Dijital Anadolu Projesi'nde “dijital dönüşüm ve siber güvenlik” konuşuldu

İSTANBUL (AA) – Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) ve Türkiye İş Bankası iş birliğinde dijital liderler ile KOBİ'leri buluşturan Dijital Anadolu Projesi, "Dijital Dönüşüm ve Siber Güvenlik" ana temasıyla devam etti.

TÜRKONFED'in açıklamasında göre, üretime odaklanan sektörlerin dijital dönüşümüne katkı sağlama hedefiyle hayata geçirilen projenin çevrim içi etkinlik serisinin son etkinliği, "Dijital Dönüşüm ve Siber Güvenlik" ana temasıyla gerçekleştirildi.

Teknoloji yazarı Serdar Kuzuloğlu'nun moderatörlüğünde düzenlenen yılın altıncı etkinliğine, Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Özlem Kestioğlu, EY Türkiye Şirket Ortağı ve Siber Güvenlik Hizmetleri Lideri Ümit Yalçın Şen ve Softtech Bilgi Güvenliği ve Risk Yönetimi Direktörü Hasan Reyhanoğlu katıldı.

Etkinlikte konuşan Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Özlem Kestioğlu, e-ticaretteki hacim artışının yüzde 60'ının kalıcı olacağının ifade edildiğini bildirdi.

Sağlıktan finansa, turizmden eğitime, perakendeden bankacılığa kadar her sektörde veri analizine dayalı yapay zeka teknolojilerinin kullanıldığı köklü değişiklikler beklendiğini kaydeden Kestioğlu, şu açıklamalarda bulundu:

"Salgın öncesi, fabrikalarında tüm personeliyle süreçlerine devam eden bir firma, Kovid-19 döneminde yeni nesil nesnelerin interneti teknolojileri sayesinde üretim hariç tüm süreçlerini uzaktan yönetebilecek konuma geldi. Bununla birlikte salgın sürecinde şirketlerin en büyük ihtiyaçlarından biri uzaktan çalışma teknolojileri oldu. Biz de bu alanda özelikle farklı ihtiyaçlar için işletmelere eğitim faaliyetlerinde bulunuyoruz. Vodafone Business olarak önümüzdeki dönemde de KOBİ'lerin dijitalleşmesi için çalışmalarımıza devam edeceğiz."

– "KOBİ'lere yönelik siber güvenlik sistemleri sunulmalı"

EY Türkiye Şirket Ortağı ve Siber Güvenlik Hizmetleri Lideri Ümit Yalçın Şen ise Türkiye'nin siber saldırı alan ülkeler arasında genellikle üst sıralarda yer aldığını belirterek, kurumların genellikle mal ya da hizmet kaybına yol açan bir siber saldırıyla karşılaştıktan sonra bu alana yatırım yapmaya yöneldiklerini bildirdi.

Şen, "Bu nedenle siber güvenliğe yönelik farkındalığı artırmak için hem kamu hem de eğitim hayatı nezdinde geniş kapsamlı bir programa ihtiyaç duyduğumuzu söylemek mümkün. Salgın koşullarıyla birlikte KOBİ’lerin siber güvenliğe yatırım yapması giderek güçleşiyor. Ekosistemin daha makul ücretlerle KOBİ'lere yönelik siber güvenlik sistemleri sunması faydalı olacaktır." ifadelerini kullandı.

Softtech Bilgi Güvenliği ve Risk Yönetimi Direktörü Hasan Reyhanoğlu da bilginin sayısallaşmasıyla risklerin de değiştiğini belirterek, siber tehditlerden bahsetti.

Reyhanoğlu, "Günümüzde bireylerden KOBİ'lere ve büyük kurumlara kadar herkesi tehdit eden siber riskler var. KOBİ'lerin bu alana yatırım gerçekleştirmeleri, en azından temel farkındalık eğitimi almaları, güçlü şifreler ve ikinci faktör doğrulama kullanmaları son derece önemli." değerlendirmesinde bulundu.

TÜRKONFED ve Türkiye İş Bankası iş birliğinde 2018'de başlayan Dijital Anadolu Projesi, bugüne kadar 18 bin katılımcıya ulaştı.

