DERLEME – Kovid-19 salgınıyla ilgili dünyada son 24 saatte yaşanan gelişmeleri derleyerek yayımlıyoruz. Saygılarımızla. AA

SARAYBOSNA (AA) – Dünya genelinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 310 bini geçerken, iyileşenlerin sayısı da 1,8 milyona yaklaştı.

Salgından en fazla etkilenen ABD'de 1 milyon 496 bine ulaşırken, can kaybı da 89 bini aştı. Ülkede iyileşen kişi sayısı ise 331 bin 176 oldu.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) Direktörü Robert Redfield, 1 Haziran'a kadar ülkedeki Kovid-19 kaynaklı ölümlerin 100 bini geçeceğinin tahmin edildiğini açıkladı.

İngiltere'de ise Kovid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 34 bin 466, vaka sayısı ise 240 bin 161 oldu.

Kovid-19 salgınıyla mücadeleye dönük sokağa çıkma kısıtlamaları, Londra'da protesto edildi.

– İtalya'da 9 Mart'tan bu yana en düşük ölüm

İtalya'daki can kaybı 153 artarak 31 bin 763'e, Kovid-19 vakalarının sayısı ise 224 bin 760'a çıktı. İyileşen kişi sayısı ise 122 bin 810 oldu. Bugünkü ölü sayısı, ülkede sıkı karantina tedbirlerinin ilan edildiği 9 Mart’tan bu yana kaydedilen en düşük günlük ölü sayısı oldu.

İtalya'da hükümet, daha önce 1 Haziran’da açılacağını duyurduğu restoran, bar, kafe, ibadethanelerin açılışını 18 Mayıs'a çekti. İtalya ayrıca, 3 Haziran'dan itibaren sınırlarını AB ülkelerine açacak.

Fransa'da ise can kaybı 27 bin 625'e, iyileşen kişi sayısı ise 61 bin 66'ya ulaştı. Yeni vaka sayısına ilişkin bilgiler ise bugün paylaşılmadı.

Yükseköğretim, Araştırma ve İnovasyon Bakanı Frederic Vidal, Kovid-19 aşısının 18 aydan önce hazır olamayacağını söyledi.

İspanya'da ise Kovid-19 salgınında hayatını kaybedenlerin sayısı son 24 saatte 102 artarak 27 bin 563'e çıktı. Bu, günlük ölümlerde 16 Mart'tan bu yana açıklanan en düşük sayı oldu. Ülkedeki vaka sayısı 276 bin 505, iyileşen sayısı 192 bin 253 oldu.

Başbakanı Pedro Sanchez, 14 Mart'ta ilan edilen ve 4 kez uzatıldıktan sonra 24 Mayıs'ta süresi dolacak OHAL'in haziran sonuna kadar sürmesi için meclisin onayını isteyeceklerini açıkladı.

– Cezayir'de tokalaşmak ve sarılmak fetva ile yasaklandı

Cezayir'de Kovid-19 nedeniyle Ramazan Bayramı'nda tokalaşmayı ve sarılmayı yasaklayan fetva yayımlandı.

Almanya’nın farklı kentlerinde Kovid-19 ile mücadelede alınan tedbirler, binlerce kişi tarafından protesto edildi.

Salgın sebebiyle mart ayında askıya alınan Almanya Birinci Futbol Ligi'ndeki (Bundesliga) maçlar kaldığı yerden seyircisiz olarak devam etti.

Gine'de OHAL bir ay uzatıldı, sokağa çıkma yasağı saatleri kısaltıldı.

Eritre'de Kovid-19 vakası kalmadı. Tespit edilen 39 vaka da iyileşti, can kaybı yaşanmadı.

– Pakistan ile Afganistan arasındaki sınır yaya geçişlerine açıldı

Pakistan'da mayıs ayında askıya alınan iç hat uçuşları bugün kısıtlı olarak yeniden başladı. Ayrıca Afganistan-Pakistan arasındaki sınır kapılarından Torkham yaya geçişlerine açıldı.

İran'da Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı son 24 saatte 35 artarak 6 bin 937'ye çıkarken, ülkede 70 gün sonraki en düşük günlük ölüm kaydedildi.

İran'da salgınına karşı alınan tedbirler kapsamında 5 Mart'ta ülke genelinde kapatılan ilk ve orta dereceli okullar bugün tekrar açıldı.

Rusya'da vaka sayısı 9 bin 200 artarak 272 bin 43'e, can kaybı ise 119 artarak 2 bin 537'ye çıktı. İyileşen sayısı ise 63 bin 166 olarak açıklandı.

