Doğu Hristiyanları, Kudüs'te Kovid-19 gölgesinde “Kutsal Cumartesi” etkinliği düzenledi

KUDÜS (AA) – İşgal atındaki Kudüs'teki Ortodoks Hristiyanlar, "Hazreti İsa'nın yeniden dirileceğine" inandıkları "Kutsal Cumartesi" gününü, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) gölgesinde kutladı.

Her yıl kentteki tüm Doğu Ortodoks Kiliselerinde akşam saatlerinde yapılan etkinlikler, bu yıl sadece Kıyamet Kilisesi'ndeki ayinle sınırlı kaldı.

Salgın nedeniyle alınan tedbirler kapsamında halkın katılmadığı ayine, sadece sınırlı sayıda Ortodoks Hristiyan din adamı iştirak etti.

Kilise içinde düzenlenen ayin ve diğer etkinlikler, Hristiyanların evlerinden takip edebilmesi için internetten yayınlandı.

Gregoryan takvimini esas alan Katolik Hristiyanlar da geçen hafta Kutsal Cumartesi ayinini düzenlemişti.

Hristiyanlarca "Paskalya Arifesi" olarak da isimlendirilen Kutsal Cumartesi, "Diriliş Bayramı" olarak da bilinen ve "Hazreti İsa'nın çarmıha gerildikten sonra yeniden dirilişi" inanışını ifade eden Paskalya Bayramı öncesinde kutlanıyor.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said ile telefonda görüştü.

Erdoğan-Said görüşmesinde Kovid-19 ile mücadele başta olmak üzere ikili ilişkiler ve bölgesel meseleler ele alındı.

İngiltere'de Kovid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı son 24 saatte 121 artışla 36 bin 914'e yükseldi.

Erdoğan-Han görüşmesinde ikili ülke ilişkileri, bölgesel meseleler ve Kovid-19 ile mücadelede iş birliği konuları ele alındı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Pakistan Başbakanı İmran Han ile telefonda görüştü.

Erdoğan: "Önümüzde hem programlarımızı uygulamak hem milletimizle gönül bağımızı güçlendirmek için 3 yıllık bir vakit var."

  • Almanya, Lufthansa’yı kurtarmak için 9 milyar avroluk kurtarma paketini onayladı - - Alman Ekonomik İstikrar Fonu'nun onayladığı Lufthansa'yı kurtarma paketinin AB Komisyonu tarafından onaylanması gerekiyor Daha fazlasını oku »Almanya, Lufthansa’yı kurtarmak için 9 milyar avroluk kurtarma paketini onayladı
  • İspanya'da Kovid-19'dan ölenlerin toplam sayısı 26 bin 834 olarak düzeltildi - MADRİD (AA) - Bakanlık, Kovid-19 ile ilgili ölü ve vaka sayılarını güncelledi.Kovid-19'da dün 28 bin 752 olarak verilen hayatını kaybedenlerin toplam sayısı bugün 1918 indirilerek 26 bin 834 olarak açıklandı.Salgına ilişkin özerk yönetim hükümetlerinden gelen verileri doğrulatmakta sıkça sorun yaşadığı görülen Sağlık Bakanlığı, üç gün önce günlük ölü sayısını 56 olarak açıklamasına rağmen toplamı 27 bin 940'tan 28 bin 628'e çıkarmıştı.Salgının başlamasından bu yana ölü ve vaka sayılarındaki istatistiklerde merkezi hükümetle zıt veriler yayınlayan Katalonya özerk yönetimi, düzeltmenin en fazla yapıldığı bölge olarak dikkati çekti.Bakanlık, Kovid-19 ölümlerinde Katalonya'daki sayıyı 1126 indirerek toplamda 5 bin 575 olarak verdi. Salgının en fazla… Daha fazlasını oku »İspanya'da Kovid-19'dan ölenlerin toplam sayısı 26 bin 834 olarak düzeltildi
Benzer Haber:  Karantina süreci tamamlanan vatandaşlar Bingöl'den fidanlarla uğurlandı
Etiketler: