Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Martı'dan “aile içi adalet” vurgusu:

AĞRI (AA) – Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Huriye Martı, eşlerin hayatın sorumluluklarını dengeli paylaşmalarını isteyerek, "Biz bu dengeye adalet diyoruz. Ailede esas olan adalettir. Sadece karı, koca arasında değil çocuklar arasında da adalet çok önemlidir." dedi.

Prof. Dr. Martı, Ağrı'da İl Müftülüğünün Kültür ve Kongre Merkezi'nde düzenlediği "Hakları ve Saygınlığı ile İslam'da Kadın" konferansında yaptığı konuşmada, kadın ve erkeğin birbirlerine olan üstünlüğünün ancak takvayla olabileceğini söyledi.

Allah'ın kadın ve erkeklere farklı farklı özellikler verdiğini ifade eden Martı, şöyle konuştu:

"Bir kadın ve erkek, birbirleriyle birebir aynı değildir. Bu farklılıklar hayatımızı kolaylaştırmak içindir. Farklılıklarımız sayesinde biz birbirimizin dünya hayatını kolaylaştırıp, beraber cennete yürümeye çalışırız. Hem kadının hem erkeğin birtakım hakları ve sorumlulukları olmalıdır. Karı, koca hayatın sorumluluklarını dengeli paylaşmalıdır. Biz bu dengeye adalet diyoruz. Ailede esas olan adalettir. Sadece karı, koca arasında değil çocuklar arasında da adalet çok önemlidir."

Martı, kadın ve erkek arasında adaletsizliğin çok erken yaşlarda başladığına işaret ederek, toplumların adaletsiz davranmaya çok meyilli olduğunu dile getirdi.

Ağrı ile Konya arasında hiçbir fark olmadığını aktaran Martı, "İnsanlar oğlu olunca daha çok sevinir, kızı olunca da üzülür. İki kızı üst üste olana 'Bu bari oğlan olsaydı' derler. Üçüncüsü de kız olursa 'Bir bereketsizlik var bu kadında' diyerek sırtlarını dönerler." ifadelerini kullandı.

Başlık parası ve mehir konularına da değinen Martı, şunları kaydetti:

"Mehir gelinin hakkıdır. Gelinin ekonomik güvencesidir. 'Bir demir yüzük bile olsa mehir ver' der peygamberimiz. Kadına mutlaka mehir verilmelidir ve bu mehir her ailenin kendi seviyesine göre verilir. Varlıklı ailelerde daha fazla altın miktarı, arsa ya da ev şeklinde olabilir. Orta halli ailelerde mehir daha düşük olabilir ama mutlaka kızın kendisine verilir. Kızın anne ve babasına başlık parası İslam'a aykırıdır, verilmez. Kadına verilen o mehir elinden alınamaz. Düğünlerde mehir için anlaşma yapılır, nikah kıyılırken bilezikler dizilir. Sonra düğün biter bitmez düğün borcu ödenmesi için gelinin elinden onlar zorla alınır. Bunun adı gasptır."

İl Müftüsü Tandoğan Topçu'nun, Martı'ya İshak Paşa Sarayı tablosunu hediye etmesiyle sona eren konferansa, müftülük personelinin yanı sıra çok sayıda kadın katıldı.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

ANKARA (AA) – Erbaş, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Bu yıl düzenlediğimiz yaz Kur’an kurslarımızda 1 milyon 906 bin 615 evladımız Kur’an-ı Kerim ile buluştu. Kurslarımıza katılan evlatlarımızı tebrik ediyor, değerli velilerine ve büyük özveri gösteren hocalarımıza en kalbi teşekkürlerimi sunuyorum.” ifadelerini kullandı.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, paylaşımında kurslara ilişkin sayısal verilerin bulunduğu görsele de yer verdi. Buna göre, 4-9 yaş grubu öğrencilere yüz yüze eğitim verilirken, 10-15 yaş grubundakilere yüz yüze ve çevrim içi, 16-22 yaş grubundakilere ise yüz yüze eğitim verildi.

68 bin cami ve 13 bin Kur’an kursu olmak üzere toplam 81 bin noktada gerçekleştirilen kurslarda, 110 bin din görevlisi görev yaptı.

Kurslarda 1 milyon 32 bin 615’i erkek, 874 bini kız olmak üzere toplam 1 milyon 906 bin 615 öğrenci, Kur’an-ı Kerim ile itikat, ibadet, ahlak ve siyer derslerinden oluşan temel dini bilgiler eğitimi aldı.

İSTANBUL (AA) – Yaz Kur’an kursları kapanış programı 39 ilçeden çocukların katılımıyla Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi’nde yapıldı.

Öğrencilerin okuduğu dua ve Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programda konuşan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, çocuk sesleri ile çınlamayan ve onlarla süslenmeyen camilerin garip olduğunu söyledi.

Erbaş, çocukların kendileri için çok önemli olduğunu kaydederek, “Sizler, istikbalimizi emanet edeceğimiz en büyük değerlerimizsiniz. Bu yüzden Rabbimizin rızasına ve Peygamber Efendimizin hayatına getirdiği değerlere uygun bir şekilde yetişmemiz gerekiyor.” diye konuştu.

Hz. Muhammed’in 23 sene boyunca Rabbinden aldığı vahiy ve Kur’an Kerim ile insanlığı karanlıklardan aydınlığa çıkarmak için gayret ettiğini dile getiren Erbaş, okullardaki Kur’an-ı Kerim ve Peygamberin Hayatı derslerinin ise yeterli olmadığını ifade etti.

Bu derslerin yaz Kur’an kurslarıyla takviye edildiğini dile getiren Erbaş, “Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, ülkemizdeki insanların yüzde 80 küsuru, temel dini bilgilerini yaz Kur’an kurslarımızda, camilerimizdeki hocalarımızdan öğreniyorlar. Yüzde 20’ye yakın kısmı da örgün eğitim ile öğreniyorlar. Demek ki yaz Kur’an kurslarımızın önemi burada öne çıkıyor.” dedi.

“Öğrendiklerimizi unutmamak için tekrarlayacağız”

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, öğrencilere yaz Kur’an kursunda öğrendiklerini unutmamaları için bol bol tekrar tavsiye etti.

Kur’an-ı Kerim’de tekrarlanan ayetler olduğuna dikkati çeken Erbaş, “Çünkü Kur’an-ı Kerim’i başından okumaya başlayan bir Müslüman, belki 1 ayda belki 2 ayda belki 1 yılda sonunu getirebilir. İşte ara ara o sayfalarda önemli konuları Rabbimiz unutmayalım diye bize hatırlatıyor. Biz de öğrendiklerimizi unutmamak için tekrarlayacağız.” değerlendirmesini yaptı.

Erbaş, Kovid-19’un en önemli zorluklarından birisinin nefes alamamak olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Hastanelerde ağzına hava verilen hastalarımızı görüyorsunuz değil mi? Ben onların şöyle düşündüğünü zannediyorum: ‘Ya Rabbi beni buradan kurtar, rahat nefes alayım, sana daha fazla ibadet edeceğim, sana daha fazla 5 vaktin haricinde nafile namazlar kılacağım’ dediğini biliyorum. İşte bu yüzden Cenab-ı Hakk’ın, bizlere nasip etmiş olduğu nimetlere karşı şükretmek için ibadet ediyoruz. Yediğimiz o nimetler, içtiğimiz içecekler, soluduğumuz hava, etrafımızdaki yeşillikler, akan dereler, çaylar, gökyüzündeki güneş, hepsi bizim için yaratılmış, insan için yaratılmış. İnsanoğluna bu kadar nimet vermiş Cenab-ı Hak. Değmez mi 4 rekatlık sabah namazı, 10 rekatlık öğle namazı, 8 rekatlık ikindi namazı, 5 rekat akşam namazı, 13 rekat yatsı namazı. Hepsini toplasan bir saatimizi alıyor.”

Duaların ardından öğle namazıyla tamamlanan programa İstanbul Vali Yardımcısı Hasan Hüseyin Can, İstanbul İl Müftü Vekili Hüseyin Demirhan, bazı müftüler, 39 ilçeden öğrencilerle Yaz Kur’an Kursu eğiticileri katıldı.

Çiğdem Münibe Alyanak, Mücahit Türetken