Doğa dostu Aras Kargo çalışanları Sapanca Gölü kıyılarını temizledi

İSTANBUL (AA) – Aras Kargo çalışanlarından oluşan ve Türkiye'nin kıyılarını temizleyen "Doğa Dostu Araslar", Sapanca Gölü kıyılarını temizledi.

Aras Kargo'dan yapılan açıklamaya göre, çevreyi ve doğal kaynakları korumaya yönelik projelerini sürdüren şirket çalışanları, salgın nedeniyle ara verdiği kıyı temizliği etkinliklerine Sapanca Gölü'nde yeniden başladı.

Aras Kargo Üst Yöneticisi (CEO) Carsten Wallmann, Aras Kargo Genel Müdürü Utku Ayyarkın ve Aras Kargo Finans Direktörü (CFO) Barbara Hagen ile birlikte orta ve üst düzey yöneticilerin gönüllü olarak katıldığı etkinlikte Doğa Dostu Araslar, 79 kilogram plastik, 37 kilogram metal, 18 kilogram kağıt, 17 kilogram cam olmak üzere toplam 151 kilogram evsel atık ve 350 adet sigara izmaritinin çevreyi kirletmesini engelledi.

Açıklamada konuya ilişkin değerlendirmeleri yer alan Aras Kargo Genel Müdürü Utku Ayyarkın, doğaya verilen zararın insanın kendi ömründen giden zarar olarak görülmesi gerektiğini bildirdi.

Ayyarkın, "Kıyı temizliklerine yeniden başlayabildiğimiz için mutlu ve heyecanlıyız. İçinde bulunduğumuz günlerde daha da önem kazanan deniz temizliği farkındalığına bugün bir kez daha dikkati çektik. Önümüzdeki dönemde kıyı temizleme etkinliklerine ülkemizin farklı bölgelerinde devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

Doğal kaynakların verimli kullanılması için çevre dostu ürünlerin geliştirilmesinin kurumların temel prensibi olması gerektiğini vurgulayan Ayyarkın, kurum olarak gelecek nesillere daha temiz bir dünya bırakmak amacıyla çevre dostu ürünler geliştirdiklerini, bu kapsamda önemli projeler gerçekleştirdiklerini anlattı.

Ayyarkın, TURMEPA Deniz Temiz Derneği ile birlikte hayata geçirdikleri Doğa Dostu Araslar Kıyı Temizliği Hareketi ile 600'den fazla çalışanın ve ailelerinin gönüllü katılımıyla 4 yılda 4 tondan fazla atığın denizlere karışmasını önlediklerini bildirdi.

– 140 binden fazla ağaç diktik

Utku Ayyarkın, doğayı koruma ve geri dönüşümdeki hassasiyetlerine değinerek, son bir yılda 470 tona yakın atığı geri dönüşüme kazandırdıklarını aktardı.

Daha önce Türkiye'nin en geniş yüzde 100 elektrikli araç filosunu kurduklarını ve mevcut araçları yenilemeye başladıklarını kaydeden Ayyarkın, elektrikli araç ve elektrikli forklift kullanım oranlarının artırılmasına yönelik çalışmaları sürdürdüklerini anlattı.

Ayyarkın, 140 binden fazla ağaç diktiklerini, kısa süre önce Ege Orman Vakfı ile iş birliği sayesinde 16 bin çalışan adına 16 bin adet fidan bağışladıklarını belirterek, çalışanlar ve ailelerine çevre ve gönüllülük bilinci aşılamayı sürdürdüklerini bildirdi.

Doğa Dostu Araslar Kıyı Temizliği Projesi, Birleşik Krallık merkezli Uluslararası Kurumsal Sosyal Sorumluluk Mükemmellik Ödülleri'nde (The International CSR Excellence Awards) Uluslararası Sosyal Sorumluluk Mükemmellik Ödülü'ne değer görülmüş, Uluslararası Stevie Ödülleri'nde ise kurumsal sosyal sorumluluk kategorisinde ödül kazanmıştı.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL (AA) – Aras Kargo, çevre ve toplum gibi çeşitli alanlarda yürüttüğü gönüllülük çalışmaları kapsamında Darülaceze sakinlerine bayram ziyareti gerçekleştirdi.

