Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Bursa'da kız öğrenci yurdunun açılışını yaptı:

BURSA (AA) – Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, "Gençlerimizi ne kadar iyi yetiştirirsek, geleceğe ne kadar iyi hazırlarsak, onların hem eğitimleri hem de kalmaları için rahat yerler hazırlanması noktasında ne kadar gayret edersek, Allah indinde o kadar güzel ve makbul işler yapmış oluruz." dedi.

Erbaş, Bursa'nın Nilüfer ilçesinde, Türkiye Diyanet Vakfı Bursa Abdullah Tivnikli Kız Öğrenci Yurdu'nun açılışında, kurumun açılmasına vesile olan Türkiye Katılım Bankaları Birliği mensuplarına teşekkür etti.

Eğitim ve öğrenimin önemine değinen Erbaş, "Gençlerimizi ne kadar iyi yetiştirirsek, geleceğe ne kadar iyi hazırlarsak, onların hem eğitimleri hem de kalmaları için rahat yerler hazırlanması noktasında, burada gördüğünüz yurt gibi, ne kadar gayret edersek Allah indinde o kadar güzel ve makbul işler yapmış oluruz." ifadesini kullandı.

Türkiye Diyanet Vakfının 66 öğrenci yurdunun bulunduğuna işaret eden Erbaş, şöyle konuştu:

"Yurtlarımızda öğrencilerimizin mümkün olduğunca bir otelde kalmaları şeklinde değil de hem yurtta kalmalarını hem de yurtta eğitim ortamları içinde vakitlerini geçirmelerini sağlamaya, çeşitli seminerler, okuma planları, etkinlikler yaparak adeta ikinci bir üniversite eğitimi haline getirmeye çalışıyoruz. Amacımız, öğrencilerimize yetişmelerinde güç vermek, daha nitelikli yetişmelerini sağlamak."

Erbaş, Vakfın bütün yurtlarında, yurt, kurs, burs şeklinde bir metotla çalıştıklarını anlatarak, "İnşallah bu yurdumuzda nice gençlerimiz kalırlar, yetişirler ve onları geleceğe daha güzel hazırlarız. Faizsiz finans kurumlarımız da inşallah ticaretlerini artırırlar, milletimiz ve memleketimiz için daha güzel işler yaparlar, hatta yurt dışında ihracat yaparak çok güzel bir kazanç temin ederler. Onlara da her zaman dua ediyoruz. Cenabıhak kendilerinden razı olsun." dedi.

Bursa İl Müftüsü İzani Turan'ın duasının ardından yurdun açılışı yapıldı.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

ANKARA (AA) – Diyanet İşleri Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Kanal 7’de yayımlanan “Prof. Dr. Mustafa Karataş’la Sahur Vakti” programına video konferans yoluyla katıldı.

Erbaş, programda Kovid-19 tedbirleri kapsamında bayram namazının kılınıp kılınmayacağının sorulması üzerine, şu cevabı verdi:

“Bayram namazı da cuma namazı gibi kısa bir namazdır. İki rekatlı bir namazdır. Biz kılınacak bir şekilde hazırlıklarımızı yapıyoruz. Cuma namazını nasıl kılıyorsak bayram namazını da aynı şekilde kılabiliriz. Milletimizin camiye gelip bir hutbe ve iki rekat namazdan sonra dua yapıp camiden ayrılma imkanı var. Dolayısıyla bayram namazında herhangi bir sıkıntı olacağını şu an itibarıyla düşünmüyorum, fevkalade bir durum olmazsa.”

Diyanet İşleri Başkanlığının ramazan ayında yürüttüğü din hizmetleriyle ilgili bilgi veren Erbaş, “Beş vakit ve cuma namazlarımızda cemilerdeki irşat çalışmalarımız devam ediyor. Dijital ortamı çok iyi kullanmaya başladık. Diyanet TV’den irşat programları yapılıyor. Ayrıca Türkiye genelinde 90 bin kadar camimizde, imkanlar nispetinde, tedbirlere riayet ederek irşat hizmetlerine devam ediyoruz.” diye konuştu.

Yurt dışında 100’den fazla ülkede de Diyanet görevlilerinin irşat çalışmalarını sürdürdüğünü ifade eden Başkan Erbaş, “Türkiye Diyanet Vakfının hizmetleri yoğun bir şekilde devam ediyor. Yurt içinde 81 ilimiz 922 ilçemizde, Diyanet Vakfının hayır hasenat hizmetleri, ramazan paketleri, zekat dağıtımı sürüyor. Yurt dışında ise 78 ülkede fakir fukara, garip gureba insanların yanında mümkün oldukça olmaya çalışıyoruz. Ülkemizin cömertliğini, milletimizin büyüklüğünü bu şekilde hem yurt içinde hem de yurt dışında insanlarımızla paylaşmaya gayret ediyoruz.” dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, ana teması “Şifa Ayı Ramazan” olan 2021 yılı Ramazan ayı bilgilendirme toplantısına katıldı.

Erbaş, burada yaptığı konuşmada, şunları kaydetti:

Yaptığımız istişareler neticesinde teravih namazını camilerde değil evlerimizde kılmanın uygun olduğuna karar verdik. Şayet bu süreçte salgının seyrine göre camilerimizde teravih namazı kılabilme imkanı olursa bunun da kararını alıp milletimizle paylaşırız. Din İşleri Yüksek Kurulumuzun da açıkladığı gibi gerektiğinde oruçluyken aşı olmakta bir sakınca yoktur ve bu durum orucu bozmaz.”

Bu bir sıcak gelişme haberidir. Kısa süre içinde güncellenecektir. Güncellemeler için sayfayı lütfen tekrar ziyaret edin.

Son dakika gelişmelere anında ulaşmak için AA uygulamasını akıllı cihazlarınıza (iOS, Android, Windows) kurabilir, Twitter’da @AACanli hesabını takip edebilirsiniz.