Diyarbakır annelerinin evlat nöbetine iki aile daha katıldı

Çocuklarının dağa kaçırılmasından HDP’yi sorumlu tutan Diyarbakır annelerinin, 3 Eylül 2019’da başlattığı evlat nöbeti 525’inci gününde sürüyor.

22 sene önce 18 yaşında İstanbul’dan dağa götürülen oğlu Mahmut için Kars’tan gelen anne Aslıhan Buğan ve oğlu Turan Buğan ile Hakkari’den 7 yıl önce 14 yaşında dağa kaçırılan ağabeyi Nurullah Salim için gelen Şahin Salim de oturma eylemine dahil oldu.

“PKK onu aldı bana vermedi. Bu yaşlı halimle yollara düştüm”

65 yaşındaki anne Buğan, Kürtçe, oğlunu yoksullukla büyüttüğünü söyledi.

Buğan, “PKK onu aldı bana vermedi. Bu yaşlı halimle yollara düştüm. Allah onlara bırakmasın.” dedi.

Buğan’ın oğlu Turan Buğan da ağabeyinin İstanbul’dan dağa götürüldüğünü, 22 yıldır kendisinden haber alamadıklarını belirtti.

Oturma eylemini televizyonda gördüklerini ve katılmak istediklerini anlatan Buğan, kardeşine kavuşmak istediğini söyledi.

“HDP ağabeyimi götürdü. Nasıl götürdüyse öyle de getirsin”

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinden gelen Şahin Salim de ağabeyinin 14 yaşında lise öğrencisi iken kaçırıldığını kaydetti.

“HDP ağabeyimi götürdü. Nasıl götürdüyse öyle de getirsin.” diyen Salim, ailesinin bu hasret nedeniyle perişan durumda olduğunu ifade etti.

Salim, ağabeyine güvenlik güçlerine teslim olması çağrısında bulundu.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

DİYARBAKIR (AA) – Çocuklarının dağa kaçırılmasından HDP’yi sorumlu tutan Diyarbakır annelerinin 3 Eylül 2019’da başlattığı oturma eylemi 647. gününde sürüyor.

Oğlu Ramazan için eylem yapan anne Mevlüde Üçdağ, evladının 7 yıl önce kandırılarak dağa götürüldüğünü söyledi.

Oturma eylemini hem kendi hem de aynı durumdaki bütün evlatlar için sürdürdüğünü dile getiren Üçdağ, “Doğru adresteyim. Evladımı HDP kandırıp PKK’ya verdi.” dedi.

Oğlunun hasretinden acı çektiğini belirten Üçdağ, “Ne gecem gece ne de gündüzüm gündüzdür. Keşke onun rüyasına bir gün girebilseydim de benim ne yaşadığımı da bilseydi.” ifadelerini kullandı.

Oğluna güvenlik güçlerine teslim olması yönünde çağrı yapan Üçdağ, “Orası senin yerin değil. Gel teslim ol. Onlara hizmet etme. Ben seni HDP ve PKK’ya büyütmedim. Yuvana dön.” şeklinde konuştu.

Oğlu Yavuz için eylem yapan baba Nihat Çağmar da evladının kandırılarak dağa götürüldüğünü söyledi.

Evladını HDP’nin götürdüğünü söyleyen Çağmar, oğluna şöyle seslendi:

“Sen de gel, bize katıl. Onlara inanma. Evine geri dön. Türkiye Cumhuriyeti’nin adaletine teslim ol.”

DİYARBAKIR (AA) – Diyarbakır annelerinin dağa kaçırılan çocuklarına kavuşmak için HDP İl Başkanlığı binası önündeki oturma eylemi kararlılıkla sürüyor.

Çocuklarının dağa kaçırılmasından HDP’yi sorumlu tutan Diyarbakır annelerinin 3 Eylül 2019’da başlattığı oturma eylemi 645’inci gününde devam ediyor.

7 yıl önce 15 yaşında dağa kaçırılan kızı Songül için oturma eylemi yapan Fatma Akkuş, yaklaşık iki yıldır evlatları için oturma eylemi yaptıklarını hatırlattı.

Akkuş, “HDP aracılığıyla olmasa bu çocuklar gitmezdi. Bütün anneler bize destek versin çocukları dağdan indirelim. Bu anne ve babalar artık ağlamasın. Bize yaşattıkları zulüm yeter. Artık bu çocukların üzerinden ellerini çeksinler.” dedi.

Kızına seslenen Akkuş, “Bizi özlemedin mi? Seni özledik, sesini duymak istiyoruz. Gel artık, kapım sana açık. Kızım seni almadan buradan gitmeyeceğim.” diye konuştu.

Siirt’ten 7 yıl önce 16 yaşında dağa kaçırılan oğlu Yusuf için oturma eyleminde yer alan Nurettin Ödümlü de çocuğuna kavuşmak istediğini belirtti.

Ödümlü, “Çocuğumu HDP’liler kandırıp dağa kaçırdı. HDP olmasa kimsenin çocuğunun dağa gitmezdi. HDP’den oğlumu istiyorum. Almadan da buradan gitmeyeceğim. Burada sonuna kadar mücadele vereceğiz.” ifadesini kullandı.

Baba, seslendiği oğluna güvenlik güçlerine teslim olması çağrısında bulundu.