Daikin pandemi sürecinde yatırımını artırdı

İSTANBUL (AA) – Daikin Türkiye Üst Yöneticisi (CEO) Hasan Önder, Daikin'in Türkiye'ye girişinden beri yaptığı en büyük yatırımların bu dönemde gerçekleştiğini belirterek, "Pandemi sürecinde ve ekonominin negatif sinyaller verdiği böylesi bir ortamda yatırımlarına hız vermesi Japonya’nın Türkiye'ye olan güvenini gösteriyor." ifadelerini kullandı.

Şirket açıklamasına göre, doğrudan yatırımcı olarak Türkiye'de faaliyet göstermeye başladığı 2011 yılından bu yana sürekli büyüme gösteren Daikin Türkiye, 2021'de hayat geçireceği toplam 53 milyon dolarlık beş yatırım ile sektördeki faaliyetlerine ivme kazandırıyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Daikin Türkiye CEO'su Hasan Önder, pandemi sürecine rağmen açık ara sektör liderliğindeki bayrağı taşıdıklarını aktararak, şunları kaydetti:

"Sektördeki en geniş ürün gamına sahip olan şirketiz. Bu yılı toplam ciro olarak yaklaşık 2 milyar 600 milyon TL gibi bir rakamla kapatacağımızı öngörüyoruz. İç pazara göre ihracat tarafımız daha güçlü. Ciromuzun yüzde 55'ini de ihracattan gelecek olan rakamlar oluşturuyor. Pandemi süreci başladığında yüzde 60 bir daralma bekliyorduk ama son 3 ayı geçen yılın üzerinde bir rakamla kapatmayı başardık. Daikin, Türkiye'ye girişinden beri yaptığı en büyük yatırımları bu dönemde gerçekleştirdi. Pandemi sürecinde ve ekonominin negatif sinyaller verdiği böylesi bir ortamda yatırımlarına hız vermesi Japonya’nın Türkiye'ye olan güvenini gösteriyor."

– Fabrika ve Ar-Ge merkezi için yatırım

"İnsana değer, çevreden başlar" mottosunu referans alarak her adımda net sıfır karbon emisyonu hedefiyle hareket ettiklerini belirten Önder, "Yatırım maliyeti 3 milyon dolar olan Güneş Enerji Sistemi (GES) projemizle 5.760 kWp güç üreterek fabrikamızın enerji ihtiyacının büyük bölümünü karşılamayı hedefliyorduk. Bu amaçla fabrikamızın tüm çatılarını güneş enerji sistemi ile kapladık. Şu an fabrikanın yüzde 110 enerjisini üretiyoruz. Tüm yıla yayarsak toplam enerji ihtiyacımızın yüzde 80'ini güneş enerjisinden almış olacağız. Yeşil bir fabrika olma hedefiyle yola çıktık. Projemiz sayesinde karbondioksit salımı yılda 4 bin 186 ton azalırken 350 bin ağaç kurtulacak." ifadelerini kullandı.

Önder, Japonya'nın 2050 yılı için net sıfır karbon hedefine göre pozisyon aldıklarını vurgulayarak, "2030'da tüm karbon salımını yarıya çekeceğiz ve bunu sadece fabrika özelinde değil ürün bazında da yapacağız. Evlerde kullanılan cihazlarla ilgili de yatırımlarımız olacak. Karbon salımının önüne geçmek için orman ya da güneş/rüzgar enerji santralleri ile ilgili yatırımlar gerçekleştirebiliriz. Çünkü önceliğimiz yeşil enerji üretmek. Bu, ülkemizdeki yeşil enerji çalışmaları için de güzel bir yatırım olacak." değerlendirmesinde bulundu.

15 milyon avroluk yeni bir yatırım ile split klima üretim hattını genişleterek kapasite artıracaklarını aktaran Önder, şunları kaydetti:

“Dış ünitede 1 milyon 100 bin adet, iç ünitede 1 milyon 400 bin adet üretim kapasitemiz vardı. Şu an 700 bin adet dış ünite kapasite artışı sağlayacak yeni bir yatırıma girdik. Kuracağımız yeni hat Mayıs 2021'de hayata geçecek. Bu yatırımın bize 100 milyon dolarlık ihracat katkısı olacak. Çünkü split klimalarımızı ağırlıklı olarak Avrupa'ya satıyoruz. Türkiye'deki fabrika ve Ar-Ge merkezi için de toplam 11 milyon avroluk 3 ayrı yatırım gerçekleştirdik. Daikin Türkiye olarak pandemi sürecinde birçok yatırımcı pazardan çıkarken biz Sakarya Hendek'teki fabrikamızın arsa ve binasını da büyütmek üzere harekete geçtik. Bunun için 6 milyon avroluk bir maliyetle 30 bin metrekarelik kapalı alan yatırımı yaptık; bu girişimimizin inşaatı halen sürüyor.

