Daikin Türkiye İSO 500'de yükselişini sürdürdü

İSTANBUL (AA) – "Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Araştırması"nda bir önceki yıla göre 23 basamak yükselen Daikin, 152’nci sıraya yerleşti.

Markadan yapılan açıklamaya göre, Daikin Türkiye, İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından hazırlanan "Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Araştırması"nda bu yıl da yer aldı.

95 yıllık köklü geçmişi ve geniş ürün gamı ile dünya iklimlendirme sektörüne liderlik eden Daikin, Türkiye’nin 500 büyük dev şirketi arasındaki yükselişini sürdürerek 2020 yılı itibarıyla 152’nci sıraya yerleşti.

Salgın yılında da 23 basamak birden yükselen Daikin, özkaynak büyüklüğünde 57’nci olarak Türkiye’nin ilk 100 şirketinden biri olma unvanını korumuş oldu.

Temmuz 2011’den bu yana Sakarya’daki tesislerinde dünya standartlarında üretim yapan Daikin Türkiye, 1 milyar 750 milyon 999 bin TL’yi bulan üretimden satışları ile Türkiye’nin 500 büyük üretici devi arasında 152’nci oldu. Daikin 2015 yılında 488’inci sıradan giriş yaptığı 500 büyük dev kuruluş arasındaki yerini her yıl daha da yukarıya taşıyarak büyümesini ve başarısını tescillemiş oldu.

– 2011 yılından bu yana 14 kat büyüdü

Açıklamada görüşlerine yer verilen Daikin Türkiye Üst Yöneticisi (CEO) Hasan Önder, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarıyla sektöre öncülük etme gayretinde olduklarını belirtti. Önceki yıllarda olduğu gibi geçen yıl da birçok ilke imza atarak enerji verimliliği yüksek ve çevreci ürünleri müşterilerle buluşturduklarının altını çizen Önder, "Daikin, doğrudan yatırımcı olarak Türkiye’de faaliyet göstermeye başladığı 2011 yılından bu yana 14 kat büyüme gösterdi. Enerji verimliliği yüksek cihazlara artan ilgi bu büyümenin başlıca motivasyonu oldu ve 2020 mali yılını 2 milyar 800 milyon TL ciro ile kapattık.

Daikin Türkiye olarak yeni bir başlangıç yaptığımız 2011 yılında 202 milyon TL ciromuz vardı. Biz daha o zaman kendimize 1 milyar TL’yi aşan ciro, 1000 kişinin üzerinde istihdam hedefi koymuştuk. Şu anda 2 milyar 800 milyon TL cirosu olan 1550 kişilik büyük bir aileyiz. Hedefimiz, 2021 yılında ciroda 4 milyar TL’ye, istihdamda da 2025 yılına kadar 2 bin 500 kişiye ulaşmak. Bu doğrultuda var gücümüzle çalışıyoruz." ifadelerini kullandı.

– "Yeşil Fabrika"sında kendi enerjisiyle çevreci üretim yapıyor

Çevreci buluşlarıyla ve yaklaşımıyla sektörün çıtasını yukarı taşımayı sürdüren Daikin, çevreye duyarlı kurum değerleriyle de sektörüne öncülük ediyor. Daikin’in hem üretim maliyetlerindeki enerji girdisini kontrol edilebilir kılmak hem de yenilenebilir enerji kaynaklarından faydalanmak için Sakarya’daki fabrikasında hayata geçirdiği Güneş Enerjili Sistem (GES) projesi de salgın yılında meyvelerini verdi. Yatırım maliyeti 3 milyon dolar olan ve temmuz ayında devreye aldığı GES ile "Yeşil Fabrika"sının tüm enerjisini kendi üretir hale gelen Daikin, enerji maliyetlerinden büyük oranda tasarruf sağlarken çevreye olan saygısının da altını çizmiş oldu. Üretimden lojistiğe, ürünlerinin satışından kullanım ömrünün sonuna kadar her adımda sıfır karbon emisyonunu hedefleyen Daikin, GES ile kurulduğundan bu yana 30 bin 644 ağacı kurtardı.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL (AA) – Salgınla birlikte üç kata yakın artan talebe yanıt vermek için Ar-Ge çalışmalarını aralıksız sürdüren Daikin, ileri teknoloji ürünü Shira Plus'ı tüketici ile buluşturdu.

