Çar. Eyl 18th, 2019

Düzensiz Göçmen Haberleri

İzmir'de 62 düzensiz göçmen yakalandı

İZMİR (AA) – 'in Seferihisar ilçesinde yasa dışı yollarla yurt dışına çıkmaya çalışan 62 yabancı uyruklu gözetim altına alındı.

Sığacık Körfezi açıklarında lastik botta düzensiz göçmenler bulunduğunu tespit eden Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri, bölgeye hareket etti.

Durdurulan botta aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 21 Orta Afrika, 14 Suriye, 14 Irak, 4 Somali, iki Kongo, iki Togo ile Gine, Filistin, Sudan, Burkina Faso ve Sierra Leone uyruklu 62 düzensiz göçmen yakalandı.

Kıyıya getirilen yabancı uyruklular, işlemlerinin ardından İl Göç İdaresine teslim edildi.

Balıkesir'de 73 düzensiz göçmen yakalandı

BALIKESİR (AA) – 'in ilçesinden Yunanistan'ın Midilli Adası'na geçmeye çalışan 73 düzensiz göçmen yakalandı.

Alınan bilgiye göre, jandarma ekipleri Küçükköy Mahallesi'nde üç ayrı bölgede kalabalık grupların olduğu yönünde ihbar aldı.

Harekete geçen ekipler, söz konusu bölgelerde, Midilli'ye geçmeye çalışan 51 Afganistan, 16 Suriye, 4 Orta Afrika ve 2 Kongo uyruklu 73 düzensiz göçmeni yakaladı.

Göçmenler, işlemlerinin ardından İl Göç İdaresine teslim edildi.

Bu arada yasa dışı geçişleri organize ettiği öne sürülen M.M, N.M.E. ve İ.A. gözaltına alındı.

İzmir'de 160 düzensiz göçmen yakalandı

İZMİR (AA) – 'in , Çeşme ve Menderes ilçelerinde yasa dışı yollarla yurt dışına çıkmaya çalışan 160 düzensiz göçmen yakalandı.

Alınan bilgiye göre, Aliağa ilçesi Nemrut Limanı açıklarında lastik bot içerisinde bir grup düzensiz göçmen olduğunun bildirilmesi üzerine Sahil Güvenlik ekipleri harekete geçti.

Lastik botu durduran ekipler, 47 Suriye, 6 Filistin ve 6 Kongo uyruklu göçmeni yakaladı.

Ekipler ayrıca Çeşme ilçesi açıklarında iki ayrı bölgede tespit edilen lastik botlardaki 35 Suriye ve 36 Somali uyruklu düzensiz göçmeni güvenli bölgeye aldı.

Menderes ilçesi açıklarında belirlenen hareket halindeki lastik botta ise 30 Suriye uyruklu göçmen yakalandı.

Kıyıya çıkarılan 160 göçmen, İl Göç İdaresi Müdürlüğüne gönderildi.

Aydın'da 35 düzensiz göçmen yakalandı

AYDIN (AA) – 'ın Söke ilçesinde 35 düzensiz göçmen yakalandı, organizatör olduğu iddiasıyla 1 şüpheli gözaltına alındı.

Alınan bilgiye göre, jandarma ekipleri ilçe girişindeki uygulama noktasında durumundan şüphelendikleri 35 HSZ 04 plakalı minibüsü durdurmak istedi.

Ekiplerin "Dur" ihtarına uymayan minibüs, kovalamaca sonucu Güllübahçe Mahallesi Meydan'ında durduruldu.

Minibüste aralarında çocukların da bulunduğu 35 düzensiz göçmen yakalandı. Göçmenler, işlemlerinin ardından İl Göç İdaresine teslim edildi.

Öte yandan minibüs şoförü, organizatör olduğu iddiasıyla gözaltına alındı.

Macaristan'dan İtalya'ya göçmen uyarısı

BUDAPEŞTE (AA) – Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto, İtalyan hükümetinin düzensiz göçmenlere limanlarını açma kararını ''tehlikeli'' ve ''endişe verici'' olarak nitelendirdi.

Bakan Szijjarto, Macar Haber Ajansına (MTI) yaptığı açıklamada, İtalyan hükümetinin göçmen politikasına tepki gösterdi.

Avrupa'ya yeteri kadar düzensiz göçmenin ulaştığını savunan Szijjarto, "Macar hükümeti, İtalyan hükümetinin, Güney limanlarını yasa dışı göçmenlere açma kararını, endişe verici ve tehlikeli bir adım olarak değerlendiriyor." ifadesini kullandı.

