Dünya pazarına Türkiye'den açılan Hyundai Bayon yollara çıktı

ÇANAKKALE (AA – Hyundai Assan Genel Müdürü Murat Berkel, "Şu ana kadar 13 bin 500 adetlik Bayon üretim rakamına ulaştık. Yıl sonu hedefimiz 35 bin adet. İç pazarda hedefimiz 6 bin 500 adet. Kalan 28 bin 500 adedi ihracat olacak." dedi.

Hyundai Assan tarafından İzmit'te üretilen Bayon modeline ilişkin Çanakkale Troya Müzesi'nde basın toplantısı düzenlendi.

Hyundai Assan İzmit Fabrikası'nda üretimi gerçekleştirilen üçüncü model olan Bayon, SUV segmentine farklı bir bakış açısı getirerek tüm beklentileri karşılamayı hedefliyor.

Berkel, toplantıda yaptığı konuşmada, Kona ve Tuscon ile dünya çapında büyük başarılar elde ederek SUV pazarında öne çıkan Hyundai'ın, bu başarısını değişen tüketici beklentileri doğrultusunda hazırlanan kompakt B-SUV modeli Bayon ile devam ettirmeyi amaçladığını söyledi.

Bayon'un Türkiye pazarında da tüm dikkatleri üzerine toplayacağına yürekten inandıklarını ifade eden Berkel, "Farklı segmentlerin en avantajlı özelliklerini bünyesinde toplayan Bayon'un, hem Türk aile yapısına uyumlu olduğunu hem de gençlerin ve kendini genç hissedenlerin beklentilerini karşılayacağını düşünüyoruz." dedi.

– "Bayon'da üretimin 28 bin 500 adedi ihracat olacak"

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Berkel, şu ana kadar 13 bin 500 adetlik Bayon üretim rakamına ulaştıklarını aktararak, "Yıl sonu hedefimiz 35 bin adet. İç pazarda hedefimiz 6 bin 500 adet. Kalan 28 bin 500 adedi ihracat olacak. Yerlilik oranımız yüzde 62 seviyesinde. Maliyet bazında hesaplıyoruz. 2019 yılındaki ihracat gelirimiz 2 milyar avronun üzerindeydi. 2020 yılında pandemiden dolayı üretim adetlerindeki düşüş nedeniyle 1,4 milyar avro seviyesinde gerçekleşti." diye konuştu.

Vergilendirme sistemi nedeniyle kurların artışıyla paralel olarak yüzde 50 diliminde kalan C-SUV modelin artık olmadığını anımsatan Berkel, "400 bin TL ve üstü fiyatlarla karşı karşıyayız. SUV almak ve yüksek ücret vermek istemeyenlere B-SUV'da alternatif olarak Bayon modelimizi üretip satmaya başladık. Bu nedenle de talep çok yüksek şu an." dedi.

– "2022'nin ilk çeyreğine kadar çip sorununun devam etmesi öngörülüyor"

Murat Berkel, ÖTV düzenlemesindeki beklentilerine ilişkin bir soru üzerine, "Bir değişim olursa pazar kendi içinde dengelenmeye gidebilir. Şu an için değişim olur gibi net bir yorum yapamayız. Özellikle OSD ve ODD nezdinde bu talepleri iletiyoruz ama kesin olarak söyleyebileceğimiz bir zamanlama yok." değerlendirmesinde bulundu.

Berkel, Türkiye otomotiv pazarı yıl sonu beklentilerine ilişkin de şunları kaydetti:

"Bazı markalar çip tedarikinde yaşanan sıkıntı nedeniyle zorlanıyor. Bulunurluğu da dikkate alacak olursak bu rakamlar biraz değişebilir. Bizim yıl sonu pazar tahminimiz 780 bin adetler seviyesinde. Belki sorun yaşanmazsa 800 bini de zorlayabilir. Pandemi çok önemli bir etken. Kurlar yükselmez ve faizler de aşağı inerse olumlu olacağını düşünüyoruz. 2022’nin ilk çeyreğine kadar çip sorununun devam etmesi öngörülüyor."

– "Bayon, Hyundai Assan ve Türkiye için bir dönüm noktası olacak"

Hyundai Assan Satış Direktörü Jong Weon Choi ise geçen yıl yeni i10 ve i20 projelerini gecikmeden tamamladıklarını ve bu yıl da birçok zorlu süreci geride bırakarak Bayon'un seri üretimine tam planladıkları tarihte başladıklarını bildirdi.

Bayon üretimiyle birlikte 170 milyon avronun üzerindeki yatırımı tamamlamış bulunduklarını belirten Choi, şunları kaydetti:

"Bu katma değeri yüksek olan otomobilimiz Hyundai Assan'ın kardeş ülkemiz Türkiye'deki geleceği için kilit bir rol oynayacak. Her zaman olduğu gibi Türkiye ekonomisine ve istihdamına önümüzdeki yıllarda da katkı vermeye devam edeceğiz.

Dünyada mobilite çözümleri sağlayan öncü markalardan biri olmak için uzun yıllardır çalışıyoruz ve bu devrimsel dönüşümde Hyundai Assan ve Bayon önemli bir rol oynayacak. Türk işçisinin emeğiyle yüksek kaliteyle üreteceğimiz aracımızın, tüm özellikleriyle Türkiye ve bölge pazarlarda en çok tercih edilen araçlardan biri olacağını düşünüyoruz. Bayon'un Hyundai Assan ve Türkiye otomotiv endüstrisi için bir dönüm noktası olacağına inanıyorum."

– 3 farklı motor ve donanım seçeneğiyle satışta

Verilen bilgiye göre, Hyundai Assan için yeni bir dönemin başlangıcını temsil eden Bayon, 3 farklı motor ve donanım seçeneğiyle 201 bin 900 TL'den başlayan fiyatlarla satışa sunuldu.

Türkiye'de ve Avrupa'da B-SUV segmentinde her geçen gün artan talebi karşılamak amacıyla hazırlanan Bayon, sıra dışı tasarımı, kompakt boyutları, geniş ve ergonomik kabini, büyük bagaj hacmi ve ekonomik motor seçenekleriyle öne çıkıyor.

Hyundai Bayon, geliştirilmiş bir motor ailesi ile üretiliyor. Yakıt verimliliği ve düşük karbondioksit (CO2) emisyonları ile dikkati çeken MPi ve T-GDi turbo beslemeli motorlar öne çıkıyor. Ayrıca, daha fazla yakıt ekonomisi için 48 voltluk hafif hibrit teknolojisi de (48V) sunuluyor.

1,0 litrelik T-GDi motorun 100 beygirlik versiyonu ise 48V hafif hibrit teknolojisi olmadan da tercih edilebiliyor. 7DCT ile kombine edilen bu seçenek, 100 PS gücünde. "Eco", "Normal" ve "Sport" olmak üzere 3 farklı sürüş moduna sahip seçenek haricinde 6 ileri manuel veya 6 ileri tork konvertörlü otomatik şanzımanla sunulan 1.4 litre 100 PS atmosferik bir motor da bulunuyor. Bayon'daki 1,4 litrelik 100 PS gücündeki atmosferik motor, Türkiye'de en çok talep edilen ve en çok satış adetlerine ulaşması beklenen seçenek olarak lanse ediliyor.

– 40'tan fazla ülkeye sadece Türkiye'den ihraç edilecek

Türkiye'de 1997 yılından bu yana üretimini sürdüren Hyundai Assan, şu an bantlarından indirdiği yeni nesil i10 ve i20 modellerinin yanına Bayon'u da ekledi. 50 milyon avrodan fazla ek yatırımla devreye alınan Bayon sayesinde geçen yıl başında üretimine başlanan yeni i10 ve ağustos ayı itibarıyla bantlardan inen yeni i20 ile toplam 170 milyon avronun üstündeki yatırım da tamamlanmış oldu.

