Pts. Ağu 19th, 2019

Diyaliz merkezlerinde diyaliz teknikerleri hizmet verecek

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, diyaliz teknikerlerinin yaşadığı istihdam sorununun, yürürlüğe girecek yeni yönetmelikle çözüleceğini bildirdi.

ANKARA(AA) – Sağlık Bakanı , Twitter’dan yaptığı paylaşımda, Bakanlık olarak diyaliz merkezlerinde daha nitelikli ve kesintisiz hizmet vermek amacıyla yeni bir düzenlemeyi hayata geçirdiklerini duyurdu.

Yürürlüğe girecek yeni yönetmelikle “Hemodiyaliz ve Periton Hemşireliği Sertifika Programlarını”nın sonlandırılacağını belirten Koca, “Bu sayede istihdam sorunu yaşayan diyaliz teknikerlerinin önünün açılmasını sağlayacağız. merkezlerinde kademeli geçişle sadece diyaliz teknikerleri ile hizmet vermeyi hedefliyoruz.” açıklamasında bulundu.

Sertifika almış hemşirelerin hakları korunacak

Yönetmeliğin yayım tarihinden önce sertifika almış hemşirelerin tüm haklarının korunacağının altını çizen Koca, şu ifadelere yer verdi:

“Kamuda yeterli diyaliz teknikeri kadrosu oluşuncaya kadar diyaliz hizmetlerinin aksamaması sağlanacaktır. Ayrıca daha önce periton diyalizi alanında görevlendirilmeyen diyaliz teknikerleri için Periton Diyalizi Sertifikalı Eğitim Programı başlatarak bu alanda da görev yapmaları sağlanacaktır. Sağlık hizmetlerinde diğer meslek grupları için de benzer çalışmalar gündemimizdedir. Her meslek grubunun kendi alanında görevini yapması için gerekli düzenlemeleri yapacağız.”

Muhabir: Duygu Yener

  • 35. Ulusal Nefroloji, Hipertansiyon, Diyaliz ve Transplantasyon Kongresi
  • ANTALYA (AA) – Türk Nefroloji Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Kenan Ateş, "'Kaya tuzu tansiyonu düşürür, ödemi çözer.' Bunlar doğru veya yanlış, bazı meslektaşların ağzından verilmeye çalışıldı. Tuz tuzdur, kayadan da çıksa, Himalaya'dan da gelse içindeki yapısı değişmiyor. Fazla tüketilmesi zararlıdır." dedi.
    Türk Nefroloji Derneği tarafından düzenlenen, "35. Ulusal Nefroloji, Hipertansiyon, Diyaliz ve Transplantasyon Kongresi" Antalya'nın