Daikin'den yapılan açıklamaya göre, hizmete sunulan Shira Plus, tüketici evde olmasa bile konut kontrol uygulamasından açıp kapanabiliyor, anlık elektrik tüketim verisi sayesinde elektrik faturasının hesaplanmasını sağlıyor.

Açıklamada yer alan bilgiye göre, evlerde, iş yerlerinde kullanılan klimalar ısıtma ve soğutma fonksiyonlarıyla beraber, hava temizleme, havanın nemini ayarlama, havayı kişinin üzerine üflememe ve düşük ses seviyesi gibi özellikleri ile yaşam kalitesi için büyük önem taşıyor.

Öncü teknolojiye sahip Daikin klimalar, 4+ teması altında Türkiye'yi bu dört fonksiyonun da içinde bulunduğu benzersiz özellikleriyle tanıştırırken kullanıcıları doğru havaya kavuşturuyor.

Daikin, salgınla birlikte hava temizleme teknolojilerinde neredeyse üç kat artan talebe yanıt vermek için Ar-Ge çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

– Ürün, cep telefonlarına indirilen bir aplikasyonla da takip edilebiliyor

Açıklamada görüşlerine yer verilen Daikin'in Türkiye Üst Yöneticisi (CEO) Hasan Önder, "Pandemiyle birlikte hava temizleme cihazlarına olan talep üçe katladı. Tüketicinin yoğun talebine yanıt verebilmek için çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyor, Ar-Ge çalışmalarımızla da yeni ürünler geliştirmeye devam ediyoruz. Bu çalışmalarımızın bir sonucu olan yeni ürünümüz Shira Plus'ı hizmete sunmaktan mutluyuz." ifadelerini kullandı.

Verilen bilgiye göre, Daikin'in en son ürünü olan Shira Plus, patentli Flash Streamer ve akıllı göz teknolojileriyle rakiplerinden ayrılıyor.

Standart online (çevrim içi) kumanda özelliğine sahip olan ürün, cep telefonlarına indirilen bir aplikasyonla da takip edilebiliyor.

Evdeki modem aracılığı ile telefondaki Daikin konut kontrol uygulaması kullanılarak klima açıp kapatılabiliyor ya da uzaktan programlanabiliyor.

Ayrıca, tüketiciler bu uygulama sayesinde anlık elektrik tüketim verisini görebiliyor ve faturaya yansıyan bedeli hesaplayabiliyor.

– Shira Plus, tüm odayı kişiye direkt üflemeden, homojen olarak serinletiyor

İki kademeli akıllı göz sensörü sayesinde odadaki hareketi izleyen Shira Plus, tüm odayı kişiye direkt üflemeden, homojen olarak serinletiyor.

Shira Plus'ta yer alan, sağa sola hakaret eden yönlendirici kanatçıklar, havanın üç boyutlu olarak ve homojen bir şekilde yayılmasını sağlıyor.

Tüketici hareketini anlayan teknolojisi sayesinde kanatlarını tüketicinin olmadığınız yere yönlendiren Shira Plus, kişi odadan ayrıldığında kendini tasarruf moduna alıyor.

Daha kompakt iç ünitenin sunulduğu Shira Plus, muadillerine göre daha modern ve ince bir tasarıma sahip bulunuyor.

Ultra ısıtma fonksiyonunun dahil olduğu Shira Plus, hızlı bir şekilde odanın ısınmasını sağlıyor.

Shira Plus, ultra ısıtma fonksiyonu sayesinde diğer klimalara göre ısıtma ayar sıcaklığına yüzde 14 daha kısa sürede ulaşıyor.

