DSÖ'nün 147. Yönetim Kurulu Toplantısı gerçekleştirildi

CENEVRE (AA) – Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınını kontrol altına almak için ilk günden bu yana gece gündüz çalıştıklarını söyledi.

DSÖ'nün 147. Yönetim Kurulu Toplantısı İsviçre'nin Cenevre kentinde tarihte ilk kez video konferans yöntemiyle gerçekleştirildi.

Yönetim kurulu üyelerine hitap eden Ghebreyesus, DSÖ'nün salgına karşı küresel mücadeleyi koordine etmedeki "başarılarını" madde madde saydı.

Ghebreyesus, küresel siyasi dayanışmayı tesis etmek, teknik tavsiyelerde bulunmak, kaynakları seferber etmek ve lojistik koordinasyonunu sağlamak adına "gece gündüz" çalıştıklarını ifade etti.

DSÖ'nün, 120'den fazla ülkeye milyonlarca tanı testi ve tonlarca kişisel koruyucu ekipman gönderdiğini, gelecek haftalarda çok daha fazlasını göndereceklerini aktaran Ghebreyesus, "Gördüğünüz gibi DSÖ son derece aktif çalıştı. Ülkeleri desteklemek, virüsü bastırmak ve hayat kurtarmak için elimizden gelen her şeyi yapmaya devam edeceğiz." dedi.

Öte yandan toplantıda 2020-2021 dönemi Yönetim Kurulu Başkanlığına Japon Dr. Hiroki Nakatani'nin yerine Hindistan Sağlık Bakanı Harsh Vardhan seçildi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk: "Devlet korumasından yararlanmış gençlerimiz için 1343 kadroya yerleştirme işlemi yapacağız."

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank: "Üretimde sürekliliği ve rekabet gücümüzü artıracak politikalarla reel sektörün yanında olmaya devam edeceğiz."

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank: "Ekonomik güven endeksi mayıs ayında dipten dönüş sinyali verdi."

Bakan Varank: "Salgının dış pazarlarımızdaki gelişimine bağlı olmakla birlikte Türkiye yılın son iki çeyreğinde piyasalara çok sağlam dönüş yapabilir"

Türkiye ekonomisi yılın ilk çeyreğinde yüzde 4,5 büyüdü

  • Hindistan’da Kovid-19 kaynaklı ölü sayısı Çin'i geçti - Kovid-19 salgını nedeniyle hayatını kaybeden kişi sayısı 4 bin 711'e ulaşan Hindistan'ın, salgının çıkış noktası olan ve 4 bin 634 ölüm açıklanan Çin'i geride bıraktığı bildirildi. Daha fazlasını oku »Hindistan’da Kovid-19 kaynaklı ölü sayısı Çin'i geçti
  • 15-20 yaş grubu bugün sokağa çıkacak - ANKARA (AA) - Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında sokağa çıkmaları kısıtlanan 15-20 yaş grubu gençler, bugün 3. kez sokağa çıkabilecek. İçişleri Bakanlığının "20 Yaş ve Altı ve 65 Yaş Üzeri Kişilerin Sokağa Çıkma Kısıtlaması" konulu genelgesiyle sokağa çıkmaları kısıtlanan 15-20 yaş grubu gençler, 11.00-15.00 saatlerinde getirilen serbestlikle dışarıda olabilecek. Öte yandan, 18-20 yaş arasındaki gençler için kısıtlama serbestisi bugün son kez uygulanacak. İçişleri Bakanlığının dün yayımladığı "18 Yaş Altı ve 65 Yaş Üzeri Kişilerin Sokağa Çıkma Kısıtlaması" konulu genelgesiyle 31.12.2002 tarihinden önce doğanlar (18-20 yaş arasındaki gençler) için sokağa çıkma kısıtlaması 1 Haziran itibarıyla kaldırılacak. Daha fazlasını oku »15-20 yaş grubu bugün sokağa çıkacak
Etiketler: