Depremde çalışan AFAD ekibi Kars'a döndü

KARS (AA) – Elazığ'da meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremin ardından bölgeye giden Kars İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) arama kurtarma ekibi, çalışmalarını tamamlayarak kente döndü.

Kars Vali Yardımcısı Tahsin Aksu ile İl AFAD Müdürü Oktay Ayğan, Elazığ'dan dönen 5 kişilik ekibi İl Güvenlik Acil Durumlar Koordinasyon Merkezi'nin (GAMER) önünde karşıladı.

Vali Yardımcısı Aksu, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, depremde hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralılara da şifa dileyerek, "Büyük bir kahramanlık örneği gösterdiniz, hep beraber önemli bir olayda bulundunuz ve bu önemli görevi büyük bir fedakarlıkla yerine getirdiniz." dedi.

AFAD İl Müdürü Ayğan ise depremden dolayı herkesin yüreğinin yandığını aktararak, "Kars ekibimizin, insan kurtarmak, enkaza girmek, tırnaklarla enkazı kazımak ve Türkiye'nin de deneyim açısından sayılı ekiplerden birisi olması gurur verici. Arkadaşlarımız görevlerini başarılı bir şekilde yerine getirdiler. Bugün de sağ salim geri döndüler." ifadelerini kullandı.

Ekiplerin daha organize bir şekilde hızlı hareket ettiğini vurgulayan Ayğan, şunları kaydetti:

"Gönül ister ki afetler olmasın, insanlar ölmesin ama bizim de bir gerçeğimiz var. Deprem üreten bir coğrafyadayız ve depremlerde yaşadığımız acılardan aldığımız dersler onu gösteriyor ki bugün daha hızlı hareket edebiliyoruz, daha organize bir durumdayız. Türkiye bu afette uluslararası bir arama kurtarma ya da farklı bir yardım kabul etmedi. Kendi yaralarımızı kendimiz saracak kapasitedeyiz ve bundan sonra daha da iyi olacağını ümit ediyoruz."

AFAD Kars Müdahale Şube Müdürü Sabri Yükselen de görevlerini en iyi şekilde yapmaya özen gösterdiklerini söyledi.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

ANKARA (AA) – Elazığ depreminde ağır hasar gören Malatya'daki Kurucaova Mahallesi Anaokulu, ASELSAN Sosyal İnovasyon Liderleri (ASİL) Yardımlaşma Derneği tarafından yeniden inşa ettirilerek, "ASELSAN Anaokulu" adıyla hizmete girdi.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, söz konusu anaokulu 24 Ocak'ta meydana gelen ve merkez üssü Elazığ'ın Sivrice ilçesi olan 6,5 büyüklüğündeki depremde ağır hasar görmüştü.

Okulun yeniden inşası için Malatya Valiliği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile ASİL Yardımlaşma Derneği arasında protokol imzalanmıştı.

Anaokulu, ASELSAN'ın sosyal sorumluluk platformu ASİL tarafından yeniden inşa ettirildi.

ASELSAN Anaokulunun açılış törenine Malatya Valisi Aydın Baruş, AK Parti Malatya milletvekilleri Öznur Çalık ve Bülent Tüfenkci ile ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Haluk Görgün de katıldı.

Görgün, buradaki konuşmasında, anaokulunun bağışçıların destekleriyle yeniden inşa edildiğini belirterek, "Anaokulumuz minik öğrencilerin ikinci yuvası olmak için hazır. 9 bini aşan çalışanıyla milletimize mal olmuş ASELSAN'ımızın insanımız, gençlerimiz ve çocuklarımız için yürüttüğü projeleri bulunuyor. Yeniden inşa ettiğimiz Malatya Doğanşehir Kurucaova ASELSAN Anaokulumuz hayırlı olsun." ifadelerini kullandı.

ASİL Derneği Yönetim Kurulu Başkanı ve ASELSAN Kurumsal Yönetim Genel Müdür Yardımcısı Hakan Karataş da "ASELSAN ve ASİL Derneği olarak bu çocuklarımızın fiziksel, duygusal ve zihinsel gelişimlerine ne kadar destek olursak o kadar mutluluk duyacağız." değerlendirmesinde bulundu.

ANTALYA (AA) – Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) internet sitesinde yer alan bilgiye göre, Akdeniz’de saat 14.14’te 4,5 büyüklüğünde deprem kaydedildi.

Deniz yüzeyinin 26,02 kilometre derinliğindeki depremin merkez üssünün Kumluca ilçesine 84,42 kilometre mesafede olduğu belirlendi.

Kumluca Kaymakamı Uğur Kolsuz, AA muhabirine, sarsıntının ilçede hafif şekilde hissedildiğini söyledi.

Depremin ardından AFAD, jandarma yetkilileri ve mahalle muhtarlarıyla irtibat kurduklarını belirten Kolsuz, “Depremle ilgili şu ana kadar bize intikal eden herhangi bir olumsuzluk bulunmuyor. Ekipler, araştırmalarını sürdürüyor.” dedi.