Cum. Haz 21st, 2019

DEAŞ mağduru köylülere tazminat ödenecek

KERKÜK (AA) – Irak'ın Kerkük kentinin güneyinde, köyleri ve evlerine DEAŞ terör örgütü tarafından zarar verilen ailelere tazminat ödeneceği belirtildi.

Kerkük Vali Yardımcısı Ali Hummadi, AA muhabirine, DEAŞ tarafından evi tamamen tahrip edilen her aileye yaklaşık 33 bin dolar tazminat ödeneceğini söyledi.

Bölgenin DEAŞ terör örgütünden kurtarılmasının üzerinden bir yıl geçmesine rağmen göçmen durumundaki insanların geri dönemediklerini ifade eden Hummadi, bu kişilerin geri dönmesi için çalıştıklarını belirtti.

Tazminatın, Bağdat hükümeti tarafından tahsis edilen Kerkük imar bütçesinden ayrılacağını aktaran Hummadi, yerel hükümet tarafından oluşturulan komisyonun bir hafta içinde hasar tespit çalışmalarını tamamlayacağını, sonrasında da ödeme işlemlerinin başlayacağını aktardı.

  • Kerkük'te DEAŞ saldırısı – 26.06.2018
  • KERKÜK (AA) – Irak'ın Kerkük kentinin güneyinde ve Türkmenlerin yoğunlukla yaşadığı Tazehurmatu kasabasının yakınındaki bir köye terör örgütü DEAŞ tarafından düzenlenen saldırı sonucunda çıkan çatışmada, örgütün sözde bölge sorumlusunun öldürüldüğü belirtildi.
    Kerkük Polis Müdürü Ali Kemal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kerkük'ün Tazehurmatu kasabası yakınında terör örgütü DEAŞ'ın gerçekleştirdiği saldırının bölgedeki güvenlik güçleri tarafından geri püskürtüldüğünü aktardı.

  • DEAŞ Kerkük'te 1 sivili öldürdü 18.11.2018
  • – Terör örgütü DEAŞ, Kerkük’te 2 köye baskın düzenleyerek bir sivili öldürdü, bir kişiyi ağır yaraladı