Daikin Türkiye, 10 yılda 11 kat büyüdü

İSTANBUL (AA) – Daikin Türkiye Türkiye Üst Yöneticisi (CEO) Hasan Önder, "2011 yılında Airfel’i satın alarak Türkiye pazarına giren Daikin, o tarihten beri sektör ortalamasının çok üstünde bir büyüme göstererek 10 yılda 11 kat büyümeyi başardı." dedi.

İklimlendirme sektörü şirketlerinden Daikin Türkiye'nin Sakarya'da bulunan üretim tesislerinde şirketin Türkiye'deki 10. yılı değerlendirmesi ve şirketin çevre dostu R32 soğutucu akışkanlı ilk VRV sistem ürününü için basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Önder, Ar-Ge ve fabrika yatırımlarının aralıksız sürdüğünü belirtti.

Daikin'in kısa sürede büyük ivme kat ettiğinin altını çizen Önder, "2011 yılında Airfel’i satın alarak Türkiye pazarına giren Daikin, o tarihten beri sektör ortalamasının çok üstünde bir büyüme göstererek 10 yılda 11 kat büyümeyi başardı. Ar-Ge, kurum kültürümüzün yapı taşlarından biri olan önemli bir konu. Geleceğin anahtarı da burada zaten. Ar-Ge yatırımlarımızın bütçesini sürekli yukarılara taşıyarak kendi patentlerimizi üretecek seviyede bir Ar-Ge merkezi oluşturduk ve çok güzel sonuçlar almaya başladık. Yakın gelecekte HVAC şirketlerini etkileyecek trendleri takip ediyor ve buna göre hedefler belirleyip, çalışmalarımıza yön veriyoruz.

Önümüzdeki dönemde akıllı şehirler, enerjide dijitalleşme, big data (büyük veri), blockchain, yerinden yönetim, depolama ve elektrikli araçlar sektörümüzün dinamiklerini belirleyecek ana başlıklar olarak karşımıza çıkıyor. Daikin Türkiye de bu parametrelere göre pozisyon alarak çalışmalarını sürdürüyor." şeklinde konuştu.

– Daikin, Ar-Ge ve inovasyona güveniyor

Basın toplantısında R32 soğutucu akışkanlı ilk VRV sistem ürününü de tanıtan Önder, Daikin’in çevre misyonununa dair, "Daikin, Ar-Ge, inovasyon ve teknolojisiyle iklimlendirme sektörünün açık ara lideri. Daikin’in Japonya ve ABD’de çok büyük iki teknoloji merkezi bulunuyor. Japonya’daki Teknoloji ve İnovasyon Merkezi’ne 300 milyon dolarlık yatırım yaptı. Dünya çapında 25 Ar-Ge merkezi var. Ve bu merkezlerde yaklaşık 8 bin mühendis çalışıyor. Ar-Ge merkezlerimizde yürüttüğümüz çalışmaların bir sonucu olarak bugün CERN’de bile Daikin’in üstün teknolojili ürünleri kullanılıyor." yorumunu yaptı.

Daikin'in globalde yıllık ortalama bin 300 civarında patent yayınladığını ve bütçesinin önemli bir bölümünü Ar-Ge ve inovasyona ayırdığına vurgu yapan Önder, "Pandemi döneminde sektörümüzde bir daralma olsa da biz Daikin Türkiye olarak yatırım hedeflerimizde bir değişiklik yapmadık. Daikin beş yıllık planlar ile hareket ediyor. Bu yüzden özellikle Ar-Ge alanındaki yatırımlarımızda herhangi bir bütçe kesintisine gitmedik. Biz Japon mali takvimine göre hareket ettiğimizden 2021 yılına nisan ayında giriş yaptık. Ar-Ge giderlerinin ciromuza oranı yüzde 0,5’ten yüzde 0,7 seviyesine yükseldi. 2022 Ar-Ge yatırım planlarımızda da bu seviyeyi yine aynı oranda yükseltme hedefimiz bulunuyor." ifadelerine yer verdi.

– 10 yılda 11 kat büyüdü

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Daikin, Türkiye’deki 10’uncu yılını yeni yatırımlar ve yüksek büyüme rakamlarıyla kutluyor. 2011 yılının temmuz ayında Airfel markasını alarak doğrudan yatırımcı kimliğiyle Türkiye pazarına giren ve Daikin Türkiye adıyla faaliyetlerine başlayan şirket, o tarihten beri sektör ortalamasının çok üzerinde bir büyüme performansı sergileyerek 10 yılda 11 kat büyüme başarısı gösterdi.