Halihazırda açık alanı 90 bin metrekare, kapalı alanı 45 bin metrekare olan bir tesisimiz vardı. Yeni yatırımımız ile açık alanımızı 105 bin metrekareye, kapalı alanımızı ise 75 bin metrekareye yükseltmiş olacağız. Bunun yanı sıra Ar-Ge merkezimize yaptığımız yaklaşık 2 milyon avroluk bir yatırımımız daha var. Ürün testleri için kullanacağımız ekstra laboratuvarlar geliştiriyoruz. Bir diğer yatırımımız ise fancoil, klima santrali, kombi gibi ürünlerimizi kapsıyor. Bu ürünlerin yeni model kalıpları ve dijitalizasyonu için 3 milyon avroluk bir yatırım gerçekleştirdik.”

– "100 milyon avroluk bir bölge Avrupa'dan Türkiye'ye kayacak"

Daikin Türkiye ayrıca, fabrikasında VRV sistemlerinin (merkezi iklimlendirme sistemi) üretimi için yaklaşık 15 milyon avro değerinde yatırım yapacak. Önder, bunun çok büyük bir sistem olduğunu belirterek, şu ifadeleri kullandı:

"Bir klima ile bir hastaneyi soğutabilecek güçte bir sistem. Bu yatırımın Türkiye'de bir benzeri yok. Türkiye pazarında satışta yüzde 35 pazar payına sahibiz ve bu üründen 10 bin adet satıyoruz. Biz 50 bin adetlik kapasite yatırımı yapıyoruz. Bunun 40 bin adetini ihraç edeceğiz. Böylece 100 milyon avroluk bir ihracat şansı yakalamış oluyoruz. Bu alanda Avrupa'daki fabrikamız sadece Avrupa için üretim yapacak. Hem lojistik avantajından hem de kolay yönetilebilirlik açısından Orta Doğu ve Afrika (MEA) bölgesine Türkiye'den gidecek. Bu yatırım ile bölge kayması da olacak. 100 milyon avroluk bir bölgenin Avrupa’dan Türkiye'ye kayacak olması bizim için gerçekten büyük bir şans olacak."

Önder, Daikin Türkiye'nin yatırımlarıyla Türkiye ekonomisine katkı sağlarken istihdam alanında da yatırımlarını sürdürdüğünü vurgulayarak, "Bin 400 kişilik bir ekibimiz var. 2 yıl içerisinde bu sayıyı 2 bin kişiye taşımayı hedefliyoruz. Bu da yüksek teknolojik ürünler ürettiğimiz için hem mühendislik alanına hem yan sanayiye ciddi bir katkı sağlayacak." değerlendirmesinde bulundu.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

KOCAELİ (AA) – Daikin tarafından çocukların temiz hava ve çevre konusunda bilinçlendirilmesi amacıyla başlatılan "Temiz Hava Elçileri Projesi" kapsamında Kocaeli'nin Gebze ilçesindeki bazı ilkokullarda temiz hava sınıfları oluşturuldu.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, iklimlendirme sektörünün öncü kuruluşu Daikin, kurumsal sosyal sorumluluk kapsamındaki çalışmalarını her geçen gün artırmaya ve daha geniş kitlelere yaymaya devam ediyor.

Bu amaçla, geleceğin büyükleri çocuklarla temiz hava ve temiz çevre konusuna dikkat çekmek isteyen ve onları bu konuda bilinçlendirmeyi hedefleyen şirketin 2017 yılında başlattığı "Temiz Hava Elçileri Projesi" tüm hızıyla sürüyor.

Proje kapsamında bugüne kadar birçok okulda etkinlikler düzenleyen şirket, belirlenen okullarda temiz hava sınıfları açarak çocukları, bu konuda bilinçlendirmenin yanı sıra "temiz hava elçileri" ailesinin bir üyesi olarak görevlendiriyor.

Türkiye genelinde 5 ila 12 yaş aralığındaki anaokulu ve ilköğretim öğrencilerine yönelik uygulanan projede, özel olarak tasarlanan temiz hava sınıfı, çocukların rahat edebileceği şekilde rahat puflarla donatılmış etkinlik odası olarak konumlanıyor. Sınıflara Daikin markalı hava temizleme cihazıyla temiz hava sağlanıyor.

Burada çocuklara temiz hava ve çevrenin ne olduğu çeşitli uzmanlarca eğlenceli biçimlerde anlatılarak bu konuda farkındalık oluşması amaçlanıyor.

