Cts. Tem 20th, 2019

Diyabet hastasının yardımına ekipler yetişti

– Hakkari’de yolu kardan kapanan köyde mahsur kalan diyabet hastası, ekiplerin yoğun çabasıyla hastaneye götürüldü

HAKKARİ (AA) – Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde kar ve tipi nedeniyle yolu kapanan köyde mahsur kalan hastası Kinyas Arslan, ekiplerin çalışması sonucu hastaneye ulaştırıldı.

İlçeye yaklaşık 30 kilometre mesafedeki Keçili köyünde aniden fenalaşan diyabet hastası 50 yaşındaki Arslan yol kapalı olduğu için hastaneye götürülemeyince, yakınları 112 Acil Sağlık ekiplerinden yardım istedi.

Sağlık ekipleri, kardan kapalı yolda araçlarıyla ilerleyemediği için durumu İl Özel İdaresine bağlı Yüksekova Şantiye Şefliğine bildirdi.

Bunun üzerine harekete geçen karla mücadele ekipleri bölgeye gelerek kapalı yolu açtı.

Uzun uğraşlar sonucu köye ulaşan sağlık ekipleri, ilk müdahalesini evde yaptığı hastayı paletli ambulansla Yüksekova Devlet Hastanesine kaldırdı.

Hasta yakını Ali Rıza Arslan, yol kapalı olduğu için Kinyas Arslan'ı hastaneye götüremediklerini anlatarak, "Sağlık ekipleri gelene kadar doktorların yönlendirmesiyle hastaya müdahale ettik. Sonra sağlık ekipleri geldi. Ekiplere çok teşekkür ediyorum." dedi.

  • 2030'a kadar yaklaşık 40 milyon tip 2 diyabet hastası insülinsiz kalabilir
  • ANKARA (AA) – Dünyada gelecek 12 yıl içinde yaklaşık 40 milyon tip 2 diyabet hastasının, diyabetli kişi sayısı artmaya devam ettiği ve erişim imkanlarını artırmak konusunda önemli ölçüde gelişme kaydedilmediği takdirde insülinsiz kalabileceği belirtildi.

    Uluslararası basında yer alan haberlere göre, "Lancet Diabetes and Endocrinology" dergisinde yayımlanan çalışmada, 2030 yılına kadar dünyada 79 milyon tip 2 diyabet

  • “Diyabet ülkemizde ve dünyada hızla yayılmakta”
  • ERZURUM (AA) – Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesinde (BEAH) 14 Kasım Diyabet Günü dolayısıyla düzenlenen etkinlikte, hasta ve yakınlarına yönelik tarama yapıldı.
    Hastanede, poliklinikler girişine endokrin servisince kurulan platformda, hastaneye gelen hasta ve yakınlarından tarama yaptırmak isteyenler önce sağlık bilgilerini içeren form doldurdu. Daha sonra bu kişilerden kan örneği alınarak diyabet taraması yapıldı.
    Taramaya katılanlara, sağlık