Farklı temaların işlendiği etkinlik serisi, her ayın son perşembe günü, dijitalleşmeye odaklanan işletmeleri ve girişimcileri, dijital liderler ile buluşturmaya devam edecek.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL (AA) – İşCep'in ÇekCepte özelliği ile esnaf ve KOBİ'ler hangi bankadan olursa olsun vadesi gelmemiş çekleri kolayca nakde çevirebiliyor.

Bankadan yapılan açıklamaya göre, İş Bankası, esnaf ve KOBİ'lerin ticaret hayatını kolaylaştırmak ve onlara hız kazandırmak için dijital finansal çözümlerine her geçen gün bir yenisini ekliyor.

İşCep'in ÇekCepte özelliği ile henüz vadesi gelmemiş çekler kolayca nakde çevrilebiliyor. Esnaf ve KOBİ'ler çeklerinin karşılığında kredi kullanmak için saniyeler içerisinde başvuruda bulunabiliyor, bu sayede bir yandan işlerine devam ederken, diğer yandan alacaklarının vadesini beklemeden, ödemelerinin tarihini daha rahat planlayabiliyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Şahismail Şimşek, esnaf ve KOBİ'lerin finansmana erişimlerinde önemli olan tüm finansal enstrümanlara yönelik dijitalleşme imkanlarını gözeterek çalışmalarını sürdürdüklerini belirtti.

ÇekCepte uygulamasının da ödeme sistemleri içinde yoğun olarak kullanılan çekli işlemlere yeni bir soluk getireceğini aktaran Şimşek, "İşCep üzerinden karekodu okutulan çekin bir tür röntgenini çekiyoruz ve başvuru sonucunu saniyeler içinde müşterimize iletiyoruz. Müşterilerimiz de aldıkları bu hızlı ön onaydan sonra çekle birlikte şubeye 2 iş günü içinde başvurarak son derece süratli bir şekilde başvurularını sonuçlandırabiliyorlar. İş Bankası olarak müşterilerimizin finansman ihtiyaçlarını anlamaya ve onlara en uygun çözümleri sunmaya devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

İSTANBUL (AA) – İstanbul Eminönü’nde bulunan Türkiye İş Bankası Müzesi 28 Ekim’de açacağı "Bir Asrın Ardından / Cepheler, İnsanlar ve Büyük Zafer" başlıklı yeni sergisi için İstiklal Madalyası mirasçılarına, madalyaların sergiye ödünç verilmesi için çağrıda bulundu.

Müze'den yapılan açıklamada, "Yeni Sergimiz için ödünç vereceğimiz İstiklal Madalyaları ya da madalyalı fotoğraflarıyla aile büyüklerinizi birlikte analım." ifadesine yer verildi.

Açıklamaya göre, Atatürk’ün Samsun'a çıkışının yüzüncü yılında açılan ve büyük ilgi gören İstiklal Sergisi'ni İzmir'e uğurlayan Türkiye İş Bankası Müzesi, yeni sergisini İzzeddin Çalışlar küratörlüğünde, Prof. Dr. Mesut Uyar ve Dr. Selim Erdoğan danışmanlığında, Cem Kozar ve Işıl Ünal Kozar'ın tasarımıyla hayata geçiriyor.

Diğer yandan, İstiklal Sergisi sırasında, 29 Ekim 1923’te Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Cumhuriyet’in ilan edildiği ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ilk Cumhurbaşkanı seçildiği oturumu yöneten Meclis Başkanvekili merhum Abdullah İsmet Eker’in kızı Mucizat Eker Divringi babasının, Çanakkale Savaşı, Sakarya Meydan Muharebesi ile Kurtuluş Savaşı ve 2. Dünya Savaşı’nda farklı cephelerde mücadele eden, İş Bankası’nda 20 yılı aşkın süre görev yapan merhum Osman Nuri Oral’ın torunu, emekli banka mensuplarından Rengin Karan dedesinin İstiklal madalyalarını Türkiye İş Bankası Müzesi'ne bağışlamıştı. Bu bağışların pekiştirdiği ilhamla yeni serginin ana bölümlerinden biri Milli Mücadele'nin kahramanlarını anmak için ayrıldı.

Müzenin çağrısıyla sergide ödünç verecekleri aile büyüklerine ait hatıralarla yer almak isteyenler, "info@isbankmuze.com.tr" internet adresinden veya "0212 511 1804" numaralı telefondan başvuruda bulunabiliyor ve bilgi alabiliyor.