Türkiye’de faaliyete başladığı 2011 yılında 202 milyon TL cirosu olan Daikin Türkiye, o günden itibaren agresif bir büyüme stratejisi izleyerek yüzde 10 olan sektör ortalamasının çok üstünde bir başarı gösterdi.

Salgın döneminde sektörün tümünde yüzde 25 oranında daralma beklenmesine rağmen büyümesini sürdüren Daikin Türkiye, bir önceki yıla göre yüzde 42 büyüyerek 2020 mali yılının sonunda cirosunu 2 milyar 836 milyon TL’ye taşıdı.

Büyümesini ülkenin en önemli araştırma sonuçlarıyla tescilleyen Daikin Türkiye, İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından hazırlanan “Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Araştırması”nda 2020 yılı itibarıyla 23 basamak birden yükselerek 152’nci sıraya yerleşti. Şirket, bu başarısıyla özkaynak büyüklüğünde 57’nci olarak Türkiye’nin ilk 100 şirketi olma unvanını korudu. Faaliyetlerine başladığı günden beri inovasyon ve Ar-Ge’nin gücüne inanan Daikin Türkiye, bu alandaki yatırımlarına hız kesmeden devam etti. Turkishtime tarafından hazırlanan ‘AR-GE 250’, Türkiye’nin en çok Ar-Ge harcaması yapan şirketleri araştırmasında 18 basamak birden yükselişle 111’inci sıraya yerleşerek bu çabasının karşılığını almış oldu.

– 2021 mali yılı ihracat hedefi 300 milyon dolar

Ar-Ge ve inovasyonla büyüyen Daikin Türkiye, Sakarya Hendek’te 100 bin metrekare alan üzerine kurulu üretim tesislerinde Daikin ve Airfel markalarının kombi, klima üniteleri, fancoil, klima santralleri gibi farklı ihtiyaçlara uygun ürünlerini son teknoloji ile üretiyor; üretimden aldığı gücü iç pazarın yanı sıra ihracata da taşıyor. Cirosunun yüzde 55’ini ihracat girdilerinden elde eden Daikin Türkiye, ihracat gelirlerinde bir önceki yıla göre yüzde 28’lik bir artış sağlayarak 2020 yılında 200 milyon dolarlık ihracat rakamına ulaştı. Daikin Türkiye 2021 mali yılı ihracat hedefini ise 300 milyon dolar olarak belirledi.

​​​​​​​Isıtma, soğutma ve havalandırma alanında Türkiye’nin en geniş ürün gamına sahip Daikin Türkiye, teknolojisiyle sektörün standartlarını belirlerken, çevreci yaklaşımıyla da fark yaratıyor. “İnsana değer, çevreden başlar” mottosunu referans alarak her adımda net sıfır karbon emisyonu hedefiyle hareket eden Daikin, 2020 yılı temmuz ayında Sakarya Hendek ilçesindeki fabrikasında devreye aldığı GES projesi için 3 milyon dolarlık yatırım yaptı. Bu proje ile fabrikasında 5.760 kWp güç üretmeyi hedefleyen şirket, fabrikasının yüzde 80 enerjisini GES projesi ile sağladı. Yeşil fabrika olma hedefi ile yola çıkan Daikin, bu proje sayesinde 90 bin ağaca eş değer karbondioksit salımını yılda 4 bin 186 ton azaltmayı başardı.

– 5 milyon avro Ar-Ge yatırımı

2011 yılında kurulduğunda 21 kişilik ekibe ve 400 bin euroluk bütçeye sahip olan Daikin Türkiye Ar-Ge bölümü, bugün çalışan sayısını 3.5, bütçesini ise 5 kat artırmış büyük bir yapıyı temsil ediyor. Ar-Ge merkezi bu hacmiyle 70 milyon avro bütçeli Daikin Europe Ar-Ge’sinin en hızlı büyüyen bağlı Ar-Ge’si unvanını da taşıyor.

