Dorçe Prefabrik, çelik sistemlerle “afet sonrası yerleşim alanları” kuruyor

İSTANBUL (AA) – Dorçe Prefabrik, acil yerleşim ve deprem bölgelerinde prefabrik çelik sistemleri ile afet sonrası yerleşim alanları inşa ediyor.

Şirketten 1-7 Mart Deprem Haftası dolayısıyla yapılan açıklamaya göre, Dorçe Prefabrik'in tasarım ve Ar-Ge merkeziyle geliştirdiği sistemler, Birleşmiş Milletler, NATO, Afet ve Acil Durum Başkanlığı (AFAD), TOKİ ve acil durum bakanlıları gibi resmi kurumların yanı sıra özel sektör tarafından da ciddi talep görüyor.

Avrupa ve Orta Doğu'nun önemli prefabrik çelik yapı üreticilerinden Dorçe, Adapazarı, Çanakkale, Van, Elazığ ve İzmir'de yaşanan büyük depremlerde AFAD ve TOKİ'ye verdiği destekle 10 binlerce kişiye sıcak yaşam alanları imkanı sağladı.

Askeri kamplar ve mülteci bölgeleri için de çelik bina sistemleri geliştiren Dorçe, ofis ve yönetim binaları, okul, hastane, GSM kabinleri araç muayene istasyonları kurabiliyor.

Dorçe, şu ana kadar 52 ülkede 6 kıtada hem çok zor iklim şartlarında hem de siyasi istikrarsızlık, iç savaş ve benzeri gibi insani koşullar altında iş yapabilme yeteneklerini sergiledi ve halihazırda Afrika, Orta Doğu, Orta Asya, Avrupa ve yerel pazarlarda da sergilemeye devam ediyor.

– "Hız ve dayanıklılık çelik prefabrik yapıları ön plana çıkarıyor"

Açıklamada verilen bilgiye göre, hız faktörünün hemen hemen her sektörde ön plana çıkması prefabrik yapıların tercih edilirliğini artırıyor. Depreme maruz kalan ülkelerde prefabrik yapıların kullanımı da gün geçtikçe yoğunlaşıyor.

Betonun ağır ve gevrek bir malzeme olması, ani gerilmelerde çatlama ve kırılma tepkisi göstermesi prefabrik yapılara ilginin artmasının en büyük sebepleri arasında gösteriliyor. Bu bağlamda, çelik binaların hafif olması, ani gerilmelerde enerjiyi emebilmesi ve sünekliliği, hafif çelik sistemlerinin depreme dayanıklı binalarda ana yapısal malzeme olarak kullanılmasını sağlıyor.

Bölge şartlarına uygun tasarlanan prefabrik çelik yapılar, depremlere maruz kaldıklarında betonarme yapılara göre daha iyi performans gösteriyor. Önemli yapısal hasarlar, yıkılmalar, bununla birlikte zayiat ve can kaybı, depremlere ve doğal afetlere uygun olarak tasarlanmayan daha eski yığma ve betonarme binalarda sıkça gözleniyor.

– Çelik prefabrik yapılar 300 yıla kadar dayanabiliyor

Çelik karkaslı binaların acil yerleşim ve deprem konutları olarak kullanılması şu avantajları sunuyor:

"Çeliğin esnekliği ve büyük oranda şekil değiştirme özelliği yapının depremi hasarsız atlatmasını sağlıyor, hayat kurtarıyor. Çeliğin, kopmadan, çökmeden önce çok deformasyon yapabilme özelliği bulunuyor. Çelik malzemeyle yapılan sistemler diğer malzemelerle yapılmış sistemlere göre daha sünek olmasıyla öne çıkıyor. Deprem ve doğal felaketler sonrası aciliyet ve zaman faktörü de göz önünde bulundurulduğunda, insani yardımların en kısa sürede karşılanmasına katkı sağlıyor. Hızlıca üretilip kolayca kurulabiliyor, sökülebiliyor ve taşınabiliyor. Çok geniş ve verimli yaşam alanları oluşturulabiliyor."

Kaplama malzemeleriyle içeriden ve dışarıdan kaplandığında 300 yıl ömre sahip galvanize edilmiş çelik, en nemli bölgelerde bile yıllarca paslanmayıp ilk günkü direncini koruyor, korozyona 100 yıldan fazla dayanıyor.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

ANKARA (AA) – AA muhabirinin TOKİ yetkililerinden edindiği bilgiye göre, 6 Ekim Çarşamba günü saat 10.30’da 144 konut için, 7 Ekim Perşembe günü saat 10.30’da ise 96 iş yeri için müzayede yapılacak.

Açık artırmalar, Ankara Bilkent Otel ve Konferans Merkezi ile TOKİ İstanbul Hizmet Binası’nda yapılacak, “www.emlakmuzayede.com.tr” adresinden de teklif verilebilecek.

Alıcılar; Amasya, Ankara, Balıkesir, Batman, Bilecik, Bingöl, Bolu, Burdur, Bursa, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Erzincan, Eskişehir, İstanbul, İzmir, Karabük, Kayseri, Kırklareli, Kocaeli, Kütahya, Malatya, Manisa, Niğde, Ordu, Osmaniye, Sakarya, Samsun, Sivas, Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Uşak ve Yozgat illerinde satışa sunulan konutlara, yüzde 25, 40 veya 50 peşinat ile 60 veya 180 ay vadeyle sahip olabilecek.

Ayrıca Adana, Afyonkarahisar, Ankara, Amasya, Balıkesir, Bitlis, Bolu, Çankırı, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Gaziantep, İstanbul, Karaman, Kars, Kırşehir, Konya, Mardin, Niğde, Osmaniye, Samsun, Siirt, Şanlıurfa, Trabzon, Uşak ve Zonguldak illerinde satışa sunulan iş yerleri ise yüzde 10 veya 25 peşinat ile 120 veya 180 ay vadeyle alınabilecek.

Açık artırmaya ilişkin bankacılık hizmetleri, Türkiye Halk Bankası ve T.C. Ziraat Bankası tarafından yürütülecek. Başvurular ve teminatlar, bu bankaların tüm şubeleri aracılığıyla kabul edilecek. Ayrıntılı bilgilere, “www.toki.gov.tr” ile “www.emlakmuzayede.com.tr” internet adreslerinden ve “444 86 54” numaralı telefondan ulaşılabilecek.

ANKARA (AA) – TOKİ Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, borcunu erken kapatıp tapusunu almak isteyen konut ve iş yeri alıcılarından gelen yoğun talep nedeniyle geri ödemeleri devam eden gayrimenkuller için yapılan indirim kampanyasının ikincisi de düzenlendi.

Konut ve iş yeri alıcılarına yönelik yarın başlayacak kampanyadan yararlanmak isteyenler, 19 Ekim’e kadar başvuru yapabilecek.

Borcun tamamını kapatamayacak olanlar, borç bakiyesinin yüzde 25’inden az olmamak şartıyla yaptıkları peşin ödemelerde yüzde 22 indirim kampanyasından faydalanabilecek, 19 Ekim’den sonra yapılacak borç kapatmalarında, indirim oranı uygulanmayacak.

Geri ödeme taksitleri en geç 2020 yılı haziran ayı sonuna kadar başlamış konut ve iş yeri alıcılarının faydalanabileceği kampanyadan, taksit sayısı 12 ay ve daha az kalan konut ve iş yeri alıcıları yararlanamayacak.

Kampanyadan faydalanmak isteyen konut ve iş yeri alıcıları, “Gayrimenkul Satış Sözleşmesini” imzaladıkları aracı bankalardan konut kredisi kullanabilecek.