Hyundai'ın SUV ailesini tamamlayan kompakt boyutlardaki Bayon, yıllık 230 bin adetlik üretim kapasitesine sahip Hyundai Assan İzmit Fabrikası'nda i10 ve i20'de olduğu gibi 40'tan fazla ülkeye sadece Türkiye'den ihraç edilecek.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL (AA) – Hyundai Assan'ın Türkiye’de satışa sunduğu yeni modeli Tucson için İstanbul Boğazı'nda 580 drone ile ışık gösterisi yapıldı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Hyundai Assan, Türkiye’de satışa sunduğu yeni modeli Tucson’u İstanbul Boğazı’nda drone şovuyla tanıttı. İstanbul’un Kız Kulesi manzarası ile bütünleşen droneler 10 dakika boyunca göz kamaştırıcı figürler sergiledi.

Aynı zamanda, boğaz hattından izlenen şovda, Salacak’tan havalanan drone’lar gökyüzünde yeni Tucson’un ön ve arka farlarını, yandan silüetini, Hyundai ve Tucson logosunu bir araya gelerek sergiledi. Bir Türkiye rekoru sayılan bu şov, görsel ve anlamsal olarak Tucson’un yeni aydınlatma teknolojisini ve gelişmiş konfor özelliklerini vurguluyor.

Hyundai marka kimliğini ve ayırt edici parametrik dinamik tasarım felsefesini çağrıştıran resimleri gökyüzünde çizmek için 580 drone kullanıldı. Görseller, yaklaşık 100 kişilik bir ekip tarafından koordine edilerek adeta İstanbul’u aydınlattı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Hyundai Assan Genel Müdürü Murat Berkel, şunları kaydetti:

"Drone şov ile yeni Tucson modelimizin ne kadar farklı ve ayrıcalıklı olduğunu vurgulamak istedik. İstanbul Boğazı’nda Yeni Tucson’un aydınlatma teknolojisini ve üstün özelliklerini tüm Türkiye’ye farklı bir şov ile göstermek en büyük arzumuzdu. Çünkü, Tucson gerek geçmişi gerek ifade ettikleri gerekse fark yaratan tasarımıyla markamız için çok önemli bir yere sahip. Hyundai olarak arazi araçları konusunda 30 yıldan fazla bir deneyime sahibiz. İlk nesil Tucson’u 2004 yılında Türkiye’de satışa sunduğumuzdan bugüne en beğenilen SUV modellerden biri oldu ve Türk tüketicisinin gönlünde taht kurdu. Tucson, her yeni modeliyle hep fark yaratan bir otomobil oldu. İşte biz de bu yüzden Yeni Tucson’la yeniyi yeniden tanımlıyoruz; hem teknolojide hem yol arkadaşlığında, hem de yarattığı benzersiz deneyimle.”

İSTANBUL (AA) – Hyundai Assan Genel Müdürü Murat Berkel, faizlerin sabit tutulmasının en azından şu an için olumlu bir gelişme olduğunu belirterek, "Aslında isteğimiz taşıt kredi faiz oranlarının makul seviyelere gelmesi ve kurun da makul seviyelerde belirli bir süre seyretmesi. Bu ikisi oluşursa otomotiv açısından ve diğer sektörler açısından da çok olumlu olacağını düşünüyorum." dedi.