Daikin Türkiye Ar-Ge, 2021 yılı için yüzde 20’lik büyümenin yanı sıra 2025 yılı sonuna kadar 10 milyon avro ek yatırımda bulunmayı ve istihdamını 100 kişiye çıkarmayı hedefliyor. Geçen yıl Ar-Ge’ye 2 milyon 500 bin avro harcama yapan Daikin Türkiye, AR-GE bütçesini artırmaya devam ederken aynı tutarda laboratuvar yatırımında da bulunuyor.

65 Türk ve 5 Japon mühendisin çalıştığı Ar-Ge merkezinde toplam 70 kişiyi istihdam ediyor. Türkiye’de geliştirdiği klima, kombi, fancoil ve klima santralları ile dünya iklimlendirme sektörüne de adını başarıyla yazdıran Daikin Türkiye, Ar-Ge merkezinde yeni ürünleri araştırma ve geliştirme yolculuğuna aralıksız devam ediyor. Şirket, özellikle ısıtma ürünlerinde yaptığı başarılı Ar-Ge çalışmalarıyla RedDot, IF Design gibi uluslararası ödüllerin yanı sıra, Daikin Global bünyesindeki Excellent Product ödülünün de sahibi.

– 2025'e kadar 500 milyon dolar yatırım hedefi

Daikin Türkiye 2021 yılında Hendek Fabrika ve Ar-Ge Merkezi için toplam 30 milyon avroluk yatırımını bu yıl tamamlıyor. 15 milyon euroluk yeni bir yatırım ile split klima üretim hattını genişleterek kapasite artıran şirket, dış ünitede 1 milyon 100 bin adet, iç ünitede 1 milyon 500 bin adet üretim kapasitesine sahipken mayıs 2021 yılında yaptığı bu yatırımla 700 bin adet dış ünite kapasite artışı sağlamış olacak. Şirket ürettiği split klimaları ağırlıklı olarak Avrupa pazarına ihraç ettiği için bu yatırım Daikin Türkiye’ye 100 milyon dolarlık ek ihracat katkısı sağlayacak.

Bu yatırımın yanısıra sektörde bir ilke daha imza atan Daikin Türkiye, VRV sistemlerinin (merkezi iklimlendirme sistemi) üretimi için yaklaşık 15 milyon avro değerinde 50 bin adetlik kapasite artırım yatırımı gerçekleştirdi. Ocak 2022 yılında üretimine başlananacak VRV sistemleri ürünlerinin 40 bin adedi Ortadoğu ve Afrika (MEA) bölgesine ihraç edilecek. Türkiye’de VRV sistemlerinde yüzde 35 pazar payına sahip olan Daikin Türkiye, bu üretimin 10 bin adedini de iç pazarda satmayı hedefliyor. Bu yatırım ile 100 milyon avroluk bir bölgenin Avrupa’dan Türkiye’ ye kayacağı öngörülüyor.

2021’de hayat geçireceği toplam 53 milyon dolarlık 5 yatırım ile sektördeki faaliyetlerine ivme kazandıran Daikin Türkiye, bugüne kadar toplam 350 milyon dolarlık yatırım gerçekleştirmiş olacak. Şirketin bundan sonraki hedefi ise 2025 yılına kadar 150 milyon dolarlık daha yatırımda bulunmak.

– Küreselde 80 binden fazla çalışan

Daikin ayrıca, "Birlikte sürdürülebilir bir gelecek yaratma" temasını hayata geçirmeye devam ediyor. 150 ülkede aktif olan Daikin, halen 313 iştirak ve toplam 80 bin 369 çalışanıyla küresel bazda dev bir yapıyı temsil ediyor. İnovatif çalışmalarıyla her fırsatta çevreci bir duruş sergileyen şirket, misyonu gereği, inovasyon ve teknolojileri kullanarak hava ve yaşadığımız hayatın kalitesini yükseltmek için yoğun çalışmalar yapıyor. 2050 yılında global klima talebinin mevcut seviyelerin üç katından fazlasına çıkması bekleniyor. Buna ek olarak Kovid-19 salgınının etkisiyle hava kalitesi, havalandırma ve hava temizleme gibi konulara olan ilgi daha da arttı. Daikin artan ihtiyaçlara hem niceliksel hem de niteliksel olarak yanıt verirken, sosyal misyonunun dünyaya güvenli ve sağlıklı hava ortamları sağlamak ve küresel ısınmanın etkilerini mümkün olan en üst düzeyde azaltmak olduğunun altını çiziyor.

