Dorçe Prefabrik, çelik sistemlerle “afet sonrası yerleşim alanları” kuruyor

İSTANBUL (AA) – Dorçe Prefabrik, acil yerleşim ve deprem bölgelerinde prefabrik çelik sistemleri ile afet sonrası yerleşim alanları inşa ediyor.

Şirketten 1-7 Mart Deprem Haftası dolayısıyla yapılan açıklamaya göre, Dorçe Prefabrik'in tasarım ve Ar-Ge merkeziyle geliştirdiği sistemler, Birleşmiş Milletler, NATO, Afet ve Acil Durum Başkanlığı (AFAD), TOKİ ve acil durum bakanlıları gibi resmi kurumların yanı sıra özel sektör tarafından da ciddi talep görüyor.

Avrupa ve Orta Doğu'nun önemli prefabrik çelik yapı üreticilerinden Dorçe, Adapazarı, Çanakkale, Van, Elazığ ve İzmir'de yaşanan büyük depremlerde AFAD ve TOKİ'ye verdiği destekle 10 binlerce kişiye sıcak yaşam alanları imkanı sağladı.

Askeri kamplar ve mülteci bölgeleri için de çelik bina sistemleri geliştiren Dorçe, ofis ve yönetim binaları, okul, hastane, GSM kabinleri araç muayene istasyonları kurabiliyor.

Dorçe, şu ana kadar 52 ülkede 6 kıtada hem çok zor iklim şartlarında hem de siyasi istikrarsızlık, iç savaş ve benzeri gibi insani koşullar altında iş yapabilme yeteneklerini sergiledi ve halihazırda Afrika, Orta Doğu, Orta Asya, Avrupa ve yerel pazarlarda da sergilemeye devam ediyor.

– "Hız ve dayanıklılık çelik prefabrik yapıları ön plana çıkarıyor"

Açıklamada verilen bilgiye göre, hız faktörünün hemen hemen her sektörde ön plana çıkması prefabrik yapıların tercih edilirliğini artırıyor. Depreme maruz kalan ülkelerde prefabrik yapıların kullanımı da gün geçtikçe yoğunlaşıyor.

Betonun ağır ve gevrek bir malzeme olması, ani gerilmelerde çatlama ve kırılma tepkisi göstermesi prefabrik yapılara ilginin artmasının en büyük sebepleri arasında gösteriliyor. Bu bağlamda, çelik binaların hafif olması, ani gerilmelerde enerjiyi emebilmesi ve sünekliliği, hafif çelik sistemlerinin depreme dayanıklı binalarda ana yapısal malzeme olarak kullanılmasını sağlıyor.

Bölge şartlarına uygun tasarlanan prefabrik çelik yapılar, depremlere maruz kaldıklarında betonarme yapılara göre daha iyi performans gösteriyor. Önemli yapısal hasarlar, yıkılmalar, bununla birlikte zayiat ve can kaybı, depremlere ve doğal afetlere uygun olarak tasarlanmayan daha eski yığma ve betonarme binalarda sıkça gözleniyor.

– Çelik prefabrik yapılar 300 yıla kadar dayanabiliyor

Çelik karkaslı binaların acil yerleşim ve deprem konutları olarak kullanılması şu avantajları sunuyor:

"Çeliğin esnekliği ve büyük oranda şekil değiştirme özelliği yapının depremi hasarsız atlatmasını sağlıyor, hayat kurtarıyor. Çeliğin, kopmadan, çökmeden önce çok deformasyon yapabilme özelliği bulunuyor. Çelik malzemeyle yapılan sistemler diğer malzemelerle yapılmış sistemlere göre daha sünek olmasıyla öne çıkıyor. Deprem ve doğal felaketler sonrası aciliyet ve zaman faktörü de göz önünde bulundurulduğunda, insani yardımların en kısa sürede karşılanmasına katkı sağlıyor. Hızlıca üretilip kolayca kurulabiliyor, sökülebiliyor ve taşınabiliyor. Çok geniş ve verimli yaşam alanları oluşturulabiliyor."

