Doğu'da 4 ilde 128 yerleşim birimine ulaşım sağlanamıyor

VAN (AA) – Van, Muş, Bitlis ve Hakkari'de kar, tipi ve çığ nedeniyle 128 yerleşim birimine ulaşım sağlanamıyor.

Van Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, kent genelinde dünden bu yana yürütülen çalışmalar sonucu 116 kapalı yoldan 56'sı açıldı.

Kapalı 60 yolun açılması için çalışmalarını sürdüren karla mücadele ekipleri, kent merkezindeki ana cadde ve sokaklarda biriken karları da kamyonlarla şehir dışına taşıdı.

– Muş

İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür, kar nedeniyle ulaşımın sağlanamadığı 73 yoldan 60'ını açtıklarını belirtti.

Kentte 13 köy yolunun kapalı olduğunu belirten Yentür, vatandaşların mağdur olmaması için ekiplerin çalışmalarını sürdürdüğünü aktardı.

Kar nedeniyle beyaza bürünen kentte belediye ekipleri, caddelerde kar temizleme çalışması yaptı.

Hava sıcaklığının gece sıfırın altında 15 dereceye kadar düştüğü kentte Murat Nehri'nin yüzeyinin büyük bölümü buzla kaplandı.

– Bitlis

İl Özel İdaresi Yol ve Ulaşım Hizmetleri Müdürü Ümit Kurtkan, kentte 25 köy yolunun kar ve tipiden dolayı kapandığını belirtti.

Kurtkan, yaşanabilecek olumsuzluklara karşı ekiplerin belirlenen noktalarda bekletildiğini bildirdi.

Kentte kar ve buzlanma nedeniyle vatandaşlar ve sürücüler zor anlar yaşadı. Belediye ve kara yolları ekipleri de yol açma ve genişletme çalışması yapıyor.

-Hakkari

Hakkari'de de 8 köy 22 mezraya olumsuz hava şartları nedeniyle ulaşım sağlanamıyor.

Önceki gün kapanan 107 yoldan 77'sini açan İl Özel İdaresi karla mücadele ekipleri, diğer 30 yolun açılması için çaba sarf ediyor.

Belediye ekiplerinin mahalle yollarında çalışmalarını sürdürdüğü kentte, Karayolları 114. Şube Şefliği ekipleri de Hakkari-Çukurca ve Hakkari-Van kara yolunda genişletme çalışması yaptı.

Buzlanma ve don uyarısı

Meteoroloji 14. Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, bölge genelinde hava çok bulutlu ve akşam saatlerine kadar karlı olacak.

Sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don olayı ile birlikte pus ve yer yer sis hadisesi bekleniyor.

Hava sıcaklığının mevsim normallerinde seyredeceği bölgede, rüzgar güney ve doğulu yönlerden hafif, zaman zaman orta kuvvette esecek.

Günün en yüksek sıcaklığının Van'da 2, sıfırın altında olmak üzere Bitlis'te 1, Hakkari'de 2 ve Muş'ta 3 derece olması öngörülüyor.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

ANKARA (AA) – Genel Müdürlükten yapılan duyuruya göre, Doğu Karadeniz’de beklenen sağanak ve gök gürültülü sağanağın, öğle saatlerinden itibaren Rize’nin doğusu ile Artvin’in kıyı kesimlerinde kuvvetli ve yer yer çok kuvvetli (metrekareye 51-75 kilogram) olacağı tahmin ediliyor.

Ani sel, su baskını, yıldırım, ulaşımda aksamalar ve yerel kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması önem taşıyor.

Kuvvetli yağışların gece saatlerinden itibaren etkisini kaybetmesi öngörülüyor.

Muhabir: Deniz Çiçek Palabıyık

ANKARA (AA) – Meteoroloji Genel Müdürlüğünün son değerlendirmelerine göre, yarın ülkenin kuzey, iç ve batı kesimlerinin parçalı ve yer yer çok bulutlu, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor.

Marmara, İç Ege, Batı Akdeniz’in iç kesimleri, İç Anadolu’nun batısı, Batı Karadeniz’in iç kesimleri ile Zonguldak ve Düzce çevrelerinde yerel olmak üzere sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak bekleniyor.

Yağışların Bilecik, Kütahya, Uşak, Denizli, Afyonkarahisar, Eskişehir ve Bolu çevreleriyle Ankara’nın batısında yer yer kuvvetli olması öngörülüyor.