksikleri nasıl gideririz diye mücadele verdik. Federasyonlarımız, antrenörlerimizle bu mücadelenin içinde olduk. ‘Bir sene var, altı ay, bir ay var, 10 gün var…’ derken, o gün geldi çattı. Şimdi hayallerimizi ve rüyalarımızı gerçeğe dönüştürme zamanı. 16 branş, 108 sporcu ve çok büyük bir umutla kafilemizi yolcu ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Tokyo 2020’ye Türkiye’nin kadın sporcu sayısı bakımından yüksek bir katılım gösterdiğini vurgulayarak, şöyle devam etti:

“Kadın sporcularımızda çok yüksek bir katılımla Tokyo’ya gidiyoruz. Kadın odaklı spor politikamız güçlü bir şekilde ilerliyor. Takım sporlarında ‘Filenin Sultanları’ bizi temsil edecek. Değerli sporcularımız ülkemizi, milletimizi gururlandırdıkları gibi, gençlerimize ve yeni nesillerimize birer rol model, ilham kaynağı oldular. Kendilerini güzel şekilde ispat ettiler. Her sporcumuz bizim gönlümüzün şampiyonu. Gönlümüzdeki altın madalya sizlere ait. Tokyo’da yine milletimizi, gençlerimizi gururlandıracaksınız. Her şey bir hayalle başlar. O hayallerin peşinden gidebilmek, gerektiğinde karamsarlık durumuna rağmen meydan okuyabilmek ve başarıyı göğüslemek… Sportmence mücadele vermeyle, gayretle, alın teriyle, karakterle sporcularımızın her biri Türkiye’nin sporcusu olarak en iyi şekilde temsili gerçekleştirecek. Koyduğunuz hedefler milyonlarca gencimize umut oluyor. Göğsünüzde taşıdığınız ay-yıldızlı formanızı, bayrağımızı ve bu aziz milleti en güzel şekilde temsil edeceğinizden şüphemiz yok.”

Sporcuların antrenörleri ile ailelerine teşekkür eden Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu, “Sayın Cumhurbaşkanı’mızın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminden itibaren spora ve sporcuya verdiği önem ile geldiğimiz aşama, yapılan devrimler meyvelerini veriyor. Bu olimpiyatta da bunu taçlandıracağız. Bu, uzun bir süreç. Olimpiyat ve sonrasında hedeflerimiz var. Millet olarak hedefleri hep daha ileri taşıyan nesillerin evlatlarıyız. Hep birlikte daha yukarılara hedef koyacağız ve bunun için gayret göstereceğiz. Birlikte ve beraber olmaya devam edeceğiz. Bütün gayretlerimiz değerli sporcularımız, yeni nesillerimiz ve gençlerimiz için.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından kafilede yer alan sporcu, antrenör ve yöneticiler, Türk Havayolları’nın Türkiye Olimpiyat Takımı için özel olarak giydirdiği uçakla Tokyo’ya hareket etti.

ANKARA (AA) – Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Ankara Sanayi Odası (ASO) 2. Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) faaliyet gösteren SOM AŞ’de sahur programına katılarak, fabrika işçileriyle bir araya geldi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ankara Valisi Vasip Şahin, ASO Başkanı Nurettin Özdebir, ASO 2. OSB Başkanı Seyit Ardıç, SOM Yönetim Kurulu Başkanı Ertuğrul Ergün ve SOM Genel Müdürü Levent Ergün’ün de eşlik ettiği Oktay, tesisleri gezerek çalışmalar hakkında bilgi aldıktan sonra basın mensuplarına açıklama yaptı.

Türkiye “tam kapanma” kararıyla Kovid-19 ile mücadele ederken diğer taraftan sanayinin tüm çarklarının döndüğünü ifade eden Oktay, “Burada da gördünüz, işçilerimiz, mühendislerimiz, tüm makinelerimiz, işverenimiz, herkes günün 24 saatinde ayakta, çalışıyor.” dedi.

Oktay, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank ve ASO Başkanı Özdebir ile sahuru 2. OSB’de yaparak, burada çalışanların dertlerini dinlemeyi istediklerini, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü nedeniyle de işçilerle bir ve beraber olmayı dilediklerini aktardı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde kabine olarak çalışan ve üreten kesimin tüm sorunlarıyla yakından ilgilendiklerini ve sorunları birlikte çözmeye çalıştıklarını, bunun göstergesi olarak da bu gece burada bulunduklarını dile getiren Oktay, ramazan ayının 20 gününün geride kaldığını, bayrama da tam kapanmanın etkisiyle salgını geride bırakmış olarak girmeyi temenni ettiklerini söyledi.