Berkel, çevrim içi olarak gerçekleştirilen yeni Hyundai Elantra'nın basın tanıtımında Türkiye otomotiv pazarının genel görünümüne, Merkez Bankası'nın bugün açıkladığı faiz kararına ve pazardaki beklentilere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

– "İkinci ve üçüncü çeyrek biraz dalgalı geçecek gibi görünüyor"

Bu yıl satış anlamında çok farklı bir süreç yaşandığını dile getiren Berkel, "İlk 3 ay gerçekten beklentilerin çok üstünde bir pazar gerçekleşti. Bir önceki seneye göre yaklaşık yüzde 60'lık bir büyüme kaydedildi Türkiye otomotiv pazarında. Bu trendin aynen bu şekilde devam edeceğini öngöremiyoruz, çünkü malum artan faiz oranları, taşıt kredi faiz oranları, artan kurlar ve bu son dönemde yaşanan çip krizlerinden dolayı ikinci ve üçüncü çeyrek biraz dalgalı geçecek gibi görünüyor." ifadelerini kullandı.

Yıl içerisinde 4 yeni araç daha tanıtacaklarını aktaran Berkel, bu yıl için yaklaşık 34 bin satış hedeflediklerini ve eğer pazar yukarı yönlü giderse daha da fazla araç satma potansiyeline sahip olduklarını söyledi.

– "Türkiye'de şu ana kadar üretimde çip konusunda bir sorun yaşamadık"

Murat Berkel, nisan ayında satışların iyi başladığını ancak sonrasında kısıtlamalarla birlikte bir yavaşlama görüldüğünü dile getirdi.

Bundan kurların ve faiz oranlarının da etkili olduğunu belirten Berkel, "Nisan ayında pazar, bizim beklentimize göre sanki 75 binler civarında olacak gibi, yani önceki aya kıyasla bir düşüş olacak gibi. Tabii burada çip krizinin de etkisinin olduğunu düşünüyoruz. Bizim tarafta ise Türkiye'de şu ana kadar üretimde çip konusunda bir sorun yaşamadık. Güney Kore'deki fabrikalarımızda bu sorun kısmen yaşanıyor ama Türkiye'deki fabrikamızda böyle bir sorunumuz yok." dedi.

– "Kur yukarı doğru gelince bunu ister istemez fiyatlarınıza yansıtıyorsunuz"

TCMB'nin faiz kararını henüz toplantıda olmaları nedeniyle basın mensuplarının sorusu üzerine yeni öğrendiklerini belirten Berkel, şunları kaydetti:

"Faizlerin sabit tutulması en azından şu an için olumlu bir gelişme. En azından kurların bu şekilde biraz sabit kalabileceğini veya gevşeyebileceğini düşünüyoruz. Bu önemli ancak faiz yüksek olduğu zaman araç kredi faiz oranları da yüksek oluyor. Bu da işin diğer bir boyutu. Yüksek faiz olduğu zaman müşteri araç almakta biraz ayağını sürtüyor.

Dolayısıyla taşıt kredi faizlerinin düşmesi gerekiyor. Bu da tabii genel faizler düşünce gerçekleşecek. Bu dönemde de kur yukarı doğru gidiyor, yukarı yönlü gitmesi de maalesef bizleri olumsuz etkiliyor. Özellikle ithal getirilen araçların tamamı avro ve dolar bazlı. Dolayısıyla o günkü kurdan aracı çekiyorsunuz ve fiyatlamasını yapıyorsunuz. Kur yukarı doğru gelince de bunu ister istemez fiyatlarınıza yansıtıyorsunuz.

Aslında isteğimiz taşıt kredi faiz oranlarının makul seviyelere gelmesi ve kurun da makul seviyelerde belirli bir süre seyretmesi. Bu ikisi oluşursa otomotiv açısından ve diğer sektörler açısından da bence çok olumlu olacağını düşünüyorum."

Murat Berkel yıl sonu için Türkiye toplam otomotiv pazarının 750 bin adet bandında gerçeklemesini beklediklerini de sözlerine ekledi.

Öte yandan, bugün tanıtımı gerçekleştirilen yeni Elantra'nın 231 bin 500 TL'den başlayan fiyatlarla satışa sunulacağı bildirildi.