Etkinlik kapsamında çocuklar bilgilenirken çeşitli hediyeler, büfe ikramları, gösteriler, uçurtma şenliği ve diğer oyunlarla dolu dolu zaman geçiriyor.

Proje, Kocaeli'nin Gebze ilçesindeki Mudarlı ve Ovacık İlkokulları'nda temiz hava sınıfları açılmasıyla devam etti. Daikin Türkiye yönetiminin de hazır bulunduğu etkinlikte çocuklar, temiz hava konusunda bilgilendirildi, ilginç gösterilerle eğlendi. Etkinlik, ilçedeki Kadıllı İlkokulu'yla devam edecek.

– "Amacımız, okullarda kalıcı iz bırakmak"

Daikin Türkiye Üst Yöneticisi (CEO) Hasan Önder, yüzlerce çocuğun katılımıyla giderek büyüyen projenin geleceğe bir yatırım olduğunu belirtti.

Hava kirliliği sorununa dikkati çeken Önder, sağlıklarını korumak için temiz ve kaliteli hava solumaları gerektiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Bunun için soluduğumuz havaya özen göstermeliyiz. Daikin olarak felsefemiz, insana gösterilen değerin çevreden başladığı… Ürünlerimizi geliştirirken çevrecilik ilkesini ön planda tutuyoruz. Temiz Hava Elçileri, çocuklarımızın bu taleplerini dile getirmeyi amaçlayan, onların doğaya ve doğanın bir parçası olan tüm canlılara karşı duyarlılığından ve sevgisinden ilham alan bir proje. Daikin olarak yarını bugünden düşünüyoruz. Amacımız, çocukları, sağlık, çevre ve tasarruf açısından doğru havanın önemi konusunda bilgilendirmek ve bu konulardaki farkındalıklarını geliştirmek. İnanıyoruz ki yarınlarımızı simgeleyen çocuklarımızın doğru hava ve temiz çevre konusunda bilinçlenmesi ve söz sahibi haline gelmesi, pek çok canlı türüne ve elbette insanlığa ev sahipliği yapan emektar dünyamızın geleceği için büyük fark yaratacak."

İSTANBUL (AA) – Daikin, kış aylarında uygun maliyetlerle ısınmak için kombi bakımlarının yaptırılmasını, soğuklar tam başlamadan kombiyi düşük ayarda çalıştırarak duvarların ısıtılmasını ve kombi su basıncının 1.5 barı aşmamasını öneriyor.

Daikin'den yapılan açıklamaya göre, enerji tüketim bedellerinin artması, tüketicileri enerji tasarrufu konusunda daha dikkatli olmaya zorluyor.

Kabarık enerji faturalarını aza indirmenin yollarını arayan tüketiciler, küçük maliyetleri göze alarak cihazlarını yüksek tasarruf sağlayan A sınıfı ürünlerle değiştirmek, düzenli olarak kombi bakımını yaptırmak ya da verimi artırma amacıyla termostatik vana ve oda termostatı gibi aparatları edinmeye yöneliyor.

Daikin, tüketicilerin artan enerji faturalarını aşağıya çekebilmesi için çeşitli önerilerde bulunuyor. Bu önerileri dikkate alan tüketiciler, hem daha tasarruflu ısınıyor hem de üst düzey konfor yaşıyor.

– Kombinin yıllık bakımı önemli

Daikin uzmanları, tüketicilerin kullanım hatalarının yanı sıra montaj aşamasında baca montajının ve yoğuşma giderinin düzgün olmaması, topraklama bağlantısının yapılmaması gibi konulara dikkati çekiyor. Uzmanlar, bu tür sorunların, cihazların bozulmasına veya veriminin düşmesine neden olabileceği konusunda uyarıda bulunuyor.

Yıllık kombi bakımı yaptırmanın çok önemli olduğunu vurgulayan Daikin uzmanları, enerji faturalarını düşürmenin yollarına ilişkin şunları kaydetti:

"Ateşleme ve alev komponentlerinin zamanla yıpranması ve kurum yapması, verimi düşürür. Bunun dışında tesisatta ve radyatörlerin üst kısmında oluşan hava, su akışını azalttığı için ısı transferi bundan olumsuz anlamda etkilenir ve yeterince ısıtma yapmaz hale gelir. Aynı şekilde kombi alt bağlantı filtrelerinin temizlenmemesi de verim kaybına neden olur. Bu nedenle öncelikle kombi bakımının düzenli olarak yaptırılması, hem konfor hem de enerji tasarrufu açısından çok önem taşır. Kombi bakımlarında ‘ucuz olsun’ düşüncesiyle korsan servislerden hizmet almak, sonraki günlerde sizi daha büyük masraflarla baş başa bırakabilir. Kış aylarını rahat geçirmek için kombi bakımlarınızı yaptırmanız ve bu hizmeti mutlaka yetkili servislerden almak gerekir."

