Dorçe Prefabrik Yapı & İnşaat, kullanıcıya ve topluma değer katıyor

İSTANBUL (AA) – Dorçe Prefabrik Yapı & İnşaat, Türkiye ve dünyada kullanıcı taleplerine uygun tasarımlarıyla ön plana çıkıyor.

Şirketten yapılan açıklamada, Dorçe Prefabrik Yapı & İnşaat'ın, özellikle prefabrik modüler yapı sektöründe kullanıcı odaklı stratejisi, özel çözümleri ve kendi bünyesindeki tasarım gücü nedeniyle tercih edildiği bildirildi.

Dorçe Prefabrik Yapı & İnşaat'ın odak noktasının müşteri olmasının önemli 3 göstergesi bulunduğu kaydedilen açıklamada, söz konusu göstergelerin, yerel ve uluslararası tüm gereksinimleri karşılayarak eksiksiz ve kaliteli bir şekilde müşteriye doğru ürünü teslim edebilme, yüksek kapasite ve teknik alt yapı ile zaman avantajını müşteri lehine kullanarak doğru zamanda ve maliyette hizmet verebilme, satış öncesi ve sonrası tüm beklentileri karşılayabilecek şekilde müşteriyi memnun edebilme başlıklarından oluştuğu ifade edildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Dorçe Prefabrik Yapı & İnşaat-Stratejik Yönetim ve Planlama Direktörü Yücel Çebi, "Müşteriye ne sattığımızdan ziyade, müşterinin neden bizden aldığı bizim için daha önemlidir." ifadelerini kullandı.

Çebi, şunları kaydetti:

"Amacımız, paydaşlarımızla Dorçe arasında sağlıklı, verimli, karlı ve güvene dayalı uzun süreli bir ilişkinin oluşturulmasıdır. Memnuniyeti sayısallaştırmak için uzunca bir süre geleneksel anket yöntemlerini kullandık. Fakat bu yöntemin efektif olmadığını ve sonuçların da gerçeği yansıtmadığını gözlemledik. Sonrasında daha objektif sonuçlar alabileceğimiz bir iç analiz/değerlendirme sistemi tasarladık. Bu tasarımda amacımız müşterinin memnuniyetini, kendi faaliyetlerimizin sonuçları üzerinden de tümden gelim yöntemi ile tespit edebilmek ve sayısallaştırmaktı.

Birkaç önemli ölçüm parametremizi paylaşmak gerekirse şu başlıklara dikkat çekmek isterim. Müşteriye oluşturduğumuz değer, projenin zamanında teslim edilmesi, haftalık proje ilerleme planına uygunluk, proje boyunca yaşanılan uygunsuzlukların/şikayetlerin zamanında çözümü, müşteri ile haftalık/aylık yapılan toplantılardaki alınan kararların yerine getirilme oranı, müşteriden gelen resmi yazılara hızlı geri dönüş performansı ve teklif aşamasındaki uyum. Tam bu noktada kendi objektif değerlendirmemiz ve sonrasında da proaktif iyileştirme faaliyetleri kapsamında sektörümüz içerisinde pozitif ayrışıyoruz. Aynı zamanda, müşteri segmentasyonu ve müşteri sadakatine yönelik kurumsal faaliyetlerimizi de yine bu yönetim tarzının bir parçası olarak işletiyoruz."

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL (AA) – Dorçe Prefabrik-İnşaat'ın tasarlayıp ürettiği prefabrik konutlar, modüler yapısı nedeniyle hızlı toplu konut projelerinin gerçekleştirilmesine katkı sağlıyor.

Dorçe Prefabrik-İnşaat açıklamasına göre, şehirlerde artan nüfus, yeni konut ihtiyaçlarını da beraberinde getiriyor.

Dorçe Prefabrik-İnşaat’ın tasarlayıp ürettiği prefabrik konutlar, modüler yapısı nedeniyle hızlı toplu konut projelerinin gerçekleştirilmesine destek oluyor. Ekonomik olarak orta ve alt sınıf gelir grubunda yer alan kişilere yönelik olarak tamamlanan projeler, ulaşılabilir fiyatları ile sosyal yaşama katkı sağlıyor.