Macaristan'ın göçmen dalgasını karada, sağcı Lig Partisi lideri Matteo Salvini'nin de arasında bulunduğu önceki İtalyan hükümetinin ise denizde durdurduğunu iddia eden Szijjarto, İtalya hükümetinin son adımını "geri gidiş" olarak niteledi.

İtalyan hükümetinin izlediği politikanın insan kaçakçılarının çıkarına olduğunu savunan Szijjarto, "Biz İtalyan hükümetinin aksine sınırlarımızı koruyacağız ve yasa dışı göçmenlerin girişine izin vermeyeceğiz." ifadesini kullandı.

– Macaristan'ın düzensiz göçmenlere karşı aldığı önlemler

Macaristan, düzensiz göçmenlere karşı alınan önlemler kapsamında Vişegrad Grubu'ndaki ortakları Çekya, Polonya ve Slovakya'nın desteğiyle sınırlarına asker ve polis takviyesi yapmıştı. Macaristan, düzensiz göçmen akınını durdurmak amacıyla Sırbistan ve Hırvatistan sınırlarına dikenli tel örgü çekmiş, sınır bölgelerinde olağanüstü hal ilan ederek yasa dışı geçişler için uygulanan cezaları artırmıştı.

Parlamentoda kabul edilen yasayla aralarında çocukların da bulunduğu düzensiz göçmenlerin, iltica başvurusu süresince sınırda oluşturulacak kamplarda tutulması zorunlu kılınmış, ülke genelinde yakalanan düzensiz göçmenlerin de tel örgülerle çevrili sınırdan Macaristan dışına çıkarılacağı duyurulmuştu.

Sivil toplum kuruluşları Macar güvenlik güçlerini, ülkeye girmeye çalışan düzensiz göçmenlere şiddet uygulayarak Sırbistan'a geri göndermekle suçluyor.

'da 34 düzensiz göçmen yakalandı

ANTALYA (AA) – 'nın Kaş ilçesinde yasa dışı yollardan yurt dışına çıkmaya çalışan 6'sı çocuk 34 düzensiz göçmen yakalandı.

Alınan bilgiye göre, Kaş ilçesi açıklarında ilerleyen lastik botta düzensiz göçmen olduğunu tespit edilmesi üzerine bölgeye Sahil Güvenlik botu gönderildi.

Durdurulan lastik botta yer alan 24'ü erkek, 4'ü kadın, 6'sı çocuk 34 düzensiz göçmen, Sahil Güvenlik botuna alınarak, kıyıya çıkarıldı.

Düzensiz göçmenler, işlemlerinin ardından Göç İdaresi İl Müdürlüğüne gönderildi.

İtalya 90 düzensiz göçmeni denizden kurtardı

ROMA (AA) – İtalyan sahil güvenlik ekipleri, Akdeniz'de 'nın arama-kurtarma bölgesinde 90 düzensiz göçmeni denizden kurtardı.

İtalyan Sahil Güvenliğinden yapılan açıklamada, Malta'nın çağrısı üzerine gece saatlerinde Akdeniz'in Malta arama-kurtarma bölgesinde kalan bölümünde 90 göçmenin kurtarıldığı bildirildi.

Açıklamada, sahil güvenlik ekiplerinin kurtarma operasyonunu tamamladıktan sonra göçmenleri transfer etmek üzere deniz taşıtı istediği ancak Malta'nın buna olumsuz yanıt verdiği belirtildi.

Göçmenleri kurtaran İtalyan sahil güvenlik botunun bunun üzerine yönünü Malta'ya çevirdiği ve Maltalı yetkililerden güvenli liman için uygun yanıt gelene kadar Malta kara sularında bekleyeceği ifade edildi.

Öte yandan, Rainews24'ün haberine göre, Tunus açıklarında da göçmenleri taşıyan bir balıkçı teknesinin battığı bildirildi. İtalyan donanmasının müdahale ettiği hadisede, 9 göçmen sağ kurtarılırken, 8 göçmenin cesedi denizden çıkarıldı. 6 kişinin ise halen kayıp olduğu aktarıldı.

