Dört büyükler yeşil sahalarda taraftarlarını sevindirirken, borsada yatırımcısını üzdü

İSTANBUL(AA) – AA muhabirinin derlediği verilere göre, spor endeksi, ağustos ayında yüzde 7 değer kaybetti.

Analistler, Süper Lige iyi başlayan ve ligin ilk 3 haftasında ilk dört sırayı paylaşan spor kulüplerinin gerçekleştirdiği etkili transferler, sponsorluk anlaşmaları ve elde ettikleri forma satış gelirlerine karşın mali durumlarının kötü olmasının ve borçlarının artmasının hisse performansını olumsuz etkilediğini belirtti.

Beşiktaş Futbol Yatırımları Sanayi ve Ticaret AŞ, Fenerbahçe Futbol AŞ, Galatasaray Sportif Sınai ve Ticari Yatırımlar ve Trabzonspor Sportif Yatırım ve Futbol İşletmeciliğinin borçları 31 Mayıs 2021 itibarıyla toplamda 17,38 milyar liraya ulaşmıştı.

Ligin üçüncü sırasında yer alan Beşiktaş’ın hisseleri ağustos ayında yüzde 12 azaldı. Beşiktaş böylece ağustos ayında borsada yatırımcısına en fazla kaybettiren spor şirketi oldu.

Ligde 4. sırada yer alan Galatasaray da yatırımcısına yüzde 7,4 kaybettirdi.

İkinci sırada yer alan Fenerbahçe’nin hisseleri yüzde 5,9 azalış kaydetti.

Zirvede yer alan Trabzonspor’un hisseleri de yüzde 4,1 değer kaybetti. Lider Trabzonspor, ağustos ayında yatırımcısına en az kaybettiren spor şirketi olarak kayıtlara geçti.

Yılbaşından bu yana en fazla Trabzonspor kazandırdı

Borsa İstanbul’da işlem gören spor şirketlerinden yılbaşına göre performanslarına bakıldığında, yatırımcısına en fazla kazandıran yüzde 43,9 ile Trabzonspor oldu. Kulüp, ağustos ayında yatırımcısına kaybettirmesine karşın yılbaşına göre başarılı bir performans sergiliyor.

Trabzonspor’un hisse fiyatı da 3,74 TL ile Eylül 2020’den bu yana en yüksek seviyeyi gördü.

Bu dönemde yatırımcısına Beşiktaş yüzde 40,1, Fenerbahçe yüzde 15,7 kazandırırken, Galatasaray yüzde 13,3 kaybettirdi.

Analistler, spor şirketlerinin hisselerinin mali sıkıntılarla birlikte ağustos ayında yatırımcısına kaybettirmesine karşın etkili transferleri, sponsorluk anlaşmaları ve elde ettikleri forma satış gelirlerinin yılbaşına göre borsa performansını olumlu etkilediğini söyledi.

En fazla piyasa değerine Fenerbahçe sahip

Halka açık 4 spor şirketi arasında en fazla piyasa değerine Fenerbahçe sahip. Fenerbahçe, ağustos ayını 3 milyar 385 milyon 116 bin lira piyasa değeriyle tamamladı.

Fenerbahçe’yi 1 milyar 895 milyon 400 bin lira piyasa değeriyle Galatasaray, 1 milyar 755 milyon lira piyasa değeriyle Trabzonspor, 1 milyar 358 milyon 400 bin lira piyasa değeriyle Beşiktaş izledi.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL (AA) – BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 16,78 puan azalırken, toplam işlem hacmi 13,4 milyar lira seviyesinde gerçekleşti.

Bankacılık endeksi yüzde 2,98, holding endeksi yüzde 0,83 değer kaybetti. Sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 1,67 ile turizm, en çok kaybettiren ise bankacılık oldu.

Analistler, küresel piyasalarda, Çinli emlak devi Evergrande’nin borç ödemelerine ilişkin devam eden belirsizlikler ve ABD’nin 10 yıllık tahvil faizinin yükselmesiyle risk iştahının azaldığını belirtti.

Haftaya Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu toplantı özeti, ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell ve ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’ın Senatoda yapacağı sunum, Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde’ın konuşması, ECB’nin düzenleyeceği Merkez Bankacılığı Forumunda önde gelen gelişmiş ülke merkez bankalarının yetkililerinden gelecek açıklamaların piyasaların odak noktasında bulunacağını ifade eden analistler, veri gündeminde ise yurt içinde ekonomik güven endeksi, dış ticaret dengesi, Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI), yurt dışında ise ABD’de büyüme, Avro Bölgesinde enflasyon, dünya genelinde açıklanacak PMI verileri başta olmak üzere yoğun veri gündeminin takip edileceğini bildirdi.

Analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 1.370 seviyesinin destek, 1.420 puanın direnç konumunda olduğunu kaydetti.

Muhabir: Burhan Sansarlıoğlu

İSTANBUL (AA) – Açılışta BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 6,51 puan ve yüzde 0,46 azalarak 1.394,95 puana indi.

Bankacılık endeksi yüzde 0,60 ve holding endeksi yüzde 0,49 azalış kaydetti. Sektör endeksleri arasında en çok kazandıran yüzde 0,26 ile finansal kiralama, faktoring, en fazla kaybettiren yüzde 0,63 ile ticaret oldu.

BIST 100 endeksi, dün satış ağırlıklı bir seyir izleyerek günü yüzde 0,43 azalışla 1.401,46 puandan tamamladı.

Analistler, küresel piyasalarda, Çinli emlak devi Evergrande’nin borç ödemelerine ilişkin devam eden belirsizlikler ve ABD’nin 10 yıllık tahvil faizinin yükselmesiyle karışık bir seyir izlendiğini söyledi.

Bugün ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell ve bazı Fed üyelerinin açıklamalarında para politikasına ilişkin ipuçlarının aranacağını aktaran analistler, veri gündeminde ise yurt içinde kapasite kullanımı, reel sektör güven endeksi ve sektörel güven endeksleri, yurt dışında Almanya’da Ifo iş ortamı güven endeksleri ve ABD’de yeni konut satışlarının bulunduğunu bildirdi.

Analistler, döviz kurlarındaki yükseliş eğiliminin pay piyasalarını baskıladığını belirterek, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 1.390 ve 1.370 seviyelerinin destek, 1.420 puanın direnç konumunda olduğunu kaydetti.