Açıklamaya göre, modüler konteyner konutlar, “uygun maliyet, şık tasarım, sağlamlık, zaman avantajı, özgünlük, çevre dostu” gibi özellikleriyle öne çıkıyor.

Bir modüler konteyner konut inşa etmek son derece uygun maliyetli olurken, modüler konteyner konut fiyatları, seçilen yapı biçimine ve nereye inşa edileceğine bağlı olarak değişiklik gösteriyor. Evin kaç metrekare olacağı, kaç katlı olarak inşaat edileceği ve nasıl materyaller kullanılacağı fiyatı belirleyen unsurlar arasında yer alıyor. Modern İnşaat yöntemleri (MMC) kapsamında modüler bina teknolojisi ile inşa edilen evler genel olarak ekonomik fiyatlara inşa edilebiliyor.

Modüler konteyner konutlarla modifiye edilebilen yük (ISO-kaynaklı) konteynerlere kolayca modern ve şık bir görünüm kazandırmak mümkün, her türlü ihtiyaca karşılamaya yönelik otel, konaklama tesisleri, sosyal tesisler, okul, hastane gibi modern yapılara hızlıca dönüştürülebiliyor.

Çelik sistem, esnek yapısı, dayanımı ve hafifliği ile depreme karşı dayanıklı bir yapı sistemine sahip modüler çelik konteyner konutlar, Türkiye gibi deprem kuşağında olan farklı ülkelerin şartlarına uygun şekilde tasarlanabildiğinden depremlere maruz kaldıklarında diğer yapı sistemlerine göre daha iyi performans gösteriyor. Ayrıca modüler konteyner yapıların büyük bir kısmı önceden inşa edildiği için çok kısa sürelerde ihtiyaca cevap verebiliyor.

Açıklamaya göre, modern inşaatın son teknolojiyle buluştuğu modüler konteyner konutlar, gelişmiş ülkelerde yükselişini devam ettiriyor. Ayrıca ihtiyaç sahiplerinin zevkini yansıtacak tasarımlara imkan tanınıyor. Bu yönüyle de diğer yapım metotları ile inşa edilen yapılar arasında ön plana çıkıyor.

İkinci el yük konteynerini (ISO-kaynaklı) geri dönüştürmek ve onu yaşam alanına dönüştürmek son derece çevreci bir yaklaşım olarak görülüyor. Modüler konteyner konutlarındaki söz konusu özellikleri projelerinde kullanan Dorçe Prefabrik-İnşaat, ihtiyaca yönelik doğru ve hızlı çözümlerde ön plana çıkan marka olmaya devam ediyor.

Açıklamada aktarılanlara göre, Dorçe Prefabrik-İnşaat, yüksek üretim kapasitesi ile binlerce konut projesini çok kısa sürede üreterek, müteahhitlik hizmetleriyle anahtar teslimi tamamlanıyor. Genellikle kamu desteği ile yapılan yatırımlar sonucu ortaya çıkan prefabrik modüler hızlı toplu konut projeleri, üretim, nakliye ve inşaat aşamalarının geleneksel yapı yöntemlerine göre teknik olarak daha şeffaf bir inşaat programına sahip olması nedeniyle daha çok tercih ediliyor.

İSTANBUL (AA) – Dorçe Entegre Saha Dışı İnşaat (Off-Site Construction) çözümleri ile projelerini 6 aşamada tamamlıyor.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Dorçe Prefabrik Yapı ve İnşaat Sanayi Ticaret A.Ş. ürettiği modüler yapılar ve sunduğu entegre saha dışı (off-site) inşaat çözümleri ile 58 ülkede projeler bitiriyor

İnşaat Öncesi Süreci, Modern İnşaat Yöntemlerinin (MMC) bir bileşeni olan Dorçe Entegre Saha Dışı Çözümleri ile, herhangi bir yeni proje için inşaat öncesi çalışmalar, müşteri ile ön görüşmelerin gerçekleştirilmesiyle başlıyor.

Tüm mimari çizimler ve planlar, proje hakkında olabildiğince fazla ayrıntıya değinmek adına derinlemesine inceleniyor.

Bu kapsamlı inceleme, tüm yapı elemanlarının üretimi için gerekli olan şartnamelere titizlikle uyulması açısından önemli.

