Dorçe Prefabrik ve İnşaat geleceğin yapılarına odaklanıyor

İSTANBUL (AA) – Dorçe Prefabrik ve İnşaat, enerji, ısınma, su ve atık yönetimiyle "kendi kendine yetebilen" sürdürülebilir modüler konteynerleri göz önünde bulundurarak projelerini tasarlıyor.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, enerji, ısınma, su ve atık yönetimiyle kendi kendine yeten, sürdürülebilir modüler konteynerler geleceğin yapıları olarak anılıyor.

Dorçe Prefabrik ve İnşaat, tüm projelerinde bu unsurları göz önünde tutarak projelerini planlıyor.

Modüler konteyner seçenekleri farklı kullanım alanları sayesinde çok yönlü olarak değerlendirilebiliyor. Bu portatif yapılar, savunma sanayisinden sağlık sektörüne kadar çok sayıda alanda kullanılabiliyor. Pratik kurulumu ve sağladığı avantajlı özelliklerle ön plana çıkan modüler konteynerler, geri dönüştürülebilir ve çevreci materyallerle tasarlanıyor.

Modüler yapı tasarımlarından oluşan ve kendi kendine yetebilen konteynerler, güneş enerjisinden en yüksek düzeyde yararlanmayı amaçlıyor. Bu yapılarda yer alan güneş panelleri, güneş ışınlarını enerjiye dönüştürerek çevreci yaklaşımlardan yararlanıyor. Aynı zamanda sadece geri dönüştürülebilir malzemelerle tasarlanan bu yapılar, karbon salınımı yapmadığı için havayı da kirletmiyor.

Geri dönüşümlü çelik yapı sistemlerinden yararlanan modüler tasarımlar, dayanıklı yapısı sayesinde uzun süreli kullanım sağlıyor. Çatı, duvar ve pencerelerde yer alan ısı yalıtım sistemleriyle ısı kaybını en aza indirebiliyor, kendi kendine yetebilen konteynerleri tercih ederek enerji yönetim sistemlerinden en verimli şekilde yararlanılabiliyor.

Savunma sanayiinde kullanılan araç ve yapıların taşınabilir olması oldukça önemli oluyor. Kendi kendine yetebilen modüler konteynerler, bu alanda pratik bir kullanım sunuyor. Havadan taşınabilen bu yapılar, katlanabilen, hafif ve dayanıklı yapıları sayesinde çok yönlü olarak değerlendirilebiliyor.

Aynı zamanda sağlık sektörü, insani yardım kuruluşları ve STK faaliyetlerinin sürdürülmesinde de bu pratik yapılardan yararlanılabiliyor. Konteynerlerde yer alan mutfak, revir, yaşam üniteleri, çamaşırhane, banyo ve tuvalet sayesinde bir yaşam alanında ihtiyaç duyulabilecek her şeye tek bir mekanda erişilebiliyor. Sağlık bakım ünitelerinin bir arada tedarik edilmesi acil durumlarda hayati önem taşıyor. Modüler konteynerler ile kolay erişilebilir sağlık üniteleri oluşturulması mümkün hale geliyor.

​​​​​​​Dorçe Prefabrik ve İnşaat’ın önemli bir AR-GE yatırımı ve inovasyonu sonucunda tasarlayıp ürettiği Hava / Helikopter ile Taşınabilen Konteynerlerin (HTK) herhangi bir el aleti veya ekipman yardımı olmadan, her türlü ortamda, elle kolayca montajı yapılabiliyor. Konteyner üniteler, tam teşekküllü klinik, WC-duş, bakım ve rehabilitasyon merkezleri, ofis ve mutfak olarak kullanılabiliyor.

Modern İnşaat Yöntemleri (MMC) ile üretilen bu yapılar, kolaylıkla başka bir sahaya taşınabilecek, farklı amaçlarla kullanılabilecek ve geri dönüştürülebilecek yapılar oluyor.

Dorçe Prefabrik ve İnşaat’ın İran Bam depremi için üretip sevk ettiği modüler yaşam konteynerleri depremzedelerin temel ihtiyaçlarını karşıladıktan sonra, ülkenin genelindeki üniversitelerin yurt ihtiyaçlarına yönelik olarak revize edilerek öğrenciler için konaklama olanağı sunuyor.

Taşınabilir ve genişleyen modüler yapılar ayrıca farklı ihtiyaçlar için farklı alanlar oluşturup, proje ve müşteri talepleri kapsamında jeneratör, şebekeden bağımsız güç sistemleri veya su arıtma sistemleri ile önceden donatılabiliyor.

Yakın gelecekte Dorçe Prefabrik ve İnşaat’ın ürün yelpazesinde yerini alacak olan kendi kendine yeten modüler yapılar ekipman olmadan kullanılabilecek, genişleyebilen yapıları ile ihtiyaca göre kolaylıkla uyarlanabilecek.

İstiflenebilir pratik tasarımlar sayesinde ulaşım koşulları zorlu olan coğrafi bölgelerde bile etkin bir kullanım sağlanabilecek. Dorçe Prefabrik’in kendi kendine yetebilen modüler konteynerleri ile sağlık sektörü, savunma sanayi ve yardım çalışmaları gibi pek çok alanda kolaylıkla portatif yaşam alanları oluşturulabilecek.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL (AA) – Dorçe Prefabrik ve İnşaat, Yapı Bilgi Modellemesi'ni (BIM) inşaat sürecinin verimliliğini artırmak, inşaat sırasındaki israfı azaltmak ve yapıların kalitesini ve verimliliğini artırmak için kullanıyor.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, ekiplerin projede bir aşamadan diğerine geçtiği geleneksel inşaat yöntemlerinde, önceki aşamadan elde edilen bazı bilgiler kayboluyor.

