Doğu Akdeniz'de Kovid-19 tedbirleri

ADANA (AA) – Adana, Hatay, Osmaniye ve Mersin'de, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele kapsamında alınan tedbirlerin uygulanmasına devam ediliyor.

Türk Kızılay, Kovid-19 salgınıyla mücadele kapsamında hastanelere destek amacıyla çalışmalarını sürdürüyor.

Bu kapsamda Türk Kızılay Adana Şubesi ekipleri, içerisinde başta hijyen kiti olmak üzere pijama, terlik, iç çamaşırının bulunduğu bir tır yardım malzemesini Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar ile Balcalı Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Tamer Cevat İnal'a teslim etti.

Ceyhan Belediyesi de yaklaşan bayram öncesi mahalle muhtarları ve fırıncıları ziyaret ederek cerrahi maske ve el dezenfektanı verdi.

Seyhan Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri de yaklaşan Ramazan Bayramı öncesi tatlı üretimi ve satışı yapılan iş yerlerinde, salgın nedeniyle alınan önlemlerin uygulanıp uygulanmadığını denetledi.

Yüreğir Belediyesi ekipleri de koronavirüs nedeniyle bayramda uygulanacak 4 günlük sokağa çıkma kısıtlaması öncesi belediye ile gönüllü olarak çalışan hayvanseverler mama dağıtımı gerçekleştirdi.

– Hatay

Hatay Büyükşehir Belediyesi ekipleri de tedbirler kapsamında il genelinde dezenfeksiyon çalışmalarını sürdürüyor.

Bu kapsamda, vatandaşların yoğun olarak kullandığı toplu taşıma araçlarında ve şehir içinde faaliyet gösteren taksilerde dezenfeksiyon işlemi yapıldı.

Büyükşehir Ulaşım Daire Başkanlığı binası önünde ekipler tarafından yapılan çalışmada, çok sayıda araç dezenfekte edildi.

Uygulamanın salgın süreci boyunca her hafta perşembe ve cuma günleri süreceği bildirildi.

– Osmaniye

Osmaniye'de belediye ekipleri, koronavirüs tedbirleri kapsamında kent merkezindeki tüm camilere temizlik ve dezenfektan seti dağıttı.

Belediye Temizlik İşlerine bağlı ekipler, dezenfektan, fırça, temizlik bezi, kolonya ve gül suyundan oluşan setleri, cami imamlarına teslim etti.

Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Balkaya'nın da katıldığı dağıtımların devam edeceği bildirildi.

– Mersin

Mersin'de, Emniyet Müdürlüğü ekipleri Adnan Menderes Bulvarı'ndaki sahil şeridinde denetim yaptı. Ekipler, merkez Yenişehir ve Mezitli ilçelerinde de vatandaşların yoğun olarak bulunduğu yerlerde sosyal mesafe kuralına ilişkin anonslar yaptı.

Toroslar ilçesinde berber, kuaför ve güzellik salonları denetlendi.

İçişleri Bakanı Soylu: "Jandarmamızın hava desteği ile yaptığı operasyonda Tunceli Ovacık kırsalında 3 terörist etkisiz hale getirildi."

İçişleri Bakanlığı: "Sokağa çıkma kısıtlaması kararına uymayan 9 bin 877 kişiye adli ya da idari işlem yapıldı."

İçişleri Bakanlığı: "Kontrollü sosyal hayatı öncelemek, bireysel önlemleri uygulamaya devam etmek, başarımızı kalıcı hale getirmek için şarttır. "

İçişleri Bakanlığı: "64 ildeki 428 yerleşim yerinde karantina kararı kaldırılmıştır."

Sağlık Bakanı Koca: "Vaka sayısı öngörülen seviyede seyrediyor. Solunum desteğine ihtiyaç duyan hasta sayısı azalmaya devam ediyor."

  • Sudan'da uluslararası uçuş yasağının süresi uzatıldı - HARTUM (AA) - Sudan'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında uluslararası uçuşlara getirilen yasak 14 Haziran'a uzatıldı.Sudan Sivil Havacılık Kurumundan yapılan açıklamada, Kovid-19 tedbirleri kapsamında uçak seferlerinin 31 Mayıs'a kadar askıya alınma kararının 14 Haziran'a uzatıldığı belirtildi.Kurum, yasağın iç ve dış hat seferlerinde geçerli olacağını ancak hava trafiğinin yabancı ülke vatandaşlarının tahliyesi, insani ve teknik yardım, petrol sahalarında çalışanların taşınması ve kargo uçakları için açık olacağını kaydetti.Kovid-19 tespit edilenlerin sayısının son 24 saatte 226 artarak 5 bin 26'ya çıktığı Sudan'da, 286 kişi yaşamını yitirdi.Sudan; Mısır, Güney Afrika ve Cezayir’in ardından Afrika kıtasında en fazla ölümün rapor edildiği ülke oldu. Daha fazlasını oku »Sudan'da uluslararası uçuş yasağının süresi uzatıldı
  • Sudan'da Kovid-19 vaka sayısı 5 bini aştı - HARTUM (AA) - Doğu Afrika ülkesi Sudan’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tespit edilen kişi sayısı 5 bini geçti.Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, ülkede Kovid-19 vaka sayısının 226 artarak 5 bin 26’ya ulaştığı bildirildi.Kovid-19 nedeniyle toplam 286 kişinin yaşamını yitirdiği, 1423 kişinin iyileştiği belirtilen açıklamada, son 24 saatte hayatını kaybedenlerin sayısının ise 24 olduğu kaydedildi.Yeni tip koronavirüs görülen ülke ve bölgelerdeki vakalara ilişkin güncel verilerin derlendiği "Worldometer" internet sitesine göre, Afrika kıtası genelinde şimdiye kadar toplamda 148 bin 375 vaka tespit edildi, 4 bin 231 kişi hayatını kaybetti, 64 bin kişi iyileşti.Sudan; Mısır, Güney Afrika ve Cezayir’in ardından kıtada en fazla ölümün… Daha fazlasını oku »Sudan'da Kovid-19 vaka sayısı 5 bini aştı
Etiketler: