Paz. Oca 19th, 2020

“Dünya Atabarı Oynuyor” projesi kapsamında binlerce kişi Anıtpark’ta atabarı oynadı

– Türkiye Halk Oyuncuları Birliği Platformu ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğünün iş birliğinde yürütülen “Dünya Atabarı Oynuyor” projesi kapsamında binlerce kişi Anıtpark’ta atabarı oynadı

ANKARA (AA) – Başkentte binlerce kişi, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının Samsun'a çıkışının 100. yılı dolayısıyla 81 il ve 19 ülkede organize edilen "Dünya Atabarı Oynuyor" projesi kapsamında saat 19.19'da atabarı oynadı.

Türkiye Halk Oyuncuları Birliği Platformunun Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü ile yaptığı iş birliği kapsamında ve Ankara Valiliğinin koordinasyonunda düzenlenen etkinlik için Türk bayrağı ve Atatürk tişörtlü binlerce kişi, Anıtpark'ta toplandı.

Atatürk ve silah arkadaşları için saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından, üniversite öğrencisi Orkun Uysal "Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi"ni, Irmak Gergen ise "Gençliğin Atatürk'e Cevabı"nı okudu.

Binlerce kişi, saat 19.19'u gösterdiğinde atabarı oynadı.

Katılımcılar, atabarının ardından yurdun çeşitli yörelerinden türküler eşliğinde bir süre daha oynamaya devam etti.

Türkiye Halk Oyuncuları Birliği Yürütme Kurulu Üyesi ve projenin Ankara Koordinatörü Sultan Çankaya, proje kapsamında 81 il ve 19 ülkede atabarı oynandığını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Berlin'deki Libya Zirvesi kapsamında Rusya Devlet Başkanı Putin'le görüşmesi sona erdi.

Erdoğan: "Ortak çabamız sahada nispi sükunet sağladı ancak girişimlerimizin esas meyvesini Berlin Zirvesi'nin toplanabilmiş olmasıyla alacağız."

Erdoğan: "Siyasi sürecin ve çözümün diğer evrelerinin uygulanabilmesi için Hafter'in saldırgan tutumunun sona ermesi gerekmektedir."

Erdoğan: "Libya'nın barış ve huzura kavuşabilmesi için Berlin Zirvesi'nde ateşkesin ve siyasi sürece dönüşün kabulü temin edilmelidir."

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Berlin'deki Libya Zirvesi kapsamında Rusya Devlet Başkanı Putin'le görüşmesi başladı.

AA Genel Müdürü Kazancı: "Mısır'da 14 Ocak'ta gözaltına alınan çalışanlarımızın tamamı serbest bırakıldı"

Esed rejimi ve destekçilerinin İdlib'e saldırıları nedeniyle son 3 günde yaklaşık 27 bin sivil daha Türkiye sınırına yakın bölgelere göç etti.

Erdoğan: "(Yunanistan Başbakanı) Miçotakis oyunu yanlış oynuyor. Attığı adımlar doğru adımlar değil. Bu sürece iyi başlamadı."

Erdoğan: "(Konferansın taslak metninin basına sızdırıldığı iddiası) Bize ulaşmış böyle bir metin yok."

Erdoğan: "(Hafter'in Yunanistan'a gitmesi) Hiçbir kıymetiharbiyesi yok. Hele hele bizim nazarımızda hiçbir kıymetiharbiyesi yok."