Mimari planları sıhhi tesisat, elektrik, HVAC sistemleri ve diğer çizimleri sorunsuz bir şekilde kurum içi olarak entegre etmek İnşaat Öncesi adımlarının en kilit aşamalarından birisi.

Dorçe tarafından benimsenen böyle bir ekip yaklaşımı, "benim işim değil" zihniyetini ortadan kaldırırken, öngörülemeyen sorunların ve sahada maliyetli gecikmelere sebep olabilecek potansiyel tasarım çatışmalarının tanımlanmasına olanak tanıyor.

Kurum içi Tasarım & Mühendislik, İnşaat Öncesi aşamada toplanan bilgiler ışığında teknik ekip daha sonra yapıyı sanal olarak inşa ederek yapının her bir santimi için ayrıntılı CAD çizimlerinin yanı sıra projenin sanal gerçeklik görüntüsünü oluşturuyor.

Tasarım ve Mühendislik aşaması sırasında ekip, pencereler, kapılar ve döşeme dahil tesisat ve bitirme işi ile ilgili şartnameleri de kapsadığı için her türlü tasarım aşamasını belirler ve ele alıyor.

Teknisyenler ve mühendisler ayrıca maliyet, malzeme kullanımı, üretim planlaması, lojistik ve yapı inşaatını tamamlama konularında verimlilik sağlamak için projeyi sürekli olarak gözden geçiriyor.

Kullanılan tasarım yazılımı ayrıca, sisteme önceden yüklenmiş yerel bina yönetmeliği ile uyumunu sürekli olarak takip ediyor.

Bu aşamada ayrıntılara harcanan zaman ve gösterilen özen, doğrudan üretim kalitesine yansıyor ve bu da elde edilen faydaları üst düzeye çıkarıyor.

Saha Dışı Üretim( Off-site Manufacturing), yapının sanal inşası tamamlanıp müşteri tarafından onaylandıktan sonra, saha dışı üretim aşaması başlıyor. Bu aşamadaki üretim doğruluğu, Tasarım ve Mühendislik aşamasında gerçekleştirilen işle doğrudan ilgili.

Kalıcı bir inşaatın hızlı ve verimli inşasını desteklemek için yapı elemanlarının nihai kurulum konumlarından farklı bir yerde imalatı, planlaması, tasarımı, imalatı ve montajı anlamına geliyor. Bu tür yapı elemanları, farklı bir yerde saha dışında prefabrik olarak üretilebilir ve şantiyeye nakledilebilir veya şantiyede prefabrik hale getirilebilir ve ardından son konumlarına taşınabiliyor.

Tesis dışı inşaat, entegre bir planlama ve tedarik zinciri optimizasyonu stratejisiyle karakterize ediliyor.

Tesis dışı üretim (OSM), saha dışı üretim (OSP) ve saha dışı üretim (OSF), öncelikle uygun fabrika çalışmasına atıfta bulunulduğunda kullanılıyor.Tüm yapı elemanları üretim tesislerinde üretildikten sonra şantiyeye teslim edilmek üzere hazırlıklara başlanıyor.

Yapı elemanları, sahada verimliliği ve güvenliği kolaylaştırmak için proje gereksinimleri kapsamında uygun şekillerde araçlara yüklenir ve ardından şantiyeye teslim edilmek üzere nakliye süreci başlıyor.Dorçe Entegre Saha Dışı Çözümleri sürecinin şantiyede kurulum aşamasında, yapısal elemanlar sırayla yükleniyor ve vinç yardımı ile çerçeveleyiciler tarafından birleştirilerek verimlilik ve iş güvenliği garanti altına alınıyor.

Yapısal kabuk hava şartlarına dayanıklı hale geldiğinde, işçiler hem iç hem de dış kısımdaki işlere aynı anda başlarken tasarım ve mühendislik aşamasında tamamlanan entegrasyon çalışmaları nedeniyle çalışmalar esnasında sorun yaşanmıyor.

Örneğin, pencere ve kapılar için açıklıklar tam olarak doğru boyutlardadır ve zemin döşemeleri, HVAC kanallarını yerleştirmek için önceden deliniyor.

Tüm yüzeylerin şakul ve düz olması sebebiyle bu süreç işçiler açısından basitleştirildi.