Sal. Oca 28th, 2020

‘Diplomatik temasların geliştirilmesi konusunda mutabık kaldık’

İSTANBUL

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Avusturya Dışişleri, Avrupa ve Uyum Bakanı Karin Kneissl, Başbakanlık Dolmabahçe Ofisi’nde baş başa ve heyetler arası görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Kneissl, gelecek yıllarda hem bakanlık hem teknik, bürokratik, konsolosluklar düzeyinde daha fazla adım atılacağını düşündüğünü ve bugünkü görüşmelerden memnun olduğunu dile getirerek, “Beklentilerimizin üzerinde oldu, onu da açıkça ifade etmek istiyorum.” diye konuştu.

Bazı görüş farklılıkları olsa da bugünkü ziyaretin nedeninin karşılıklı ilişkileri düzeltmek, karşılıklı anlayış sağlamak ve bazı farklı görüşlerin nasıl meydana geldiğini açıklayabilmek olduğunu anlatan Kneissl, “Kültür yılı konusunda biz bürokrat düzeyinde herhalde bir takvim oluşturacağız. Elçiliklerden, İstanbul’daki kültür enstitüsünden destek göreceğimizi ve hem Türk hem Avusturya tarafında bu organizasyonun gerçekleşeceğini söyleyebiliriz. Ayrıca karşılıklı diplomatik temasların geliştirilmesi konusunda mutabık kaldık.” dedi.

Avusturya’daki Türk kökenli vatandaşlardan, Avusturya’da yaşayan Türk vatandaşlığına sahip kişilerden ve çifte vatandaşlıktan bahsettiklerine değinen Kneissl, “Çok samimi konuştuk, görüştük. Gerçekten de kritik, sıkıntılı konulara değinebildik. Çünkü benim buradaki amacım, birlikte hareket etmek, birbirimiz hakkında değil de birbirimizle konuşmak. Üçüncü taraflar çok karıştı bizim ilişkilerimize. Onun için burada bugünkü işbirliği, yeni yollar arayışı bulmak ve diyalog arayışı önemliydi diyebilirim.” diye konuştu.

Zeytin Dalı Harekatı

Bölgesel ve siyasi konuların da ele alındığını vurgulayan Kneissl, şöyle devam etti:

“Viyana’da Suriye özel görevlisi başkanlığında görüşmeler yapılıyor, Birleşmiş Milletler nezdinde. Kuzey Suriye ve buradaki Zeytin Dalı Harekatı’yla ilgili konuştuk. Buradaki gelişmeleri de kısmen kaygıyla izlediğimi ifade ettim. Burada da bütün konuların aslında bir müzakereyle çözüleceği konusunda da mutabık kaldığımızı söyleyebilirim. Burada siyasi kararların alınması gerektiğini söyledik. Ayrıca buradaki öğretmenler ve yazarlar hakkında da görüştük. Bazı konularda farklı fikirlerimiz olmasına rağmen bir çok konuya değindik ve bunu da karşılıklı güven ortamında yapabildik. Başka düzeylerde de diyalog sağlayacağımızı söyleyebildik.”

Avrupa Birliği konusu

Kneissl, soruları yanıtlarken, bugünkü görüşmenin Avusturya’nın Türkiye’nin Avrupa Birliğine üyeliği konusundaki sert tutumunu değiştirip değiştiremeyeceğine ilişkin bir soruya, şu yanıtı verdi:

“Ziyaret amacım, birinci derecede karşılıklı görüşmeleri ve buradaki atmosferi geliştirmekti. Fazlasıyla memnun olduğumu, bir çok konuya değindiğimizi ifade ettim. Avrupa Birliği konusuna çok kısaca değindik ama bizim birinci ve öncelik verdiğimiz konu bu değildi. Çünkü Sayın Çavuşoğlu’nun dediği gibi aramızdaki görüş ayrılıklarını ve Avusturya’nın burada farklı bir tutumda olduğunu da biliyoruz. Bu bir sır değil. Ancak bu konunun dışında Viyana ile Ankara arasında görüşeceğimiz bir çok konu olduğunu düşünüyoruz. Benim de buraya gelmemin asıl nedeni buydu. Bu anlamda da bugünkü ziyaretimiz, Avusturya bakımından ve umarım Türkiye bakımından da çok verimli geçti.”