– 2050 yılında sera gazı emisyonu sıfırlama hedefi

Şirket, 2018 yılında oluşturduğu Çevre Vizyonu 2050 ile 2050 yılında sera gazı emisyonlarını net sıfıra düşürme hedefi koymuş durumda. Bu kapsamda spesifik hedefler ve tedbirlerle ilerleyen Daikin, ürettiği cihazlarla da bu amacı destekliyor. Dünyada Daikin’in sattığı konut tipi klimaların yüzde 97’si çevre dostu ürünlerden oluşuyor. Ürünlerin kullanımından oluşan emisyonlar 2005 yılına göre yüzde 70 azalmış durumda. Üretimde de karbon emisyonlarını 2005 mali yılına göre yüzde 76 azaltan Daikin, üretimden satışa, lojistikten servise kadar net sıfır emisyon hedefiyle hareket ediyor.

Sektörde adeta bir devrim niteliği taşıyan R32’li Mini VRV 5-S isimli cihaz, yüzde 68 daha düşük küresel ısınma potansiyeli (GWP) değerine sahip R32 soğutucu akışkanı sayesinde hem verimlilik hem de çevreci özellikleri en üst düzeye taşıyor. Bunun yanı sıra çok sayıda yeniliği içeren yeni geliştirilen Mini VRV 5-S serisi, kompakt yapısıyla kurulum esnekliği sağlıyor. 5 düşük ses seviyesinde çalışabilen cihaz asimetrik olarak tasarlanan yeni fanı sayesinde yüksek hava debisi sağlamak için ideal ortam oluşturuyor. Ev akıllı otomasyon ara yüzü ile entegre edilebilen cihaz, opsiyonel olarak Amazon Alexa veya Google Asistan üzerinden online ve sesli kontrol imkanı da veriyor.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL(AA) – Daikin, hali hazırda Avrupa’daki fabrikalarında ürettiği merkezi iklimlendirme sistemi ürünlerinden VRV sistemlerini Ocak 2022’den itibaren Türkiye'de de üretecek.

Daikin'den yapılan açıklamaya göre, Sakarya Hendek’te 15 milyon avroluk yatırımla 50 bin adetlik kapasite artırımı yapan Daikin Türkiye, üretiminin yüzde 80’ini ihraç edecek.

Türkiye pazarında 10 yılda 11 kat büyüyerek dikkatleri üzerine çeken Daikin Türkiye’den bir yatırım hamlesi daha geldi. Küresel ısınmaya karşı güçlü bir mücadele veren Daikin Türkiye, bu kapsamda yeni yatırımı için düğmeye bastı. Avrupa fabrikalarında üretilen VRV sistemleri için kolları sıvayan şirket, bu kapsamda Sakarya Hendek’te 15 milyon avroluk yatırımla, 50 bin adetlik kapasite artırımına gitti.

İklimlendirme sektörünün en önemli üretimleri arasında gösterilen VRV ürünlerini Ocak 2022 itibarıyla Sakarya Hendek’te üretmeye başlayacak olan Daikin Türkiye, böylece Avrupa’da, Belçika’dan sonra bu alanda üretim yapan ikinci büyük VRV üreticisi olacak. VRV üretiminin yüzde 80’ini ihraç edecek olan şirket, ürünlerini Orta Doğu ve Afrika bölgesine gönderecek. Bu yatırımla 100 milyon euroluk bir pazarı Avrupa’dan Türkiye’ye çekmeyi hedefleyen Daikin Türkiye, ülke ekonomisine de güçlü bir katkı sunacak.

Daikin’in R32’li ilk ürünü olan Mini VRV 5-S isimli cihazı, sektörde adeta bir devrim niteliği taşıyor. Küresel ısınmaya karşı verilen mücadelenin somut bir örneği olan cihaz, yüzde 68 daha düşük küresel ısınma potansiyeli (GWP) değerine sahip. R32 soğutucu akışkanı sayesinde hem verimlilik hem de çevreci özellikleri en üst düzeye taşıyor. Bunun yanı sıra çok sayıda yeni özellikler ile geliştirilmiş olan R32’li Mini VRV 5-S serisi, kompakt yapısıyla kurulum esnekliği sağlıyor. 5 düşük ses seviyesinde çalışabilen cihaz, asimetrik olarak tasarlanan yeni fanı sayesinde yüksek hava debisi sağlamak için ideal ortam oluşturuyor. Ev akıllı otomasyon ara yüzü ile entegre edilebilen cihaz, opsiyonel olarak Amazon Alexa veya Google Asistan üzerinden online ve sesli kontrol imkânı da veriyor.

