Per. Haz 20th, 2019

“Davetli bile olsalar gereğini yapacaklar”

(AA) – Valiliğinden, davetli bile olsalar düğün, nişan, spor müsabakası ve benzeri etkinliklerde ateşli silahla havaya ateş açılması durumunda ihbar, tutanak altına alma ve müdahale yükümlülüklerini yerine getirmeyen kolluk görevlileri hakkında soruşturma açılacağı bildirildi.

Valilikten yapılan yazılı açıklamada, vatandaşların huzur ve güven ortamı içinde yaşamalarının devletin asli görev ve sorumluluğu olduğu vurgulandı.

Bayram, düğün, uğurlama, spor müsabakası gibi organizasyonlar sırasında meskun mahalde ateşli silahlarla havaya ateş açılması nedeniyle yaralama ve ölüm olayları meydana gelebildiğine işaret edilen açıklamada, "Bazı organizasyonlarda, kamu görevlileri tarafından da ateşli silahla havaya ateş açıldığı, bunun sonucunda vatandaşlarımızdan yaralananların olduğuna dair sosyal medyada paylaşımların yer aldığı, basın yayın organlarında buna benzer haberlerin yayınlandığı görülmektedir." ifadesine yer verildi.

– "Havaya ateş açılmaması" taahhütnamesi alınacak

Kişilerin can güvenliğinin korunması, suç işlenmesinin önlenmesi, kamu düzeninin sağlanması çerçevesinde, meskun mahalde havaya ateş açılmasının önlenmesine yönelik tedbirlerin büyük önem taşıdığı belirtilen açıklamada, şu uyarılarda bulunuldu:

"Düğün, nişan, spor müsabakası, eğlence ve benzeri organizasyonlar sırasında, ateşli silahla havaya veya çevreye ateş edilmesine müsaade edilmemesi önem arz ediyor. Bu kapsamda il sınırları içinde yapılan etkinliklerde, organizasyon sahiplerine izin verilirken 'silah kullanılmaması, havaya ateş açılmaması' hususlarına ilişkin taahhütname alınacaktır. Organizasyonlarda davetli olarak bile bulunan kolluk görevlileri ihbar, tutanak altına alma ve müdahale yükümlülüklerini yerine getirmedikleri takdirde, haklarında soruşturma açılacaktır. Muhtarlar da bölgelerinde bu durumun olduğunu öğrendiklerinde kolluk birimlerine ihbarda bulunma yükümlülüklerini yerine getireceklerdir."

Organizasyon sahipleri tarafından açık alanlarda yapılacak kutlamalarda havaya ateş açılmaması, silah kullanılmamasına yönelik afişin tüm katılımcıların görebileceği şekilde etkinlik alanına asılması gerektiği aktarılan açıklamada, "Organizasyonlarda, silahı ile havaya ateş açtığı tespit edilen kamu personeli hakkında da derhal disiplin işlemlerine başlanılacak, bu görevliler hakkında idari para cezası uygulanıp uygulanmadığı hususuna özellikle dikkat edilecektir. Aksine davranan kişiler hakkında durumlarına uyan adli veya idari işlemler derhal tesis edilecektir." bilgisi paylaşıldı.

 • Eşini silahla vurduktan sonra intihar etti
 • SAMSUN (AA) – Samsun'un İlkadım ilçesinde bir kişi, eşini silahla öldürdükten sonra intihar etti.
  Kentte bir otelde çalışan Gökhan Erçin (31), bir süre ayrı yaşadıktan sonra tekrar bir araya geldiği eşi Ayşe Erçin (30) ile evlerinde tartışmaya başladı.
  Kavgaya dönüşen olayda Gökhan Erçin, tabancayla eşinin başına ateş etti. Gökhan Erçin, daha sonra aynı silahla intihar etti.

 • “İlimizde ahır ve samanlık gibi yerlere ikamet taşıması yapılmamıştır”
 • SAMSUN (AA) – Samsun Valiliğince "bazı mahallelerde ahır ve samanlıklara seçmen kaydığı" yapıldığına ilişkin haberlerin gerçeği yansıtmadığı bildirildi.
  Valilikten yapılan yazılı açıklamada, bazı mahallelerde ahır ve samanlıklara seçmen kaydı yapıldığıyla ilgili medya kuruluşlarında çıkan haberler üzerine açıklama gereği duyulduğu belirtildi.
  Ahır ve samanlık gibi yerlere ikamet taşıması yapılmadığı aktarılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:
  "Konut olmayan yerlere