Türkiye’nin Kovid-19 salgınına karşı dünyada en etkin mücadeleyi yürüten ülkelerinden biri olduğunu ve bu mücadeleyi yürütürken de çalışanlara ve işçilere destek verdiğini anlatan Oktay, tüm alanlarda yaklaşık 600 milyar liraya yakın bir destek sağlandığını vurguladı. Oktay, şunları kaydetti:

“Bunu biz Türkiye’de söylediğimiz zaman belki kimse buna kulak kabartmayabilir ama özellikle muhalefetin kulak kabarttığı kaynaklar biliyorsunuz daha iki gün önce bir istatistiği açıkladılar. Orada da G20 ülkeleri arasında çalışanına en fazla nakit desteği sağlayan ülke olarak lider Türkiye. Biz bunu kabine olarak Cumhurbaşkanımızın liderliğinde hamdolsun başardık ve bundan sonra da başarmaya devam edeceğiz. Kısa çalışma ödeneği başta olmak üzere ve bu sıkıntılı dönemde çalışanlarımızın iş akitlerinin feshinin önlenmesi yine başta olmak üzere, asgari ücret destekleri başta olmak üzere her türlü desteği ile birlikte gerek işsizlik ödeneğinden gerek diğer tüm kaynakları seferber ederek çalışanımızın yanında olduk. Biz bugün de yine tüm ekip olarak yine işçilerimize, mühendislerimize, emek veren tüm kardeşlerimize ve işverenimize, ‘Biriz, beraberiz, dayanışma içerisindeyiz, birlik ve beraberlikle bu sıkıntıların tamamının üzerinden aşacağız’ demek üzere buradayız. Hamdolsun moralini de motivasyonunu da çalışanlarımızın oldukça yüksek buldum.”

“Yıl sonu itibarıyla inşallah ihracat rekorumuzu birlikte kutluyor olacağız”

Ziyaret ettikleri tesislerde otomotiv sektörü için bağlantı elemanları üretildiği bilgisini veren, sadece Türkiye’deki sektör için değil aralarında Volkswagen, Tesla ve Ford’un da bulunduğu birçok marka için üretim yapıldığını dile getiren Oktay, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Sadece bağlantı elemanlarını değil, bağlantı elemanlarının yapımında kullanılan makineleri da üreten bir işletmemiz burası ve onunla ilgili de hemen yeni bir tesis açılmış durumda ve kendilerinden öğrendiğimiz şey de bizi daha da mutlu etti, neredeyse artık taleplere yetişemiyoruz. Yani bu da yeni yatırımların habercisi Türkiye’de. Son özellikle birinci çeyrekte, son ihracat rakamlarımıza da baktığımızda hamdolsun 50 milyarı aşmış durumdayız. Eğer bu böyle giderse ki bu motivasyonu çok net bir şekilde gördük sanayimizde, ihracatçımızda da aynı motivasyonu gördük. Yıl sonu itibarıyla inşallah bambaşka bir şeyi birlikte kutluyor olacağız, ihracat rekorumuzu. Onun için üreten bir Türkiye şart.”

“Sanayimizin çarklarının çok hızlı bir şekilde dönmesi için desteklerimizi sürdürüyoruz”

Oktay, hizmet sektöründeki sıkıntıları farkında olduklarını, bu sıkıntıların da Kovid-19 nedeniyle bütün dünyadaki kapanmadan kaynaklandığını belirterek, “Sanayimizin çarklarının çok hızlı bir şekilde dönmesi için de sonuna kadar desteklerimizi sürdürüyoruz, bundan sonra da sürdüreceğiz. Esnafımızın da yine aynı şekilde yanında olacağız ve oluyoruz. Sıkıntıda olan ailelerimizin de yine yanında olacağız, oluyoruz.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasını hatırlatarak, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığıyla 2 milyonun üzerinde aileye 1100’er liralık destek verileceğini ifade eden Oktay, işçiler, çalışanlar, işverenler, esnaf ve hizmet sektörü için de kredi desteklerinden, prim borçlarının ertelenmesine kadar her türlü katkıyı vermeye devam edeceklerini aktardı.

Oktay, tesislerde gördükleri manzaradan son derece mutlu olduklarını söyleyerek, “Kapasite artışı ile ilgili çalışmalara şahit olduk. ASO Başkanı’mızın yine verdiği bilgilerde hamdolsun Ankara’mızla ilgili de son derece böyle gurur verici gelişmelerde inşallah yine birlikte yaşıyor olacağız. Tüm Türkiye’de olduğu gibi.” diye konuştu.

Bu başarıda emeği olan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, ASO Başkanı Özdebir ve işletme sahipleri ile çalışanlarına teşekkür ederek, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü kutlayan Oktay, “İnşallah daha nice yıllara, salgını da aşmış bir şekilde, nice rekorları birlikte kırmaya.” dedi.

Muhabir: Abdullah Yasin Güler,Hamdi Çelikbaş