BIM ile bilgi, herhangi bir anda ve yerde ihtiyaç duyan herkes tarafından erişilebilir olacak şekilde dijital ortamda saklanıyor.

Tasarım, analiz ve belgelerin BIM iş akışında dinamik olarak bütünleşmesi, bir tasarım projesinde harcanacak çabanın ayrıntılı tasarım aşamasına kaydırılmasına imkan tanır. Böylelikle mühendislerin tasarımı en iyi hale getirmek için durum senaryolarını değerlendirmeye daha fazla zaman ayırırken dokümantasyon için daha az zaman harcaması sağlanıyor.

Dorçe Prefabrik ve İnşaat, BIM ile tasarım, üretim, inşaat ve işletme faaliyetleri, geleneksel yöntemlerin yanı sıra, çağın gerektirdiği şekilde Modern İnşaat Yöntemleri kullanılarak, modüler inşaat için gerekli olabilecek projenin tüm yaşam döngüsünü kurum içinde yönetiyor.

BIM'in faydaları şu şekilde sıralandı:

"Yenilikçi inşaat malzemelerinin doğru bir şekilde alınmasına bağlı olarak ihale süreçlerini kolaylaştırır. Tüm yapıların ve Mekanik, Elektrik ve Sıhhi Tesisatlarının (MEP) kapsamlı 3B modellemesini içeren bir BIM modeli ile bina sahipleri, en ince ayrıntılarına kadar çıkarılmış metrajlar ile teklifleri doğru bir şekilde değerlendirebilmektedir. Bu nedenle toplam teklif fiyatı, tahminlerden ziyade yapı malzemelerinin gerçek maliyetlerini yansıtacaktır. İnşaat sırasında karbon emisyonlarını önemli ölçüde azaltabilir. Bugün bina sahipleri sürdürülebilirliğe öncelik veriyor. 2B çizimler yerine 3B BIM modeline dayalı bir çizim çok daha doğru sonuçlar sağlar.

Mekanik, elektrik ve sıhhi tesisat sistemlerinin tasarım aşamasında optimize edilmesi, operasyonlar sırasında elektrik ve su tüketimini azaltır. Bir bütün olarak ele alındığında, bir bina çoğunlukla imal edilmiş ürünlerden oluşur. Ürün üreticilerinin şartnameleri tasarım aşamasının başlarında BIM ekosistemine dahil edildiğinde, Mekanik, elektrik ve sıhhi tesisatlar test edilebilir ve tasarımlar kolayca revize edilebilir. Geliştirilmiş sistem verimliliği, inşaat tamamlandıktan çok sonra paydaşlara fayda sağlayacaktır.

Projelerinde Tak & Çalıştır (Plug & Play) felsefesini uygulayan Dorçe Prefabrik, bir binanın üretiminden nihai montajına kadar tamamen fabrika ortamında tamamlanmasına, sıhhi ve elektrik tesisatları gibi son bağlantı hatlarının hazır şekilde bir veya birkaç modül olarak herhangi bir bölgeye gönderir. Bir binanın doğru bir BIM modeli, bilgilendirici ön izlemeler ve sanal gözden geçirmeler yoluyla kritik öneme sahip geri bildirimleri almayı kolaylaştırır. Tasarım aşamasında bina sakinlerinin bakış açısını sürece dahil etmek, daha başarılı binaların üretilmesine yardımcı olur."

İSTANBUL (AA) – Dorçe Prefabrik Yapı ve İnşaat AŞ, 15'inci Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı'nda (IDEF’21) proje ve ürünlerini ziyaretçilerine sundu.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Dorçe Prefabrik Yapı ve İnşaat AŞ, 100’ü aşkın ülkenin önde gelen kurmay başkanlarını, üst düzey savunma sanayi temsilcilerini, kuvvet komutanlarını, askeri ataşelerini ve askeri kurumların yabancı heyetlerini, 15’incisi düzenlenen bölgenin en büyük savunma sanayi fuarlarından birisi olan IDEF 21 kapsamında ağırladı.

Dünyanın farklı bölgelerinden gelen askeri heyetler ve yüksek teknoloji odaklı küresel savunma şirketleri, savunma sanayisinde yaşanan en son teknolojik gelişmeleri takip etmek adına IDEF'21'deki yerlerini aldı.

Dorçe Prefabrik de yüksek teknolojili askeri kampları, modifiye edilmiş ISO kabinleri, helikopterlerle taşınabilen portatif konteyner modülleri (HTK), tam teşekküllü modüler askeri sahra hastaneleri konusundaki uluslararası deneyimlerini, tecrübelerini, yeteneklerini ve Modern İnşaat Yöntemlerine (MMC- Modern Methods of Construction) dayalı üretim felsefesini IDEF’21 kapsamında stant ziyaretçilerine, katılımcılara ve askeri delegasyonlara sundu.

– IDEF’23 için yeni projelerin çalışmalarına başlanıldı

Geçen yıllarda düzenlenen IDEF fuarlarında olduğu gibi bu sene de var olan ve geleceğe yönelik savunma sanayi alanında yerel ve uluslararası ölçekte potansiyel projeleri kapsamında verimli iş birlikleri için temel atan Dorçe Prefabrik, IDEF’23 için de şimdiden hazırlıklara başladı.

Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılına denk gelecek olan IDEF23’te Dorçe Prefabrik, daha fazla yenilikle, inovatif teknolojik çözümlerle ziyaretçiler ve üst düzey askeri heyetlerle tekrar bir araya gelmeyi istiyor.