Tüketicilerin genelde evde bulunmadıkları ve tatilde oldukları zamanlarda kombiyi çalıştırmamasının da yanlış bir uygulama olduğunu belirten Daikin uzmanları, "Özellikle kış aylarında enerji tasarrufu nedeniyle kombiyi kapatmak yerine en düşük derecede açık tutmak en doğru harekettir. Çünkü kombi kapalı olduğu zaman mekanlar soğur, kombi açıldığında ise ilk önce duvarlar ısınmaya başlar. Bu durumda bile konutların ya da binaların içleri hala soğuk kalmaya devam eder. Bu da daha fazla enerji kullanma gereksinimi, dolayısıyla daha yüksek fatura anlamına gelir. Hatta kış ayları gelmeden kombiyi düşük derecede çalıştırmak duvarları ısıtacağından daha sonrası için konforu artıran ve enerji tüketimini düşüren bir çözüm oluşturur. Bu tür durumlar, oda termostatı veya TRV ile kontrol edilmelidir." ifadelerini kullandı.

– "Enerji maliyetinden tasarruf ederek kombi çalıştırmanın yolları

Açıklamada, enerji maliyetinden tasarruf ederek kombi çalıştırmanın "9 altın kuralı" şöyle sıralandı:

"Kombinizin yıllık bakımlarını mutlaka yaptırın. Asla korsan servislerden hizmet almayın, mutlaka yetkili servislerden yardım isteyin. Ucuz olması nedeniyle ikinci el kombileri tercih etmeyin. Kombiler, CE şartlarına göre üretilir. Dolayısıyla üretim sırasında ve sonrasında test edilir. İkinci el kombiler ise toplama veya orijinal olmayan parçalar barındırır. İkinci el kombi alırsanız sonraki günlerde daha büyük masraflarla karşılaşabilirsiniz. Üstelik kış ortasında kombisiz kalarak hem ev konforunuzun bozulması hem de sağlık sorunları yaşama ihtimaliniz oluşur. Kombiyi çalıştırdığınızda ilk etapta duvarlar ısınır. Ev ya da bina ısınmaya başlayıncaya kadar enerji tüketimi fazla olur. Bu nedenle soğuklar tam anlamıyla başlamadan düşük ayarda kombiyi çalıştırıp duvarların ısınmasını sağlayın. Bu davranış, konforunuzu sağlarken yakıt tüketiminizi de azaltır. Kış aylarında uzun bir tatile gidecekseniz enerji ve gaz beslemelerini devre dışı bırakmayın. Çünkü istemeden anti-blokaj ve don koruma fonksiyonlarını devre dışı bırakabilirsiniz. Koruma sistemlerinin devre dışı kalması ise haraketli parçaların sıkışmasına ve su sıcaklığı sıfır derecenin altına düştüğünde kombinin içindeki suyun donmasına neden olur.

Kombide veya tesisatta su kaçağı olması durumunda kombiye su doldururken, su basıncını 1.5 bardan fazla basmayın. Bundan daha fazlası, kombi devreye girdiğinde suyun daha fazla genleşmesine neden olur. Bu durum genleşme tankının diyaframına zarar verebilir ve emniyet ventilinden fuzuli su boşaltmasına neden olur. Kombiye su doldururken su basıncının 1.0 bardan az olması, kombi devreye girdiğinde eşanjörde aşırı ısınmaya veya tesisatta hava kabarcıklarına neden olabilir. Tesisatta hava kabarcıklarının oluşması pompada kavitasyona, yani pompa pervanelerinin kırılmasına neden olur. Kombiden suyu tahliye etmek için 3 bar emniyet ventilinin açılmaması gerekir. Çünkü 3 bar emniyet ventili, güvenlik amaçlıdır. Sistemdeki suyun basıncı artması halinde kombiyi korumak için bir önlemdir. Kullanımda tüketici tarafından açılmaması gerekir. Radyatörlerin önünü ya da üzerini kapatacak dekoratif uygulamalardan kaçınılmalıdır. Kalorifer peteklerini çamaşır kurutmak için kullanmayın. Üzeri çamaşırla kaplı petekler, yeterince ısıtma yapmadığı gibi enerji harcamasını da artırır. Ayrıca ortamdaki nem dengesini bozduğu için sağlık açısından problemlere yol açabilir. Tüketici hataları dışında montaj aşamasındaki hatalar da önemlidir. Baca montajının ve yoğuşma giderinin düzgün olmaması, topraklama bağlantısının yapılmaması, kombide sürekli olarak arıza oluşmasına neden olur. Montaj sırasında yetkili servislerden hizmet almanız olası masrafların önüne geçecektir."