'e-Duruşma' 30 ilde 260 mahkemede uygulamaya geçti

Adalet Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Yargı Reformu Strateji Belgesi’ndeki dijital dönüşüm hedefleri arasında yer alan “e-Duruşma”, pilot uygulama olarak yeni adli yılda ilk defa Ankara Batı Adliyesi’nde başlatıldı.

Aşama aşama yaygınlaştırılan uygulama, teknik altyapısı hazır hale getirilen 173 mahkemede daha kullanılmaya başlandı. Böylece 15 Eylül’de başlayan “e-Duruşma”, 30 ildeki 260 mahkemede uygulanabilir hale geldi.

İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Aydın, Adana, Antalya, Balıkesir, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Trabzon, Van ve Tekirdağ illerindeki, 91 tüketici mahkemesi, 116 icra hukuk mahkemesi, 29 kadastro mahkemesi, 5 asliye hukuk mahkemesi, 4 sulh hukuk mahkemesi, 8 aile mahkemesi, 6 iş mahkemesi ve 1 asliye ticaret mahkemesinde “e-Duruşma” kullanılıyor.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

DİYARBAKIR (AA) – Diyarbakır anneleri, dağa kaçırılan çocuklarına kavuşmak için HDP İl Başkanlığı binası önündeki oturma eylemini kararlılıkla sürdürüyor.

Çocuklarının dağa kaçırılmasından HDP’yi sorumlu tutan ailelerin, 3 Eylül 2019’da başlattığı oturma eylemi, 703’üncü gününde devam ediyor.

Ellerinde çocuklarının fotoğrafıyla bekleyişini sürdüren annelerden Ayten Elhaman, 4 yıldır evladına hasret olduğunu söyledi.

Elhaman, oğlunu almadan HDP il binası önünden ayrılmayacağını kaydederek, “HDP olmasa çocuklar dağa nasıl gidecek? HDP ve PKK’dan evlatlarımızı istiyoruz. Evladımı almadan buradan gitmeyeceğim. Evladımı alacağım. İnşallah ben de evladıma kavuşacağım. O günü hasretle bekliyorum. Evladımın kokusuna hasret kaldım.” dedi.

Oğluna güvenlik güçlerine teslim olması çağrısında bulunan Elhaman, “Beni duyuyorsan, görüyorsan gel. HDP ve PKK seni kandırıp götürdü. Seni bekliyorum oğlum.” ifadesini kullandı.

Oğlu Fatih için eylem yapan Abdullah Demir de HDP’den çocuklarını istediklerini belirtti.

Evladına kavuşana kadar eylemi sürdüreceğini dile getiren Demir, “Evladımızı nasıl ki PKK’ya teslim ettilerse öyle de getirsinler. HDP’den çocuklarımızı istiyoruz. HDP götürüp PKK’ya teslim ediyor çocukları. Allah hakkımızı bırakmasın. İnşallah biz de çocuklarımıza kavuşuruz.” diye konuştu.

Demir, “Oğlum hiçbir zaman senin peşini bırakmadım. Gel, Türk adaletine teslim ol. Bu hasretlik, bu acı bitsin artık.” diyerek oğluna seslendi.

GAZİANEP (AA) – Alınan bilgiye göre, Gaziantep’in Şahinbey ilçesine bağlı Çağdaş Mahallesi 58 Sokak’taki 5 katlı bina, henüz belirlenemeyen bir nedenle çöktü.

Bölgeye çok sayıda AFAD, itfaiye, sağlık ve polis ekibi sevk edildi.

Binanın boş olduğu ve olayda herhangi bir can kaybının yaşanmadığı öğrenildi.

Çöken binanın çevresindeki ev ve yakınına park edilen araçlarda hasar oluştu.

Belediye ekipleri ise enkaz temizleme çalışmalarına başladı.

Polis ekiplerinin mahalledeki bekleyişi sürüyor.

Mahalle sakini Uğur Budak, AA muhabirine, sabah saatlerinde büyük bir gürültü duyduğunu söyledi.

Ailesini toplayarak hızlıca evden dışarı çıktığını belirten Budak, “Dışarı çıktığımızda yandaki ev yerle bir olmuş. Üstümüze tuğla devrilmiş. Kaldığımız evin duvarlarında hasar oluştu. Evimize giremiyoruz.” dedi.