Doğu Anadolu'da 4 il kar yağışıyla beyaza büründü

ERZURUM (AA) – Erzurum’da gece saatlerinde etkili olan kar yağışı hayatı olumsuz etkiledi.

Vatandaşlar, ev ve iş yerlerinin önündeki karı temizlerken, belediye ekipleri de mahalle ve sokaklarda temizlik çalışması yürütüyor.

Öte yandan beyaza bürünen kentte, tarihi mekanlarda kartpostallık görüntü oluştu.

Kars

Kars’ta kar yağışı etkisini sürdürüyor.

Kentte 3 gündür aralıklarla etkili olan kar yağışı, etrafı beyaza bürüdü. Sabahın erken saatlerinde iş yerlerine giden vatandaşlar araçların üzerinde biriken karları temizledi.

Yolda oluşan buzlanma nedeniyle sürücüler ilerlemekte güçlük çekti.

Sarıkamış ilçesinde ise bina çatılarında buz sarkıtları oluştu, ağaçlar ve bitkiler karla kaplandı.

İstasyon Mahallesi’nde kar yağışını fırsat bilen çocuklar, kızak kaymanın keyfini yaşadı.

Karayolları 18. Bölge Müdürlüğüne bağlı ekipler, kara yollarında tuzlama ve kar küreme çalışmasını aralıksız sürdürdü.

Ardahan

Beyaza bürünen Ardahan’da da belediye ekipleri kar kürüme çalışması yürütüyor.

Karayolları ekipleri, sorumluluk bölgelerinde kar küreme ve tuzlama çalışması yaptı.

Tunceli’de kar ve tipi nedeniyle 132 köy yolu ulaşıma kapandı

Kentte sabah saatlerinde etkili olan kar yağışı, ilçelerde ve yüksek kesimlerde yaşamı olumsuz etkiliyor.

Kar ve tipi nedeniyle merkeze bağlı 10 köy ve ilçelerden Ovacık’ta 32, Hozat’ta 19, Pülümür’de 37, Mazgirt’te 12, Nazımiye’de 11, Pertek’te 10, Çemişgezek’te 1 köy yolu ulaşıma kapandı.

İl Özel İdaresi Yol ve Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğüne bağlı ekipler, köy yollarında karla mücadele çalışmasını aralıksız sürdürüyor.

Öte yandan yoğun kar yağışı ve tipinin etkili olduğu Tunceli-Erzincan kara yolundaki Cankurtaran bölgesinde ve Hozat-Ovacık kara yolu arasındaki Karaoğlan mevkiinde trafikte aksama yaşanmaması için Karayolları 86. Şube Şefliği ekipleri kar küreme ve tuzlama çalışması yürüttü.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

Erciyes AŞ yetkililerinden alınan bilgiye göre, akşam saatlerinde kent genelinde etkisini gösteren yağmur, Erciyes’te kara dönüştü.

Dağın 3 bin 500 rakımdaki Hörgüçkaya mevkisi ile yüksek kesimler beyaz örtüyle kaplandı.

Kar yağışı nedeniyle Erciyes’in eteklerindeki Hacılar ilçesi ile Kıranardı ve Hisarcık mahallelerinde hava sıcaklığı gece 6 dereceye kadar düştü.

.w3-content { max-width: 100%; margin: auto;} .w3-tooltip, .w3-display-container {position: relative;} .w3-black, .w3-hover-black:hover { color: #fff!important; background-color: #000!important;} .w3-display-left { position: absolute; top: 50%; left: 0%; transform: translate(0%,-50%);-ms-transform: translate(-0%,-50%);} .w3-display-right { position: absolute; top: 50%; right: 0%; transform: translate(0%,-50%);-ms-transform: translate(0%,-50%);} .w3-btn, .w3-button {-webkit-touch-callout: none;-webkit-user-select: none; -khtml-user-select: none;-moz-user-select: none; -ms-user-select: none;user-select: none;} .w3-btn, .w3-button {border: none;display: inline-block;outline: 0;padding: 8px 16px;vertical-align: middle;overflow: hidden;text-decoration: none;color: inherit;background-color: inherit;text-align: center;cursor: pointer;white-space: nowrap;}

IĞDIR (AA) – 5 bin 137 metre yüksekliğiyle “Türkiye’nin çatısı” olarak anılan Ağrı Dağı’nın zirvesinden yaklaşık 3 bin 500 metresine kadar olan bölüm beyaza büründü.

Genelde Türkiye’de karın ilk yağdığı nokta Ağrı Dağı. Buraya kar yağması bölgede kışın habercisi olarak kabul ediliyor.

Yöre halkı, Ağrı Dağı’na kar yağmasının ardından kış mevsimi için hazırlık yapıyor.