Per. Haz 20th, 2019

Din görevlileri işitme engelliler için işaret dili öğrendi

– Çankırı Müftülüğü bünyesinde imam ve Kur’an kursu öğreticisi olarak görev yapan 44 personele işaret dili eğitimi verildi

ÇANKIRI (AA) – Çankırı Müftülüğü bünyesindeki din görevlileri işaret dili eğitimi aldı.

Çankırı Müftülüğü ile Halk Eğitim Merkezi iş birliğinde, müftülük bünyesinde görevli imam ve Kur'an kursu öğreticilerinden oluşan 44 kişiye işaret dili eğitimi verildi.

Eğitimin ardından sertifika almaya hak kazananlar için Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Konferans Salonu'nda tören düzenlendi.

İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Öztürk, burada yaptığı konuşmada, her bireyin dinini öğrenme özgürlüğü bulunduğunu söyledi.

İşitme engellilerin de dinlerini en güzel şekilde öğrenme hakları olduğuna işaret eden Öztürk, "Bu anlamda 44 adayımızın sertifika alması hem Diyanet İşleri Başkanlığımız hem de Milli Eğitim adına bizlere onur ve gurur veriyor, mutlu oluyoruz. İnşallah öğrendiğiniz işaret diliyle gönülleri fethedersiniz. Sizlere müracaat eden vatandaşlarımıza din hizmetlerini en güzel şekilde verirsiniz." dedi.

Engelliliğin bir kusur olmadığını vurgulayan Öztürk, "Bizlerin de olmayacağımıza dair bir garanti yoktur. Kardeşlerimiz için bu, gerçekten güzel bir davranış şekli olacaktır. Büyük camilerimizde hutbe verirken işitme engelliler için işaret diliyle anlatılması çok güzel olacaktır." ifadesini kullandı.

İl Müftüsü Bürhan Keleş ise engellilere de din hizmeti götürmek için çalışmalar yaptıklarını belirterek, sertifika almaya hak kazanan kursiyerleri tebrik etti.

Konuşmaların ardından kursiyerlere sertifikaları verildi.

  • Hastaları için “işaret dili” öğrendiler
  • AMASYA (AA) – Amasya Üniversitesi Sabuncuoğlu Şerefeddin Eğitim ve Araştırma Hastanesi personeli, işitme engelli hastaların sağlık hizmetinden daha kolay faydalanmasını sağlamak amacıyla işaret dili öğrendi.
    Halk Eğitim Merkezince verilen 2,5 aylık kursları tamamlayan 24 personel, hastane binasındaki törende sertifikalarını aldı. Personel, hazırladıkları gösteriyi de işaret diliyle sundu.
    İl Sağlık Müdürü Öner Nergiz, gazetecilere yaptığı açıklamada, projenin engelli

  • 2053 işitme engelli işaret dili ile İstiklal Marşı'nı okuyacak

  • – Rize Anadolu Kültür Spor ve Eğitim Yardımlaşma Derneği’nin “Ellerime Ses Ver” projesiyle, kabul günü olan 12 Mart’ta, 81 ilden 2053 kişilik işitme engelliler korosu, İstiklal Marşı’nı işaret diliyle okuyacak