– Ocean Viking kurtarmaya devam ediyor

Akdeniz'de göçmen kurtarma faaliyetlerine katılan Fransız STK'lar Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü (MSF) ve SOS Akdeniz'in Ocean Viking gemisi, geçen haftalarda kurtardığı 80'i aşkın göçmeni 'nın izin vermesiyle İtalyan Sahil Güvenliğine devrettikten sonra Libya açıklarına geri döndü.

Ocean Viking, bugün iki operasyonda önce 48 ardından da 61 olmak üzere toplam 109 göçmeni kurtardı.

– Akdeniz'deki düzensiz göçmen ve STK sorunu

Akdeniz'in İtalya, Malta ve Libya arasında kalan bölgesi, son yıllarda Afrika'dan Avrupa'ya geçişte sık kullanılan düzensiz göç rotalarından biri olarak öne çıkıyor.

Söz konusu rotada, kurtarma faaliyetlerinde bulunan farklı ülkelerden STK'ler, kurtardıkları göçmenleri "insan hakları ihlalleri" ve "güvenlik" gerekçesiyle Trablus'a götürmüyor.

Düzensiz göçmenleri, coğrafi olarak bölgeye en yakın güvenli yer İtalya ve Malta'ya taşımak isteyen STK'ler, iki ülkenin bu kişileri kabul etmeye yanaşmaması nedeniyle güçlüklerle karşılaşıyor.

İtalya ve Malta, "son yıllarda çok fazla düzensiz göçmen almaları ve göçmenlerin Avrupa'da dağıtılmasına yönelik AB üyesi ülkelerden bekledikleri dayanışmayı görmemeleri" gerekçesiyle kurtarılan düzensiz göçmenleri kabul etmiyor. İki ülke, son dönemde AB ve üye ülkelerden taahhüt gelmesi durumunda göçmenleri alıyor.

Balıkesir'de 42 düzensiz göçmen yakalandı

BALIKESİR (AA) – 'in ilçesinde, yasa dışı yollardan Yunanistan'ın Midilli Adası'na gitmek isteyen 42 düzensiz göçmen yakalandı.

Jandarma Komutanlığı ekipleri, Cunda Adası Ortunç mevkisinde bir grup düzensiz göçmenin gizlendiğini fark etti.

Harekete geçen ekipler, aralarında kadınlar ve çocukların da bulunduğu 25'i Suriye, 17'si Afrika ülkeleri uyruklu 42 kişiyi yakaladı.

Yasa dışı yollardan Yunanistan'ın Midilli Adası'na gitmek istedikleri belirlenen düzensiz göçmenler hakkında yasal işlem başlatıldı.

İlçe Jandarma Komutanlığına getirilen bu kişilere yiyecek ve içecek de verildi.

Edirne'de 628 düzensiz göçmen yakalandı

EDİRNE (AA) – 'de, yasa dışı yollarla yurt dışına çıkma hazırlığındaki 628 düzensiz göçmen yakalandı.

İl Jandarma Komutanlığı, 4'üncü Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı ile 54'üncü Mekanize Piyade Tugay Komutanlığına bağlı hudut birlikleri, yaptıkları çalışmalarda sınırı kaçak geçmeye çalışan gruplar olduğunu tespit etti.

Enez, İpsala, Meriç ve Uzunköprü ilçeleri ile merkeze bağlı sınır köylerinde yapılan denetimlerde Fas, Cezayir, İran, Filistin, Mısır, Pakistan, Bangladeş, Suriye ve Sri Lanka uyruklu 628 düzensiz göçmen yakalandı.

Düzensiz göçmenler, işlemlerin ardından Edirne Göç İdaresi Müdürlüğüne gönderildi.

Fransa'da düzensiz göçmenlere “tahliye” operasyonu

PARİS (AA) – 'nın kuzeyindeki Grand-Synthe kentinde kampta barınan yaklaşık bin düzensiz göçmen polis tarafından düzenlenen operasyonla barınma merkezlerine taşındı.

Fransız basınında yer alan haberlere göre Grand-Synthe'de yaklaşık bin göçmenin bulunduğu kamp tahliye edildi.

Irak ve Afganistan uyruklu göçmenlerin, otobüslerle barınma merkezlerine götürüldüğü belirtildi.

Lille Mahkemesi, 4 Eylül'de kampın tahliye edilmesine karar vermişti.

Fransa yönetimi, sığınmacılara kötü muamele dışında, derme çatma kamplardan tahliye edilen sığınmacıların geçici barınma merkezlerine yerleştirilmesi ve buralardan da kısa süre sonra çıkarılması konusunda eleştiriliyor.