Kaplama malzemeleriyle içeriden ve dışarıdan kaplandığında 300 yıl ömre sahip galvanize edilmiş çelik, en nemli bölgelerde bile yıllarca paslanmayıp ilk günkü direncini koruyor, korozyona 100 yıldan fazla dayanıyor.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

ANKARA (AA) – AA muhabirinin, TOKİ yetkililerinden edindiği bilgiye göre, 2019 yılı sonuna kadar satışları gerçekleştirilmiş ve taksitleri 2019 yılı sonu itibarıyla başlamış olan konut ve iş yerleri alıcılarına yönelik 21 Nisan’da indirim kampanyası başlatıldı.

Borcunu erken ödeyip tapusunu hemen almak isteyen konut ve iş yeri alıcıları için uygulanan kampanya, 28 Mayıs’ta sona erdi.

Söz konusu kampanyada 9 bin 631 kişi, borç bakiyesinin tamamını kapatarak tapularını almaya hak kazandı.

2 bin 137 kişi kısmi ödeme ile indirimden faydalandı

İndirim kampanyasında 2 bin 137 kişi ise kısmi ödeme yaparak, ödemelerde yüzde 20 indirimden yararlandı. Buna göre kampanyadan toplam 11 bin 768 konut ve iş yeri alıcısı faydalandı.

Kampanyaya katılan vatandaşların yüzde 95’i borçlarını banka kredisi kullanmadan kişisel tasarruflarıyla kapattı.

İndirim kampanyasında, TOKİ ile protokol imzalayan ve satışlara aracılık eden kamu bankaları tarafından konut kredisi kullandırıldı.

Bu kapsamda, söz konusu protokoller çerçevesinde borç bakiyesi kapatma işlemlerinin yüzde 4,85’i, banka kredisi kullanmak suretiyle gerçekleştirildi.

ANKARA (AA) – TOKİ’den alınan bilgiye göre, muhammen bedeli 1 milyar 589 milyon 525 bin lira olan, toplam 1 milyon 854 bin 608 metrekare büyüklüğündeki, Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Ankara, Artvin, Balıkesir, Bitlis, Bolu, Bursa, Çankırı, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Eskişehir, Gümüşhane, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Karabük, Kayseri, Kırklareli, Kırşehir, Kocaeli, Konya, Muğla, Niğde, Samsun, Tekirdağ, Uşak ve Van’da bulunan 278 arsa, açık artırmayla satılacak.

Satışa sunulan arsalar arasında, Ankara Sincan Saraycık’ta akaryakıt, konut ve ticaret alanları, Afyonkarahisar’da tarım ve hayvancılık tesis alanları, Aksaray merkezde ticaret alanları, Diyarbakır Sur’da konut alanları, İstanbul’da ticaret, konut ve rekreasyon alanları, İzmir’de sanayi depolama alanları, Kırklareli’nde tarımsal niteliği korunacak alanlar, Konya’da et ve süt ürünleri entegre tesis alanları bulunuyor.

Çankaya ilçesinde iki meskenin de kiraya sunulacağı açık artırma, 9-10 Haziran’da saat 10.30 ve 14.00’da dört ayrı oturum halinde yapılacak.

Oturumlar, Ankara Bilkent Otel ve Konferans Merkezi ile TOKİ İstanbul Hizmet Binasında gerçekleştirilecek. Ayrıca internetten de “www.emlakyonetim.com.tr” adresinden teklif verilebilecek.

Konut, ticaret, sanayi, plansız arsalar, sosyal kültürel tesis alanları ile akaryakıt istasyon alanları niteliğindeki arsalara alıcılar, yüzde 25 peşinat, 60 ay vade ile sahip olabilecek.

Satışa ilişkin detaylı bilgiye “www.toki.gov.tr” ile “www.emlakyonetim.com.tr” internet adreslerinden ve “444 86 54” numaralı telefondan ulaşılabilecek.