Ayırıcı birçok özelliğe sahip olan bu ürün, hava temizliğini ve konforu önemseyenler için ideal bir çözüm olarak öne çıkıyor.

İSTANBUL (AA) – Daikin, İstanbul Beyoğlu’nda yapılan Taksim Camii’nin iklimlendirme çözüm ortağı oldu.

Daikin'den yapılan açıklamaya göre, Sur Yapı tarafından yapımına 2017 yılında başlanan Taksim Camii, yaklaşık 15 bin metrekare kapalı alana, 1.500 metrekare de namaz alanına sahip bulunuyor.

Mimari projesini Şefik Birkiye’nin hazırladığı Taksim Camii’nin ana girişle birlikte toplam 4 girişi bulunuyor. 9 metreyi aşan yüksekliği ile Türkiye’deki en yüksek mihraplardan birine sahip olma özelliği taşıyan caminin iklimlendirme çözümünü ise Daikin üstleniyor.

Daikin’in Taksim Camii projesindeki en büyük avantajı dayanıklılığı ve ürünlerinin düşük ses seviyesi oldu. Yapımında 100 yıl dayanabilen beton kullanılan projede klima tesisatının da aynı şekilde uzun ömürlü, kaliteli ve dayanaklı olması gerekiyordu. Bu bağlamda dayanıklılığı büyük projelerde defalarca test edilmiş bir dünya markası olan Daikin ürünleri öne çıktı. Daikin markasının seçiminde Türkiye’de yatırımının olması da en büyük etkenlerden biri oldu.

– Taksim Camii’nde kullanılan Daikin ürünleri

Yaklaşık 15 bin metrekare alana sahip olan Taksim Camii’nde bay, bayan namaz kılma alanları, vakıf ofisi ve cami giriş alanlarında Daikin ürünleri kullanıldı. İç ünite ve BS kutularının ses seviyelerinin mekânın özelliğine uygun olarak düşük seviyelerde olması proje için büyük önem taşıyordu.

Bunun yanı sıra Daikin Türkiye’nin sağladığı montaj kalitesi, projeye uygun çözümler üretebilmesi ve sürekli ısıtma teknolojisine sahip olması markayı öne çıkaran özellikler oldu. Tercih edilen 8 REYQ-U, 1 RYYQ-U, 8 RYMQ-U, 4 FXDQ-A3, 72 FXSQ-A, 6 FXNQ-A, 3 HXHD125A8, 4 HXHD200A8, 1 I Touch Manager ve ilave adaptör, 35 BS kutusu aynı anda 2 bin 250 kişinin namaz kılabildiği caminin iklimlendirmesinde büyük bir konfor sağladı.

Daikin VRV sistem dış üniteler defrost sırasında bile ısıtma sağlayan gerçek sürekli ısıtma teknolojisi ile mükemmel konforu kesintisiz sağlıyor. VRV IV+ heat pump RYYQ-U tekli ünite sistemlerinde ısı depolama elemanı kullanılıyor. Sadece Daikin’de bulunan bu ısı depolama elemanı-(PCM tankı) faz değiştirebilen Daikin’e patentli özel bir malzeme ile dolu oluyor.

Bu malzeme defrost işlevi sırasında iç ünitelerde kesintisiz ısıtma sağlayarak konforu sürekli hale getiriyor. Dış ünite eşanjörü defrost işlevi ısı depolama elemanında toplanan enerjiyle sağlanıyor. Böylece iç ortamda kesintisiz konfor sağlanıyor. Çoklu dış üniteli VRV IV+ heat pump RYMQ-U ve VRV IV + ısı geri kazanımlı REYQ-U modellerinde ise sürekli ısıtma teknolojisi sıralı defrost ile oluyor.

Aynı anda yalnızca 1 dış ünite eşanjör için defrost işlevi uygulanıyor, diğer dış üniteler ısıtmaya devam ediyor. Dış ünitelerin sıralı olarak defrostu çözme teknolojisi sayesinde ısıtma süreci boyunca iç ortamdaki konfor kesintisiz olarak devam ediyor.