– Üretimin yüzde 80'i ihraç edilecek

Açıklamada görüşlerine yer verilen Daikin Türkiye Üst Yöneticisi (CEO) Hasan Önder, Türkiye pazarına girdikleri günden bugüne ülke ekonomisine katkı sunmak için çalıştıklarını belirterek, "Daikin Türkiye’nin 10 yılda 11 kat büyüme başarısını elde etmesi, Türkiye’ye olan güveni de artırdı. Daikin VRV sistemleri üretim kapasitesini artırmayı hedefliyordu. Bu kapsamdaki yatırımı Türkiye’ye çekmeyi başardık." ifadelerini kullandı.

VRV sistemlerinin hali hazırda Avrupa’daki fabrikalarda üretildiğinin bilgisini veren Önder, Ocak 2022’den itibaren Türkiye’de de üretileceğini vurguladı.

Önder, böylece bu alanda üretim yapan Avrupa’daki ikinci VRV üreticisinin Daikin Türkiye olacağının altını çizerek, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Bu alanda 15 milyon avroluk ek yatırımla 50 bin adetlik kapasite artırımına gittik. Burada ürettiğimiz 50 bin adetin 40 binini, yani yüzde 80’ini Ortadoğu ve Afrika bölgelerine ihraç edeceğiz. Bu ihracatla 100 milyon avroluk bir pazarı Avrupa’dan Türkiye’ye çekmeyi planlıyoruz. Daikin, Ar-Ge, inovasyon ve teknolojisiyle iklimlendirme sektörünün açık ara lideridir. Daikin’in Japonya ve ABD’de çok büyük iki teknoloji merkezi bulunuyor. Japonya’daki Teknoloji ve İnovasyon Merkezi’ne 300 milyon dolarlık yatırım yapıldı. Dünya çapında 25 Ar-Ge merkezi var ve bu merkezlerde yaklaşık 8 bin mühendis çalışıyor. Ar-Ge merkezlerimizde yürüttüğümüz çalışmaların bir sonucu olarak bugün CERN’de bile Daikin’in üstün teknolojili ürünleri kullanılıyor. Daikin, globalde yıllık ortalama bin 300 civarında patent yayınlıyor ve bütçesinin önemli bir bölümünü Ar-Ge ve inovasyona ayırıyor. Pandemi döneminde sektörümüzde bir daralma olsa da biz Daikin Türkiye olarak yatırım hedeflerimizde bir değişiklik yapmadık. Daikin, beş yıllık planlar ile hareket ediyor. Bu yüzden özellikle Ar-Ge alanındaki yatırımlarımızda herhangi bir bütçe kesintisine gitmedik. Biz Japon mali takvimine göre hareket ettiğimizden 2021 yılına nisan ayında giriş yaptık. Ar-Ge giderlerinin ciromuza oranı yüzde 0,5’ten yüzde 0,7 seviyesine yükseldi. 2022 Ar-Ge yatırım planlarımızda da bu seviyeyi yine aynı oranda yükseltme hedefimiz bulunuyor.

İSTANBUL (AA) – Turkishtime tarafından hazırlanan "Türkiye’nin En Çok AR-GE Harcaması Yapan Şirketleri" (AR-GE 250) araştırmasında 18 basamak birden yükselen Daikin Türkiye, 111’inci sıraya yerleşme başarısı gösterdi.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, iklimlendirme sektörü şirketi Daikin, üstün teknolojili ürünleriyle sektörün standartlarını belirlerken, Ar-Ge yatırımlarıyla da geleceğe yatırım yapmaya devam ediyor. Daikin Türkiye Ar-Ge departmanı tarafından geliştirilen ve süreçte birçok prestijli ödüle layık görülen bu çalışmalar şimdi de Turkishtime Dergisi tarafından düzenlenen bir araştırma ile tescillendi. Turkishtime Dergisi’nin her yıl hazırladığı ‘AR-GE 250’ araştırmasında Türkiye’nin Ar-Ge’ye en çok yatırım yapan şirketleri listesinde geçen yıl 129’uncu sırada yer alan Daikin, bu yıl 18 basamak birden yükselme başarısı göstererek 111’inci sıraya yerleşti.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Daikin Türkiye Üst Yöneticisi (CEO) Hasan Önder, Ar-Ge merkezine ayrılan bütçenin 10 yılda 5 kat artarak 2 milyon avroya çıktığını ifade etti. Ar-Ge yatırımlarının aralıksız süreceğine vurgu yapan Önder, "Çünkü inovasyon geleceğin anahtarı ve bunu da ancak Ar-Ge ile yapabiliriz. Bu bağlamda 2021 yılı için yüzde 20’lik büyümenin yanı sıra 2025 yılı sonuna kadar 10 milyon avro ek yatırımda bulunmayı ve istihdamı 100 kişiye çıkarmayı hedefliyoruz." ifadelerini kullandı.

