“Dilsiz” filminin galası Esenler'de yapıldı

İSTANBUL (AA) – Murat Pay'ın yönetmen koltuğuna oturduğu, Vildan Atasever, Ozan Çelik ve Mim Kemal Öke'nin başrollerini paylaştığı "Dilsiz" filminin gala gösterimi, Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi'nde gerçekleştirildi.

Film, Esenler Belediyesi tarafından düzenlenen sinema salonlarında gösterim fırsatı bulamayan veya salon imkanı az olan filmler için "Bağımsız Film Galaları" kapsamında sinemaseverlerin beğenisine sunuldu.

Aynı zamanda Türk sinemasına ve sinemacılara da destek olmak amacıyla yapılan etkinlikte film gösterimi öncesi basın mensuplarıyla bir araya gelen oyuncu Vildan Atasever, filmin hat sanatı aracılığıyla bir gencin hakikate olan manevi yolculuğunu anlattığını söyledi.

Atasever, filmden önce 3 ay hat dersi aldığını belirterek, şunları kaydetti:

"Çok keyifliydi. Cavide Pala'nın öğrencisiydim. Onunla ettiğimiz sohbetler, hat sanatında levhalara yazılan cümlelerin anlamları, onun dışında bir hattatın hatta başladıktan sonraki kendi içsel yolculuğunu öğrenmek, o sükuneti, sakinliği yaşamak, hat sanatı aracılığıyla kendi geleneksel müziğimize, musikimize de ulaşmak… Yani benim için çok faydalı bir dönem oldu."

Filmin sınırlı sayıdaki salonda gösterime girdiğini, fakat birçok yerde seyirciyle buluşabildiklerini ifade eden Atasever, "Bizim bu tarz filmlere, manevi değerleri anlatan filmlere demek ki ihtiyacımız varmış. Bu yüzden kulaktan kulağa taleplerden dolayı üniversitelerde, Türkiye'nin birçok şehrinde, daha dün İzmir'de, Bolu'da, Erzurum'da yakın da belki Şanlıurfa'da yani birçok şehri geziyoruz." dedi.

Atasever, film gösterimi sonrası yapılan söyleşide de hat dersi almaya karar verdiği sırada filmin senaryosunun kendisine geldiğine işaret ederek, şunları anlattı:

"Senaryoyu okuduğum zaman çok heyecanlandım. Daha önce okuduğum kadın karakterlerine hiç benzemeyen bir hanımefendi karakteriyle karşılaştım. Aslında 'ben bu projenin içerisinde olmak istiyorum' derken, 'ben bu duygunun içerisinde olmak istiyorum' niyetiyle filmi kabul ettim. Benim için çok faydalı bir dönem oldu. Murat, Cavidan ve Mim Kemal Hocam'la ettiğim sohbetler benim bildiğim, içinde olduğum dünyayı bambaşka taraftan farklı şeyler keşfetmeme neden oldu. Çok şükür iyi ki bu proje olmuş diye düşünüyorum."

Murat Pay da hat üzerine bir film yapmak için yola çıkmadığını dile getirerek, "Kendimi rastgele böyle bir şey içerisinde buldum. Elimize yüzümüze bulaştırmış olabiliriz. Ama öyle veya böyle bir film ortaya çıkardık. Bundan sonra nasıl bir yol alacağımızı ben de bilmiyorum. Bir şeylerin kendiliğinden gelişmesi gerektiğini düşünüyorum." ifadelerini kullandı.

Filme hazırlanırken hattın farklı sanat dallarıyla iç içe omurga bir sanat olduğunu keşfettiğini dile getiren Pay, hikayenin de bu keşif sürecinde şekillendiğini kaydetti.

Filmin yapımcısı İsmail Murat Erdağı ise kaybolan değerleri sinema ile filmin başında yer alan sandık sahnesi gibi, yeniden gün yüzüne çıkarmak istediklerinin altını çizdi.

Söyleşi sonrası film ekibi, seyircilerin filme dair sorularını yanıtladı.

– "Dilsiz" filmi hakkında

Pay'ın senaryosunu Selman Kılıçaslan ile birlikte kaleme aldığı filmin başrollerinde Ozan Çelik, Mim Kemal Öke, Vildan Atasever ve Emin Gürsoy yer alıyor.

Hüsn-ü hat sanatını usta-çırak ilişkisi üzerinden anlatan dram türündeki yapım, duvar ressamlığıyla hayatını idame ettiren bir adamın, hat sanatıyla haşır neşir olan bir kadın ve bu sanatın eski kuşak ustalarından Eşref Efendi ile tanışması sonrası değişen hayatını konu ediniyor.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL (AA) – Türk Telekom'un dijital televizyon platformu Tivibu temmuz ayında, salgından dolayı sinemada gösterime girememiş macera, aksiyon ve eğlence içerikli yeni filmleri ekranlara getiriyor.