CSKA Moskova Basketbol Takımı'nın doktoru Roman Abzhelilov, Kovid-19 sebebiyle hayatını kaybetti.

– Nepal'de ilk can kaybı

Benzer Haber:  Kütahya'da bir köy karantinaya alındı

Brezilya'da Kovid-19 nedeniyle yaşanan can kaybı 14 bin 817'ye, 218 bin 223'e çıktı.

Zimbabve'de Kovid-19 nedeniyle uygulanan sokağa çıkma yasağı ikinci bir emre kadar uzatıldı.

Venezuela'da salgın nedeniyle ara verilen futbol liglerinde 2020 sezonu iptal edildi.

Tunus'ta 5 gün aradan sonra ilk kez Kovid-19 vakası görüldü.

Hindistan'da Yüksek Mahkeme, Kovid-19 tedbirleri kapsamında getirilen ezan okuma yasağının iptaline hükmetti.

Asya ülkesi Nepal'de Kovid-19 nedeniyle ilk can kaybı yaşandı.

MSB: "TSK ve MİT'in koordineli çalışması sonucu, Irak'ın kuzeyindeki Asos bölgesinde PKK'lı 5 terörist hava harekatıyla etkisiz hale getirildi."

Bakan Varank: "Türkiye, atacağı adımlarla yeni normalin kurallarını belirleyen ülkelerden biri olabilir."

Bakan Varank: "Ekonomik konjonktür toparlanmaya başladı. Tüketici ve reel sektör güven endeksleri yukarı yönlü hareket ediyor."

Bakan Varank: "Bugün itibarıyla binin üzerinde yoğun bakım solunum cihazımızın ihracatını gerçekleştirmiş durumdayız."

Bakan Varank: "Ülkemizin demokrasi ve özgürlük kazanımları bir parmak şıklatmayla değil, Cumhurbaşkanımızın 18 yıllık büyük mücadelesiyle elde edildi"

Pekcan: "Firmaları e-ihracata özendirmek için e-ticaret sitesine üyeliklerini 2020 için yüzde 80, sonraki yıllarda yüzde 60 oranında destekleyeceğiz."

  • Sağlık Bakanlığından normalleşme sürecinde 11 sektöre yönelik yeni rehber - ANKARA (AA) - Sağlık Bakanlığınca, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri sonrası kontrollü normalleşme sürecine ilişkin hazırlanan rehberler tek başlıkta toplandı.Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu'nun önerileriyle kontrollü normalleşme süreci kapsamında, 11 sektöre yönelik alınması gereken tedbirler de belirlendi.Rehberde, beyaz eşya ve mobilya mağazaları, kozmetik ve parfümeri mağazaları, akaryakıt istasyonları, market ve süpermarketler, oto yıkama, oto servis, tamirhaneler ve lastikçiler, oto galeri ve oto kiralama işletmeleri, ofis ve büro sisteminde faaliyet gösteren tüm işletmeler, emlakçılar ve gayrimenkul danışmanlık ofisleri, elektronik ve telekomünikasyon mağazaları ve tesisatçılarda alınması gereken önlemler yer aldı.Beyaz eşya ve mobilya mağazalarında iş yerinin görünür bir yerine Kovid-19 önlemleri ile… Daha fazlasını oku »Sağlık Bakanlığından normalleşme sürecinde 11 sektöre yönelik yeni rehber
  • TÜBA Uluslararası Akademi Ödülleri'ne aday gösterme süresi uzatıldı - ANKARA (AA) - Türkiye Bilimler Akademisinin (TÜBA) bilim insanlarını teşvik ve takdir etmek amacıyla verdiği Uluslararası Akademi Ödülleri'nin bu yılki aday gösterme süresi 19 Haziran'a kadar uzatıldı.Akademiden yapılan açıklamada, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle 2020 yılı TÜBA Uluslararası Akademi Ödülleri'ne aday gösterme sürecinin uzatıldığı bildirildi. Açıklamada görüşlerine yer verilen TÜBA Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Şeker, salgının son birkaç aydır dünyanın gündemindeki küresel bir problem olduğunu hatırlattı. Bu nedenle Türkiye'de de bilimsel çalışmaların pek çoğunun salgına odaklandığına dikkati çeken Şeker, "TÜBA'nın önemli ödül programlarından biri olan TÜBA Uluslararası Akademi Ödülleri için 3 Mart'ta aday gösterme sürecini başlatmıştık. Pandemi süreci nedeniyle… Daha fazlasını oku »TÜBA Uluslararası Akademi Ödülleri'ne aday gösterme süresi uzatıldı
Etiketler: