Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'tan Vali Gül ve Başkan Şahin'e ziyaret

GAZİANTEP (AA) – Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Gaziantep Valisi Davut Gül ve Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin'i ziyaret ederek bir süre görüştü.

Prof. Dr. Ali Erbaş, Vali Davut Gül'ü ziyaretinde, kentteki temasları hakkında bilgi verdi.

Gaziantep'teki din görevlileriyle Şahinbey Kongre Merkezi'nde bir araya geldiklerini aktaran Erbaş, "Gaziantep'te 2 bine yakın din görevlimizle din hizmetlerini yürütmeye çalışıyoruz. Bu toplantıların, buluşmaların faydası gerçekten çok. Hem sivil toplum kuruluşlarıyla buluşmuş oluyoruz hem de daha nitelikli hizmeti şehrimize nasıl yansıtabiliriz, onları dinliyoruz. Bir tecrübe paylaşımı gerçekleşiyor. İnşallah Gaziantep için de hayırlara vesile olur." dedi.

Vali Gül de ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade ederek, il müftülüğünün gençlere, kadınlara, çocuklara yönelik örnek çalışmalar yaptığını aktardı.

– Belediye ziyareti

Prof. Dr. Erbaş, Büyükşehir Belediyesi ziyaretinde de Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile Gaziantep Müftülüğünün yürüttüğü çalışmalarda güzel iş birliği örneği gösterildiğini belirtti.

Gaziantep'in Türkiye'nin önemli bir kenti olduğunu aktaran Erbaş, "Gaziantep, tarihi bağları çok güçlü olan ve bugün özellikle en fazla muhaciri bağrında taşıyan ve onlarla ensar muhacir birlikteliği ruhunu oluşturmaya çalışan çok önemli bir şehir. Bunda da Başkanımız Fatma Şahin'in çok büyük katkısı var." diye konuştu.

Bugün çok güzel bir sabah namazı buluşmasıyla hafızların, gençlerin, esnafın, sanayi ve ticaret insanlarının bir araya geldiğini aktaran Ali Erbaş, "Birlikte sabah namazı buluşması yaptık. Orada ordumuza dua ettik. Şanlı ordumuzun dahili ve harici çalışmalarında muvaffak olması için Rabb'imize dua ettik. İnşallah devletimizin çeşitli yerlerde yapmış olduğu görüşmeler, anlaşmalar hayra vesile olur." değerlendirmesinde bulundu.

Erbaş, bu akşam kentte sivil toplum kuruluşlarıyla bir araya geleceklerini dile getirerek, "Şehrimize daha iyi hizmeti nasıl yapabiliriz? Önce Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfının hizmetlerini bir miktar anlatıp daha sonra sivil toplum kuruluşlarımızın da bizden talepleri nedir, onlar şehrimize neler yapıyorlar bir tecrübe paylaşımı olarak bunu yapacağız." değerlendirmesinde bulundu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Şahin de dünyanın çok zor bir dönemden geçtiğini anımsatarak, "Bölgemiz bundan en çok etkilenen bölgelerden biri. Şehrimizde özellikle medeniyet kodlarımız, ensar ruhu ile sahabe ruhu ile bu zor dönemden bölgeyi, şehrimizi ve ülkemizi, milletimizi ve aydınlığa çıkarmak için büyük gayret gösteriyoruz. O yüzden bugün burada olmanız, bu zor dönemde yanımızda olmanız önemli, bugün bir şehidimiz var. Onun ailesinin yanında olmanız bizim için çok önemli." dedi.

Şahin, belediye olarak fiziki hizmetlerin yanı sıra şehrin mutluluğu için, manevi ihtiyaçlarının giderilmesi için de çalışmalar yaptıklarını kaydetti.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

ANKARA (AA) – Erbaş, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Bu yıl düzenlediğimiz yaz Kur’an kurslarımızda 1 milyon 906 bin 615 evladımız Kur’an-ı Kerim ile buluştu. Kurslarımıza katılan evlatlarımızı tebrik ediyor, değerli velilerine ve büyük özveri gösteren hocalarımıza en kalbi teşekkürlerimi sunuyorum.” ifadelerini kullandı.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, paylaşımında kurslara ilişkin sayısal verilerin bulunduğu görsele de yer verdi. Buna göre, 4-9 yaş grubu öğrencilere yüz yüze eğitim verilirken, 10-15 yaş grubundakilere yüz yüze ve çevrim içi, 16-22 yaş grubundakilere ise yüz yüze eğitim verildi.

68 bin cami ve 13 bin Kur’an kursu olmak üzere toplam 81 bin noktada gerçekleştirilen kurslarda, 110 bin din görevlisi görev yaptı.

Kurslarda 1 milyon 32 bin 615’i erkek, 874 bini kız olmak üzere toplam 1 milyon 906 bin 615 öğrenci, Kur’an-ı Kerim ile itikat, ibadet, ahlak ve siyer derslerinden oluşan temel dini bilgiler eğitimi aldı.

ANKARA (AA) – Diyanet İşleri Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Kanal 7’de yayımlanan “Prof. Dr. Mustafa Karataş’la Sahur Vakti” programına video konferans yoluyla katıldı.

Erbaş, programda Kovid-19 tedbirleri kapsamında bayram namazının kılınıp kılınmayacağının sorulması üzerine, şu cevabı verdi:

“Bayram namazı da cuma namazı gibi kısa bir namazdır. İki rekatlı bir namazdır. Biz kılınacak bir şekilde hazırlıklarımızı yapıyoruz. Cuma namazını nasıl kılıyorsak bayram namazını da aynı şekilde kılabiliriz. Milletimizin camiye gelip bir hutbe ve iki rekat namazdan sonra dua yapıp camiden ayrılma imkanı var. Dolayısıyla bayram namazında herhangi bir sıkıntı olacağını şu an itibarıyla düşünmüyorum, fevkalade bir durum olmazsa.”

Diyanet İşleri Başkanlığının ramazan ayında yürüttüğü din hizmetleriyle ilgili bilgi veren Erbaş, “Beş vakit ve cuma namazlarımızda cemilerdeki irşat çalışmalarımız devam ediyor. Dijital ortamı çok iyi kullanmaya başladık. Diyanet TV’den irşat programları yapılıyor. Ayrıca Türkiye genelinde 90 bin kadar camimizde, imkanlar nispetinde, tedbirlere riayet ederek irşat hizmetlerine devam ediyoruz.” diye konuştu.

Yurt dışında 100’den fazla ülkede de Diyanet görevlilerinin irşat çalışmalarını sürdürdüğünü ifade eden Başkan Erbaş, “Türkiye Diyanet Vakfının hizmetleri yoğun bir şekilde devam ediyor. Yurt içinde 81 ilimiz 922 ilçemizde, Diyanet Vakfının hayır hasenat hizmetleri, ramazan paketleri, zekat dağıtımı sürüyor. Yurt dışında ise 78 ülkede fakir fukara, garip gureba insanların yanında mümkün oldukça olmaya çalışıyoruz. Ülkemizin cömertliğini, milletimizin büyüklüğünü bu şekilde hem yurt içinde hem de yurt dışında insanlarımızla paylaşmaya gayret ediyoruz.” dedi.