Türk Telekom'dan yapılan açıklamaya göre, Tivibu, temmuz ayında fantastikten bilim kurguya, gerilimden müzikale farklı türlerdeki en yeni vizyon filmlerini seyircilerle buluşturuyor.

Kemal Sunal’ın vefatının 21. yıl dönümünde Tivibu, 3 Temmuz'dan itibaren sanatçının filmlerini "Seç İzle/Film/Tivibu Vitrin/Kemal Sunal Filmleri" klasöründe ekranlara getiriyor. Ödüllü yönetmen Christopher Nolan imzalı filmler de temmuzda Tivibu'nun içerikleri arasında öne çıkıyor.

Yeni vizyon filmlerinden Godzilla ve Kong'un savaşını beyaz perdeye taşıyan, bu yılın beklenen filmi "Godzilla vs. Kong", aynı isimli efsane video serisine dayanan "Mortal Kombat" ve yeni tehlikelerle karşı karşıya olan Wonder Woman'ın maceralarını konu edinen "Wonder Woman 1984" gibi yapımlar, fantastik filmseverlere hitap ediyor.

Broadway müzikalinden sinemaya uyarlanan "Tepelerde", başrollerinde Angelina Jolie ve Nicholas Hoult'un rol aldığı gerilim filmi "Ölmemi İsteyenler" ve animasyon klasiği "Tom ve Jerry" de vizyon yapımları arasında bulunuyor.

Tivibu temmuz içeriklerinde, sanatçının anısına saygı duruşu için hazırlanan ve aralarında "Kapıcılar Kralı”, “Korkusuz Korkak”, “Köşeyi Dönen Adam”, “Atla Gel Şaban” gibi Yeşilçam klasiklerinin bulunduğu 20 filmlik Kemal Sunal seçkisi de öne çıkıyor.

Tivibu’nun Sinema TV kanalında Kırmızı Halı Kuşağı'nda ve Sinema 1001’de Kült Filmler Kuşağı’nda ay boyunca “Kara Şövalye”, “Kara Şövalye Yükseliyor”, “Batman Başlıyor”, “Tenet” ve “Yıldızlararası” filmlerinin de aralarında olduğu 8 Christopher Nolan filmi de izleyiciyle buluşuyor.

İSTANBUL (AA) – Sosyal medyada yayınlanan komik videolarıyla üne kavuşan Yasemin Sakallıoğlu'nun ilk sinema filmi "Zengo"nun halk galası gerçekleştirildi.

Sakallıoğlu'nun yanı sıra oyunculardan Dilşah Demir, Ece İrtem ve Semih Varol'un katıldığı gösterim, Mall Of Istanbul'da yapıldı.

Ekip gösterim öncesinde takipçileriyle buluşarak, kendilerini görmeye gelenleri sahneden selamladı ve onlarla fotoğraf çektirdi.

Filmin senaryosunu da kaleme alan Sakallıoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, filmin senaryo aşamasıyla birlikte 20 ayda tamamladığını söyledi.

Sakallıoğlu, hayatında ilk kez bu kadar heyecanlandığını anlatarak, "Beni bugünlere halk getirdi. Video çekerek bugünlere geldim ve böyle bir filmin kutlamasının da bence en çok halkla yapılması gerekiyordu. O yüzden sevenlerimle bir arada olmaktan çok mutluyum." dedi.

Senaryoyu yazarken Şahan ve Togan Gökbakar'ın kendisine eşlik ettiğini belirten oyuncu, "Zengo"da kadın dayanışmasını anlattıklarını ifade etti.

Başrol oyuncularından Ece İrtem de çok iyi bir ekip çalışmasına imza attıklarını ve filmdeki samimiyetin seyirciye yansıyacağını dile getirdi.

Bugün gösterime giren Çamaşırhane Film yapımı "Zengo"nun yönetmenliğini Şahan Gökbakar ve Müge Manuş üstleniyor.

Ünal Kantarcı, Neşe Mengüloğlu, Burcu Ural, Nurgül Mutlu Akgüneş ve Yasemin Yılıkoğlu'nun da rol aldığı filmin konusu şöyle:

"Yaşadığı mahalleye kentsel dönüşüm gelmesi nedeniyle bir anda zenginleşen Zerrin, mahalledeki kadınlara kendi tasarımlarını giydirip ünlü bir modacı olma hayalleri kuran biridir. Biraz sonradan görme olsa da içten ve eğlenceli bir kadın olan Zerrin, çocukluğundan beri yoğun bir rekabet içinde olduğu Menkıbe'nin kendi tasarımlarını çalıp bir de üzerine defile düzenlemesiyle çılgına döner. Zerrin, yanına terzisi ve en yakın arkadaşı olan Fazilet'i de alarak hayatını değiştirecek çılgın bir maceraya atılır."