– "Yatırımlarımız aralıksız sürecek"

Önder, dünyanın pandemi nedeniyle zorlu bir dönemden geçtiğini belirterek, “Bu dönemde bazı şirketler ekonomik sıkıntılar nedeniyle Ar-Ge harcamalarını daralttı. Ancak Daikin için büyümenin kapısı inovasyondan geçiyor. Bunun anahtarını ise Ar-Ge çalışmaları oluşturuyor. O nedenle Ar-Ge yatırımlarımız aralıksız sürecek." açıklamasında bulundu.

Ar-Ge birimine ayırdıkları bütçeyi her yıl artırdıklarına dikkati çeken Önder, “Dünya iklimlendirme sektörüne yeni ürünlerle imza atmayı hedefliyoruz. Bu yolculukta aralıksız koşmaya ve Daikin Türkiye olarak sektöre adımızı yazdırmaya devam edeceğiz." ifadelerine yer verdi.

– 5 milyon avro Ar-Ge yatırımı

Açıklamada yer alan bilgilere göre, önceki yıl Ar-Ge’ye 1.9 milyon Euro harcama yapan Daikin Türkiye, bu yıl Ar-Ge bütçesini artırarak kur artışına rağmen 2,1 milyon Euro’ya çıkardı. Bunlara ek olarak aynı tutarda laboratuvar yatırımı da yapan şirket, 52 Türk ve 5 Japon mühendisin çalıştığı AR-GE merkezinde toplam 70 kişiyi istihdam ediyor. Türkiye’de geliştirdiği klima, kombi, fancoil ve klima santralları ile dünya iklimlendirme sektörüne de adını başarıyla yazdıran Daikin Türkiye, AR-GE merkezindeki yeni ürünleri araştırma ve geliştirme yolculuğuna aralıksız devam ediyor. Şirketin özellikle ısıtma ürünlerinde yaptığı başarılı Ar-Ge çalışmaları Red Dot, IF Design gibi uluslarası ödüllerin yanı sıra Daikin Global bünyesindeki Excellent Product ödülü ile de taçlandırıldı.

– Daikin Ar-Ge istihdamı büyüyor

2011 yılında kurulduğunda 21 kişilik ekibe ve 400 bin Euro’luk bütçeye sahip olan Daikin Türkiye Ar-Ge bölümü, bugüne gelindiğinde çalışan sayısını 3.5, bütçesini ise 5 kat artırmış büyük bir yapıya dönüştü. Ar-Ge merkezi bu hacmiyle 70 milyon Euro bütçeli Daikin Europe Ar-Ge’sinin en hızlı büyüyen bağlı Ar-Ge’si oldu. Daikin Türkiye Ar-Ge, 2021 yılı için yüzde 20’lik büyümenin yanı sıra 2025 yılı sonuna kadar 10 milyon Euro ek yatırımda bulunmayı ve istihdamını 100 kişiye çıkarmayı hedefliyor.

– Üretime yatırımlar hız kesmeden devam ediyor.

2020 yılında split klima üretimine en çok yatırım yapan şirket olan Daikin, 20 milyon Euro yatırımla yeni iç ve dış ünite montaj ve pres hatlarını devreye aldı. Ar-Ge laboratuvarlarında da split klima başı çekerek toplam 2 milyon Euro tutarındaki çınlamasız oda ve entalpi test odası yatırımlarında bulundu. Diğer bir önemli yatırım olan VRV ünitelerinin 2021’de üretimi için 15 milyon Euro’luk yeni yatırımı için düğmeye basan Daikin Türkiye, ısıtma ürünlerinde enerji verimliliği yüksek cihazların üretimi ile ilgili çalışmalarını da başarıyla sürdürüyor.