Şirket açıklamasına göre, sıcak ve samimi bir atmosferde gerçekleşen ziyarete Aras Kargo Genel Müdürü Utku Ayyarkın ve Aras Kargo Finans Direktörü (CFO) Barbara Hagen'in yanı sıra şirketin genel müdür yardımcıları ve çeşitli birimlerinden yöneticiler katıldı.

Darülaceze Başkanı Hamza Cebeci'nin ev sahipliğinde gerçekleşen buluşmada Darülaceze sakinleriyle sohbet eden Aras Kargo yöneticileri, hep birlikte açık havada kurulan dev ekranda Türk filmi izledi, konser dinledi ve bayram yemeğine katıldı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Aras Kargo Genel Müdürü Utku Ayyarkın, Ramazan Bayramı'nın ardından ikinci kez Darülaceze sakinleriyle buluşmaktan mutluluk duyduklarını belirterek, şunları kaydetti:

"Bizim için burada sizlerle birlikte olmak çok kıymetli. İçinden geçtiğimiz bu zor dönemde paylaşmanın ve dayanışmanın ne kadar önemli olduğunu bütün dünya bir kez daha görmüş oldu. Yaşamın yoğun temposunda bazen hepimiz bu duyguların ne kadar önemli olduğunu gözden kaçırıyoruz. Bu zor dönemde Sayın Başkan Hamza Cebeci, bize buranın kapılarını açtı ve sizlerle bir araya gelme imkanı sundu. Bu süreçte çoğumuz annemizi babamızı göremedik. Bu vesileyle onlara duyduğumuz hasreti de bir bakıma sizlerle gidermiş oluyoruz. Sayın Başkan, buraya ikinci kez gelenlerin artık gönüllü kabul edildiğini belirtti. Geçen bayramda olduğu gibi bu bayram da büyüklerimizi ziyaret ettik ve bayramlarını kutladık. Biz Aras Kargo yöneticileri olarak kendimizi artık Darülaceze Gönüllüsü addediyoruz. Bundan sonra da çeşitli vesilelerle hem ziyaretlerimiz hem de desteğimiz devam edecek."

İSTANBUL (AA) – Aras Kargo, Ege Orman Vakfı ile iş birliğine imza atarak, 16 bin çalışanı adına 16 bin adet fidan bağışında bulundu.

Aras Kargo'dan yapılan açıklamaya göre, şirket bünyesinde oluşturulan Doğa Dostu Araslar platformu ise bugüne kadar Türkiye'nin farklı bölgelerinde 140 binden fazla fidan dikimi gerçekleştirdi.

Ayrıca kıyı temizliği hareketi kapsamında TURMEPA Deniz Temiz Derneği ile iş birliği yaparak, son 4 yılda toplam 4 ton atığın çevreyi kirletmesini önledi.

Doğa Dostu Araslar Kıyı Temizliği Projesi, Birleşik Krallık merkezli Uluslararası Kurumsal Sosyal Sorumluluk Mükemmellik Ödülleri'nde 'Uluslararası Sosyal Sorumluluk Mükemmellik Ödülü'ne değer görüldü.

Ayrıca yine alanında saygın bir organizasyon olan Uluslararası Stevie Ödülleri'nde kurumsal sosyal sorumluluk kategorisinde ödül almaya hak kazandı.

Bu oluşum çerçevesinde 2011 yılında Türkiye'nin en geniş yüzde yüz elektrikli araç filosunu kuran Aras Kargo, bu çalışmalarının yanı sıra sıfır atık yönetmeliğine uyum, doğal kaynak tüketim verilerinin sistemli şekilde toplanması, araç egzoz emisyon ölçümlerinin şirket içerisinde yapılması, kağıt tüketim miktarı ve kullanılan ambalaj malzeme sayısının azaltılması gibi çevre dostu uygulamalarına devam ediyor.

Aras Kargo, çevresel riskleri en aza indirmek adına yeni bir fidan bağışı kampanyasına katıldı. Ege Orman Vakfı ile iş birliğine imza atan şirket, her bir çalışanı için 16 bin fidan bağışında bulundu.

Fidanlar, Aydın'ın Kuşadası ilçesinde belirlenen sahalarda dikilecek ve ağaçlandırılacak bölgenin adı Doğa Dostu Araslar Ormanı olacak.