Açıklamada görüşleri yer alan Daikin Türkiye Ar-Ge Merkezi Yöneticisi Serhan Kılıç, “Daikin Türkiye, 5 yıllık planlar yaparak ilerliyor. Önceki hedeflerimizi 2020 yılında başarıyla tamamladık. Şimdi 2025 yılı hedeflerimizi çalışarak aksiyonlarımızı planladık. Hedeflerimize ulaşmak için Ar-Ge ekibi olarak çalışmalarımıza büyüyerek devam ediyoruz. Daikin’in 2030 ‘sıfır’ karbon emisyon hedefine odaklandığımız bu dönemlerde çalışmalarımızı bu hedef doğrultusunda yürütüyoruz. Bizim hikayemiz, geçen 10 yıl için öngördüklerimizi fazlasıyla gerçekleştirmiş olduğumuzu, doğru adımlar attığımızı gösteriyor; bu da ileriye umutla bakmamızı sağlıyor." ifadelerini kullandı.

Daikin’in çevreye verdiği önemin altını çizen Serhan Kılıç, şunları aktardı:

"HVAC sektöründe bulunan Daikin’in ürünlerinin çevreyi gözeten etkileri de oldukça yüksek. Son yıllarda ürünlerde ve operasyonlarda gerçekleştirilen dijitalleşme faaliyetlerinin sonucu olarak sağlanan verim artışının, çevreye ve karbon salımını azaltmaya yönelik katkıları ise tartışılmaz. Bunun yanı sıra, gürültü ölçümüne yönelik yatırımlarımızla ürünlerdeki ses seviyelerini iyileştirilmeye daha fazla önem vermeye başladık. Yerli parça oranı artırma çalışmalarında ise milli ekonomiye ve nakliye kaynaklı emisyonların azaltılmasına katkıda bulunuyoruz. Bu sayede ortalama yerlilik oranı yüzde 50’nin üzerine çıkarıldı. Avrupa Yeşil Mutabakatı’nın 2030 ve 2050 hedeflerini içselleştirmiş olan Daikin Türkiye Ar-Ge’si, doğalgaz yakan ürünlerinde çevreci bir çözüm olabilecek hidrojen yakıt kullanımına yönelik çalışmaları da başlatmış bulunuyor."

Daikin Industiries Ltd.’den gent’te 140 milyon avro Ar-Ge yatırımı

İnovasyon çalışmalarıyla iklimlendirme sektörüne yön veren Daikin Industries Ltd., Türkiye’deki Ar-Ge merkezinin de dahil olduğu Avrupa Geliştirme Merkezi (EDC)’ni daha kapsamlı araştırmalar yapabilmek amacıyla büyütüyor. Bu kararla Belçika’nın Gent kentinde 140 milyon Euro’luk bir yatırım planlayan Daikin, EDC’nin hali hazırda gerçekleştirdiği inovatif ve enerji verimliliğini en üst düzeye çıkaran araştırma ve geliştirme çalışmalarına yenilerini eklemeyi hedefliyor. 2021 yılının ikinci yarısında Gent Üniversitesi’nin Wetenschap Park yerleşkesine yapılması planlanan geliştirme kompleksi, yeni ısıtma teknolojileri, ‘nesnelerin interneti’ ve ‘yapay zeka’ gibi alanlara yoğunlaşacak. Daikin'in EMEA Geliştirme Merkezi’nin 2012 yılında kurulmasından bu yana, Avrupa’nın bu lider araştırma platformunun; Gent, Pilzen (Çek Cumhuriyeti), Güglingen (Almanya) ve Sakarya’daki (Türkiye) uydu merkezleriyle ve diğer tesisleriyle inanılmaz bir hızda büyüyerek fark yarattı.

– İhracat yapan ilk 500 şirket araştırılıyor

Turkishtime Dergisi tarafından düzenlenen ‘AR-GE 250’ araştırması, ihracat sıralamasındaki ilk 500 firma, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na kayıtlı Ar-Ge merkezi olan firmalar ve Kamuoyunu Aydınlatma Platformu’yla (KAP) AR-GE bilgilerini paylaşan firmalardan elde edilen verilerden oluşuyor. Elde edilen bu veriler, Turkishtime Araştırma Merkezi tarafından gönderilen anketlere yanıt oluşturuyor ve böylece sıralama gerçekleşiyor.